Czy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy?
Artykuł sponsorowany
Pożyczka może być dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy sfinansować niespodziewany wydatek lub po prostu wyjechać na wakacje. Aby zaciągnąć pożyczkę, należy przejść przez odpowiednią procedurę. Dotyczy to również pożyczek pozabankowych. Czy przy weryfikacji klienta firma pożyczkowa dzwoni do pracodawcy?
Sektor pożyczkowy jest mocno rozwinięty w Polsce, chociaż pandemia wpłynęła negatywnie również na tę branżę. Polacy nie stracili jednak zainteresowania pożyczkami pozabankowymi. Chętnie z nich korzystają, szczególnie gdy potrzebują pieniędzy szybko lub cenią sobie wysoki komfort (możliwość korzystania z ofert pożyczkowych przez Internet). Zaciągnięcie pożyczki wiąże się z koniecznością przejścia odpowiedniej procedury, a klienci firm pożyczkowych mogą być skrupulatnie weryfikowani.
Dlaczego firmy pożyczkowe sprawdzają klientów?
Na początek należy wyjaśnić, dlaczego w ogóle firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów. W przeciwieństwie do banków, które nierzadko korzystają z depozytów, firmy pożyczkowe muszą mieć własny kapitał przeznaczony na pożyczki. Nic dziwnego zatem, że zależy im na odzyskaniu pożyczonych pieniędzy. Weryfikacja ma dać odpowiedź, czy dany klient z dużym prawdopodobieństwem odda pożyczone środki, czy też może być z tym kłopot.
Co jednak z tymi pożyczkodawcami, którzy reklamują się i twierdzą, że nie weryfikują klienta? Takich pożyczek lepiej unikać. Brak weryfikacji to większe ryzyko dla pożyczkodawcy. Większe ryzyko to z kolei wyższe koszty. Lepiej zatem szukać pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe rzetelne, znane i weryfikujące klientów.
Telefon do pracodawcy - czy to standard?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w toku weryfikacji firma pożyczkowa zadzwoni do ich pracodawcy. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że każdy pożyczkodawca ma własne procedury związane z weryfikacją osoby wnioskującej o pożyczkę. To, że firma pożyczkowa żąda czasami zaświadczenia o zarobkach z numerem telefonu pracodawcy lub wpisania takich danych do oświadczenia, nie oznacza, że rzeczywiście zadzwoni do pracodawcy. Najczęściej tego nie robi. Mało tego, nie wszystkie firmy pożyczkowe żądają nawet numeru telefonu do zatrudniającego.
- Z założenia pożyczka pozabankowa ma być łatwa do zaciągnięcia, tzn. pozbawiona skomplikowanych procedur, jakie można zobaczyć w banku. To oznacza, że pożyczkodawcy pozabankowi starają się na ogół ograniczyć ilość danych potrzebnych do udzielenia pożyczki - zauważa ekspert marki VIVUS. - Niektóre firmy, jak na przykład nasza, wymagają jedynie numeru i serii dowodu osobistego, adresu, numeru telefonu komórkowego, e-maila i numeru rachunku bankowego. Tacy pożyczkodawcy nie wymagają podawania numeru telefonu do pracodawcy, więc nie trzeba się obawiać, że ten dowie się o zaciąganiu pożyczki - podkreśla ekspert.
Jak weryfikowany jest pożyczkobiorca?
Skoro nie wszystkie firmy pożyczkowe wymagają podania numeru telefonu do pracodawcy ani nie żądają zaświadczenia od pracodawcy, w jaki sposób weryfikują klientów? Każdy pożyczkodawca ma własne procedury i własne narzędzia weryfikacji. Współczesna technologia pozwala ocenić wiarygodność osoby wnioskującej o pożyczkę już na podstawie kilku podstawowych danych. Wykorzystywane są do tego nierzadko zaawansowane algorytmy, sztuczna inteligencja, zbiory Big Data itd. To skomplikowana sieć różnych procesów i rozwiązań, która jednak pozwala błyskawicznie dokonać scoringu konsumenta. Dzwonienie do pracodawcy jest jednym ze sposobów weryfikacji prawdziwości danych, ale wcale nie musi być używane.
Czy można dyskretnie pożyczyć pieniądze w firmie pożyczkowej?
Warto zastanowić się jeszcze nad kwestią, czy w ogóle możliwe jest dyskretne pożyczenie pieniędzy w firmie pożyczkowej. Podkreśliliśmy już wcześniej, że weryfikacja poprzez telefon do pracodawcy jest dość rzadka, a wiele firm pożyczkowych nawet nie żąda podania jego numeru. To wszystko sprawia, że na ogół nie trzeba się obawiać, że fakt zaciągnięcia pożyczki zostanie przekazany osobom postronnym. Do tego pożyczki pozabankowe najczęściej są zaciągane przez Internet, a więc nawet bez wychodzenia z domu, co dodatkowo zwiększa dyskrecję.
Dlaczego warto pożyczać pieniądze przez Internet?
Na koniec warto jeszcze poświęcić kilka słów kwestii pożyczania pieniędzy przez Internet i zalet takiego rozwiązania. O dyskrecji już napisaliśmy, ale to niejedyne zalety pożyczek online. Można je zaciągnąć przede wszystkim szybko i komfortowo. Wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do Internetu. Wchodzimy na stronę www pożyczkodawcy, rejestrujemy się w jego systemie, wysyłamy wniosek o pożyczkę online, dokonujemy weryfikacji danych (na przykład za pomocą przelewu weryfikacyjnego), a potem czekamy już tylko na wypłatę środków. Przez Internet można pożyczyć pieniądze wygodnie i bez pośpiechu.
Bez wątpienia pożyczka pozabankowa może być wsparciem domowego budżetu, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Nie należy się obawiać również, że firma pożyczkowa zadzwoni do pracodawcy. Najczęściej tego nie robi, szczególnie gdy klient oceniany jest jako wiarygodny.
Artykuł sponsorowany