Reklama

Reklama

Co House wie o medycynie

Każdy student medycyny zna anegdotę o zebrze: "Gdy słyszysz tętent kopyt, nie spodziewaj się, że zobaczysz zebrę". Poza Afryką, słysząc ten odgłos, przeważnie spodziewamy się ujrzeć konia.

"Postaw się na miejscu dr House'a - jeżeli pracujesz w placówce medycznej o trzecim stopniu referencyjności, a pacjent leży na Oddziale Intensywnej Terapii, już z samego kontekstu wynika, że albo pacjent jest bardzo chory, albo dzieje się z nim coś szczególnie dziwnego, gdyż w przeciwnym razie nie trafiłby w to miejsce - mówi dr Rick Kellerman, lekarz rodzinny z Wichita w stanie Kansas oraz przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych w latach 2006-2007.

Reklama

Jednym z naprawdę trudnych aspektów opieki medycznej pierwszego kontaktu jest fakt, iż zajmujemy się ludźmi, którzy przychodzą do nas z ulicy. A więc niektórzy z nich skarżący się na ból gardła prawdopodobnie cierpią na zapalenie migdałków. Szybko jednak okazać się może, że jego przyczyną jest rak przełyku."

"Pytanie pacjenta z bólem brzucha o sytuację rodzinną, włącznie z pytaniem o życie seksualne może wydawać się przesadne, lecz stres w wielu sytuacjach objawia się bólem brzucha, podczas gdy obraz życia seksualnego pary może być ważną wskazówką w diagnozowaniu stresu. Bardziej szczegółowo, u kobiet ból okolic brzucha może być objawem zapalenia narządów miednicy, którego źródeł szukać należy w życiu seksualnym czy używaniu wkładek domacicznych jako metody antykoncepcji. Jak pokazuje ten prosty przykład całkowicie różnych dolegliwości prowadzących od bólu brzucha, wstępna rozmowa między lekarzem a pacjentem w rzeczywistości może być skomplikowanym procesem."

"Dr House często stwierdza w typowy dla siebie, arbitralny sposób, iż "każdy kłamie".

Trudno mi oceniać, czy każdy kłamie świadomie i umyślnie, lecz co do zasady, mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem; niemniej jest wielu pacjentów, którzy poprzez mowę ciała, sposób w jaki mówią, czy też przez to co mówią, sprawiają że zapala nam się czerwona lampka. Zjawisko to jest szczególnie częste w przypadku alkoholików i osób nadużywających narkotyków, lecz zdarza się również, iż nie każdy pacjent przedstawia pełną informację o swoim życiu seksualnym - mówi dr Kellerman. Właściwie zawsze więc istnieją jakieś aspekty, w których można się tylko domyślać, jak jest z nimi naprawdę."

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje