Czynniki sprzyjające powstawaniu kamieni w nerkach
Do tej pory lekarzom nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny tworzenia się kamieni w nerkach. Istnieją jednak czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na powstawanie warunków sprzyjających ich krystalizowaniu się w układzie moczowym.
Wbrew pozorom to bardzo cenna wiedza. Dzięki niej możemy tak zmodyfikować swój styl życia, by - na tyle, na ile to możliwe - zminimalizować ryzyko odkładania się piasku w nerkach, a w konsekwencji formowania zagrażających zdrowiu złogów. Pamiętajmy, że kamienie tworzą się przez kilka lat - warto zrobić wszystko, by odsunąć od siebie widmo choroby.
Przyjrzyjmy się bliżej największym błędom i schorzeniom, które sprzyjają tworzeniu się kamieni w nerkach.
Wśród czynników zwiększających ryzyko tworzenia się w nerkach złogów bardzo często wymienia się uwarunkowania genetyczne. Większość lekarzy potwierdza, że pierwsze symptomy choroby najczęściej obserwuje się u osób, które znają przypadki występowania tego schorzenia w rodzinie. Warto również pamiętać, że osoba, która wcześniej cierpiała z powodu wytrącających się kamieni, często doświadcza ich w przyszłości. Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów kamicy u osoby, u której przypadkowo stwierdzono złogi w nerkach wynosi nawet 50 procent w ciągu następnych 5 lat, a więc jest bardzo wysokie.
Najczęściej wymienia się w tym miejscu dnę moczanową. Zwiększone ryzyko odkładania się kamieni nerkowych spowodowane jest podwyższonym poziomem kwasu moczowego w surowicy. Nerkowe powikłania dny to - niestety - nie tylko przyczyna kamicy moczanowej (typowej dla ludzi cierpiących na podagrę), ale wielu innych chorób nerek. Warto pamiętać o regularnych badaniach i reagowaniu na niepokojące objawy.
Jeden z najczęstszych czynników sprzyjających powstawaniu kamieni. Wśród największych żywieniowych "grzechów" wymienia się: zbyt duże ilości białka zwierzęcego (zakwasza płyny ustrojowe i mocz), nadmierną ilość pokarmów zawierających duże ilości wapnia (np. mleko), dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości płynów (szczególnie czystej wody, dzięki której regularnie "filtrujemy" nerki regulując ich gospodarkę mineralną) oraz niekontrolowane spożycie soli oraz wszystkich produktów z jej dodatkiem. Starajmy się zbilansować codzienną dietę tak, by prawidłowymi nawykami minimalizować wpływ szkodliwych substancji na pracę układu moczowego.
Dostarczana organizmowi w odpowiednich ilościach odgrywa nieocenioną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i w prawidłowej budowie szkieletu. Magazynowanie w komórkach zbyt dużej ilości witaminy D może powodować toksyczne stężenie i wystąpienie hiperkalcemii (zwiększonego stężenia wapnia we krwi). To w konsekwencji prowadzi do zwapnienia wielu narządów wewnętrznych - w tym nerek. Efekt? Prosta droga do krystalizowania się niebezpiecznych złogów w narządach układu moczowego.
Oczywista przyczyna wielu schorzeń i chorób. Warto pamiętać, że im częściej zmuszamy organizm do wysiłku, tym zwiększa się nasza przemiana materii, organizm sprawniej pozbywa się nadmiaru toksycznych związków (w tym szkodliwych składników codziennej diety). Regularna aktywność fizyczna zmusza również ciało do przyjmowania większej ilości płynów, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu nerek.
Jest naturalną konsekwencją braku ruchu i złej diety. Warto jednak zaznaczyć, że lekarze znacznie częściej diagnozują powstawanie kamieni nerkowych u osób otyłych, bez względu na uwarunkowania fizjologiczne i pierwotne przyczyny nadwagi. Z czym najczęściej wiąże się zwiększone ryzyko tworzenia się kamieni? Przede wszystkim ze spożywaniem dużej ilości zwierzęcego białka. Jeżeli więc borykamy się z otyłością, pamiętajmy o zachowaniu zbilansowanej diety, bogatej w owoce, warzywa i duże ilości wody.
W kontekście tworzenia się kamieni związane są głównie z nadczynnością przytarczyc. Podobnie jak w przypadku opisanej wcześniej hiperwitaminozy, nadmiar produkowanego parathormonu prowadzi do hiperkalcemii, której jednym z objawów mogą być dokuczliwe złogi w strukturach nerki, a w najgorszym wypadku ostra niewydolność narządów oraz zwiększone wydalanie moczu - nawet od 3 do 4 litrów na dobę.
Kolejna przyczyna powstawania kamieni nerkowych, na którą mamy bezpośredni wpływ. W dzisiejszych czasach to niestety bardzo powszechne zaniedbanie. Często nie mamy po prostu czasu, by zachować podstawowe zasady profilaktyki chorób nerek. Gdy pęcherz nie jest opróżniany na czas, zaczynają tworzyć się w nim bakterie, co niejednokrotnie wywołuje zapalenie dróg moczowych lub nerek. W konsekwencji zwiększa się ryzyko wytrącania złogów i nawet po wielu latach możemy boleśnie odczuć zalegające w układzie moczowym kamienie.
Jak przeciwdziałać nawrotom kamicy nerkowej
10 przykazań dla zdrowych nerek
Czynniki sprzyjające powstawaniu kamieni w nerkach
Od piasku w nerkach do kamicy moczowej