Reklama

Reklama

Jak teściowa z synową

Nie musi okazać się złośliwą jędzą z dowcipów, która czeka tylko na to, aby przyłapać Cię na kolejnym potknięciu i uraczyć kąśliwą uwagą. Bywa, że stosunki teściowej z synową są nie tylko poprawne, ale i przyjazne.

W dniu, kiedy do matki swojego męża zaczynasz mówić "mamo", marzysz o tym, aby twoja teściowa jak najrzadziej ingerowała w wasze sprawy. Najlepiej, aby nigdy nie wpadała do was bez uprzedzenia, nie prowadziła narad ze swoim synem poza twoimi plecami i nie próbowała po swojemy wychowywać wnuków.

W najgorszej chyba sytuacji są żony jedynaków, których matki nie mogą się pogodzić z odejściem dziecka z domu. Wciąż czują potrzebę matkowania dorosłemu już synowi. Trzymają rękę na pulsie - lubią wiedzieć, co syn je na obiad, jak się ubiera, jak się czuje, itd. Co gorsza, są przekonane, że tylko one zapewnią swojemu dziecku najlepszą opiekę. W tym, jak synowa traktuje męża, zawsze dopatrzą się jakichś niedociągnięć. Trudno się więc dziwić, że na myśl o wizycie takiej teściowej synowa najchętniej wyszłaby z domu. Jeśli w dodatku wciąż musi rywalizować z teściową o wolny czas swojego męża, to rzeczywiście polubienie jej jest zadaniem prawie niewykonalnym.

Reklama

Jeśli jesteś (będziesz) synową:

- Przede wszystkim staraj się zrozumieć teściową - wychodząc za mąż za jej syna przyczyniłaś się niejako do jej degradacji. Odtąd to ty, a nie ona, jesteś najważniejszą kobietą w jego zyciu. Teściowa ma więc prawo poczuć się odtrącona.

- Zaakceptuj jej wady, przyzwyczajenia i upodobania.

- Staraj się nie krytykować teściowej w obecności męża. Nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy on znajdzie się "między młotem a kowadłem". Czasami lepiej udawać, że się czegoś nie słyszy albo zacisnąć zęby, żeby czegoś nie powiedzieć i potem tego nie żałować.

- Nie zawsze musisz zgadzać się z opinią teściowej. Jeśli masz zamiar jej o tym powiedzieć, to zrób to taktownie.

- Nie pozwól teściowej dyrygować sobą.

- Jeśli już dochodzi do konfliktów z teściową, to nie mieszaj w to dzieci. Lepiej, aby wnuki idealizowały babcię, niż zastanawiały się, dlaczego ich mama jej tak nie lubi.

- Pozwól, aby teściowa od czasu do czasu mogła ci pomóc. To dla niej ogromnie ważne, że może zająć się wnukiem, ugotować dla was obiad czy posprzątać mieszkanie.

- Nie oczekuj, że teściowa stanie się waszą służącą, która przybiegnie na każde wezwanie.

- Teściowa na pewno poczuje się doceniona, jeśli zapytasz ją o radę.

- Nie zapominaj podziękować teściowej za pomoc. Jeśli tylko możesz, sama też staraj się jej odwdzięczyć . Pewnie nie upieczesz tak dobrej szarlotki jak ona, ale możesz np. nauczyć ją korzystać z Internetu.

- Na pewno teściowej będzie miło, jeśli od czasu do czasu zaproponujesz jej wspólny spacer, wyjście do kina czy kawiarni.

Jeśli jesteś (będziesz) teściową?

- Nie wtrącaj się we wszystkie sprawy w małżeństwie twojego syna.

- Nie wpadaj wciąż do "dzieci" bez uprzedzenia.

- Nie krytykuj synowej, zwłaszcza w obecności syna.

- Nie wymagaj od syna, aby tobie zawsze poświęcał wolny czas.

- Nie spiskuj z synem za plecami synowej.

- Jeśli jesteś w domu syna, nie sprawdzaj każdego kąta w poszukiwaniu brudu i kurzu, nie kontroluj zawartości lodówki, kosza na śmieci, itd.

- Nie opowioadaj synowej, z jakimi wspaniałymi dziewczynami twój syn spotykał się wcześniej.

- Służ radą wtedy, gdy zostaniesz o to poproszona.

- Nie krytykuj metod wychowawczych synowej.

- Nie wyręczaj wnuków we wszystkim. Nie przekupuj ich słodyczami, zabawkami, pieniędzmi, itd.

- Staraj się często chwalić synową.

- Jeśli jesteś zmęczona, albo źle się czujesz, odmawiaj pomocy.

-

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ITD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy