ABC zimowych stłuczeń
Artykuł sponsorowany
Okres zimowy to doskonała okazja do uprawiania sportów takich jak jazda na nartach snowboardzie lub łyżwach. Niestety wówczas jesteśmy najbardziej podatni na wszelkiego rodzaju urazy. Również na co dzień, gdy chodniki są oblodzone i zaśnieżone, możemy upaść, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co robić, gdy doświadczymy zimowych urazów?
Przyczyny zimowych kontuzji
Na stoku lub lodowisku nietrudno o urazy. Do najczęstszych przyczyn powstawania kontuzji należą między innymi nieodpowiedni dobór sprzętu sportowego (nart lub deski snowboardowej), brak przygotowania fizycznego i rozgrzewki przed szaleństwami na stoku, brak zabezpieczenia ochronnego w postaci kasków i ochraniaczy, niedoleczony uraz kończyn dolnych, mikrourazy lub przeciążenia stawu kolanowego oraz duży ruch na lodowisku, gdzie łatwo o zderzenia z innymi osobami. Wystarczy nawet małe poślizgnięcie lub niegroźny upadek, by doświadczyć skręcenia, zwichnięcia lub złamania kończyn. Gdy nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, prawdopodobne są kłopoty zdrowotne. Jakie są najpopularniejsze urazy i jak sobie z nimi radzić?
Skręcenia
Skręcenie nogi lub ręki, czyli naderwanie torebki stawowej i więzadeł, objawia się ostrym, nagłym bólem uniemożliwiającym dalszą aktywność. Nawet niewłaściwe postawienie stopy może zakończyć się bolesnym skręceniem. W tym przypadku należy pozbyć się rzeczy znajdujących się na kończynie ubrań i butów. Uszkodzony staw powinien znajdować się powyżej poziomu serca - noga na krześle, a ręka na temblaku. Należy od razu zastosować żel chłodzący lub okład z lodu.
Zwichnięcia
Ze zwichnięciem mamy do czynienia, gdy przesunięciu ulegają powierzchnie stawowe, zostaje uszkodzony aparat więzadłowy stawu. Gdy dochodzi do zerwania torebki stawowej, pojawiają się ostry ból, opuchlizna i siniak. Po kontuzji należy unieruchomić staw i stosować zimne okłady lub żel chłodzący. Gdy dojdzie do zwichnięcia, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem chirurgiem, który wykona RTG, nastawi staw i usztywni go.
Złamania kości
Złamanie kości to najniebezpieczniejszy uraz, który objawia się nagłym i silnym bólem, nienaturalnym ułożeniem kończyn oraz zniesieniem ruchomości. Podczas złamania słyszalny jest charakterystyczny trzask. Po kontuzji natychmiast pojawia się opuchlizna, jednak nie należy zdejmować buta lub odzieży, tylko natychmiast unieruchomić staw i wezwać lekarza.
Stłuczenia
Podczas zimowych aktywności na stoku, lodowisku lub zwyczajnie na oblodzonym chodniku często możemy doświadczyć stłuczeń. Urazy tkanek objawiają się siniakami lub obrzękiem. Oczywiście nie jest to groźna kontuzja, która wymaga interwencji lekarskiej, nawet jeżeli pojawi się opuchlizna. W tym przypadku wystarczą zimne okłady lub lek chłodzący o działaniu miejscowym.
Zimowa apteczka
W przypadku silnych kontuzji należy jak najszybciej udać się do lekarza lub w przypadku złamania nie ruszać się z miejsca i wezwać pogotowie. Natomiast gdy doświadczymy niegroźnych dla zdrowia urazów, wystarczy podstawowe leczenie żelem przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Szczególnie podczas zimowych szaleństw na stoku lub lodowisku zawsze warto mieć przy sobie małą apteczkę. Co powinno się w niej znajdować? Bandaże, plastry, opaski uciskowe, a przede wszystkim żel na urazy, który powinien wykazywać silne i natychmiastowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dlaczego akurat żel? To forma prosta w aplikacji, która zajmuje dość niewiele miejsca w apteczce, szybko się wchłania i działa bezpośrednio w miejscu powstania dolegliwości, a poza tym nie klei się i nie brudzi ubrań.
Wygoda aplikacji to jedno, ale inną sprawą jest szybka pomoc w nagłym przypadku. Na jakie składniki trzeba zwrócić uwagę, wybierając taki żel? Konieczna będzie pomoc w dwóch aspektach - przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Takie działanie zapewnia skojarzone działanie mentolu i ibuprofenu, które znajdziemy w DIP RILIF Żel.
Podczas zimowych aktywności nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu fizycznym oraz rozgrzewce, dzięki czemu zmniejszymy prawdopodobieństwo powstawania urazów i poważnych kontuzji.
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Rilif
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką która zawiera wskazania, przeciwskazania dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
Artykuł sponsorski DIP/LINIA8/Art_Spon/19/02/006