Drabina do domu – jaki model wybrać?

Artykuł sponsorowany

W domu jednorodzinnym bez drabiny ani rusz! Przydaje się zarówno podczas gruntownych wiosennych porządków, sezonowych prac wokół domu, ale i codziennych czynności. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

Stabilna, wygodna drabina wolnostojąca to gwarancja bezpieczeństwa i funkcjonalności
Stabilna, wygodna drabina wolnostojąca to gwarancja bezpieczeństwa i funkcjonalności .

Najlepsza drabina? Przede wszystkim bezpieczna!

Nie bez powodu mówi się, że najwięcej wypadków przytrafia się w domu. Poślizgnięcia, skaleczenia, upadki, złamania i skręcenia - chyba każdy może opowiedzieć co najmniej kilka historii na ten temat. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się upadki, i to wcale nie te z dużej wysokości! Przy pracach ponad poziomem podłogi zamiast drabiny często sięgamy bowiem po krzesła, stołki i inne prowizoryczne rozwiązania. To proszenie się o kłopoty - wystarczy dosłownie chwila, by stracić równowagę. Stabilna, wygodna drabina wolnostojąca to gwarancja bezpieczeństwa i funkcjonalności - a  na tym zdecydowanie nie warto oszczędzać! Należy też dodać, że większość oferowanych obecnie drabin wykonanych jest z lekkiego i wytrzymałego aluminium, dzięki czemu są łatwe w przenoszeniu i użytkowaniu. Materiał ten wykorzystuje wielu producentów, w tym firma KRAUSE. Jaki model drabiny wybrać, by spełnił wszystkie nasze oczekiwania i jednocześnie umożliwił bezpieczne wykonywanie prac na wysokości?

Aluminiowa drabina przystawna to lekka i jednocześnie stabilna konstrukcja, wykorzystywana przede wszystkich do prac wokół domu
Aluminiowa drabina przystawna to lekka i jednocześnie stabilna konstrukcja, wykorzystywana przede wszystkich do prac wokół domu.

Tradycja czy nowoczesność? Kilka słów o materiałach

Tradycyjna drewniana drabina wbrew pozorom wcale nie odchodzi do lamusa! Nadal często wykorzystuje się drabiny wykonane z tego materiału - przede wszystkim jako rozwiązania do prac ogrodowych lub jako drabiny do prac elektrycznych. Coraz częściej wybieramy jednak drabiny wykonane z aluminium, które stanowią prawie 80% oferty rynkowej - są lekkie i wygodne w przenoszeniu, a do tego nie zajmują dużo miejsca. Co ważne, drabiny aluminiowe można wyposażyć w wiele dodatkowych akcesoriów, zwiększających zarówno komfort prac, jak i własne bezpieczeństwo. Może to być dodatkowa półka/stopień, uchwyt dystansowy, przedłużenie podłużnicy czy szpice do pracy na grząskim podłożu. Wśród drabin aluminiowych znaleźć można proste jednoelementowe drabiny przystawne, modele wolnostojące oraz drabiny wielofunkcyjne do zadań specjalnych - każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Jakie? Podpowiadamy poniżej.

Drabina przystawna - klasyczny, niezawodny model

Aluminiowa drabina przystawna to lekka i jednocześnie stabilna konstrukcja, wykorzystywana przede wszystkich do prac wokół domu. Jej zaletą jest niska waga i natychmiastowa gotowość do użytkowania - bez problemu możemy przenieść ją z garażu do ogrodu czy przestawiać z miejsca na miejsce w trakcie pracy. Drabiny przystawne zwykle wyposażone są w ryflowane szczeble oraz antypoślizgowe stopki zapewniające bezpieczeństwo. Prawidłowo rozstawiona drabina przystawna nie kołysze się i nie przesuwa. Przy jej ustawianiu należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże, które musi być równe i utwardzone, oraz na kąt oparcia drabiny o ścianę budynku - prawidłowy zakres to 65-75°.

Drabiny przystawne zwykle wyposażone są w ryflowane szczeble oraz antypoślizgowe stopki zapewniające bezpieczeństwo
Drabiny przystawne zwykle wyposażone są w ryflowane szczeble oraz antypoślizgowe stopki zapewniające bezpieczeństwo.

Drabina wolnostojąca - uniwersalna drabina do każdego wnętrza

Nieważne, czy chcemy wymienić żarówkę, sięgnąć zimowe rzeczy z pawlacza czy powiesić firanki - idealnie sprawdzi się tu drabina wolnostojąca! To lekki, wytrzymały, kompaktowy i praktyczny model. Czego chcieć więcej? Drabina wolnostojąca - jak sama nazwa wskazuje - nie musi być przystawiana do ściany, dzięki czemu możemy z niej korzystać w zasadzie wszędzie. Można wybierać między modelami dwustronnymi oraz tymi z wejściem z jednej strony. Te ostatnie cieszą się zdecydowanie największym powodzeniem wśród użytkowników indywidualnych - są wyposażone nie tylko w głębokie ryflowane stopie, ale często także pałąki ochronne zintegrowane z funkcjonalną półką na narzędzia czy hakiem na wiadro. Drabina wolnostojąca to propozycja dla wszystkich osób szukających lekkiego, uniwersalnego sprzętu, który doskonale sprawdzi się w różnych sytuacjach.

Stabilna, wygodna drabina wolnostojąca to gwarancja bezpieczeństwa i funkcjonalności
Stabilna, wygodna drabina wolnostojąca to gwarancja bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Drabina wielofunkcyjna - model do zadań specjalnych

Drabiny wielofunkcyjne posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowań i z tego powodu są często wykorzystywane przez profesjonalistów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać ich również do celów prywatnych - szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym i lubimy sami wykonywać wszystkie prace konserwacyjne budynku. Trzyelementowa drabina wielofunkcyjna to model, który możemy ustawić w kilku konfiguracjach: z łatwością przekształcimy ją w drabinę dwustronną, ale i wykorzystamy jak drabinę wolnostojącą z wysuwanym elementem. Sprawdzi się też jako drabina przystawna - jedno- lub wieloelementowa. Ważną zaletą drabin wielofunkcyjnych jest gwarancja dużej wysokości roboczej - modele 3x14 szczebli to prawie 11 metrów. Choć drabiny wielofunkcyjne zajmują nieco więcej miejsca, to należy jednak pamiętać, że z pomocą jednego urządzenia możemy wykonać w zasadzie wszystkie prace - zarówno na mniejszej, jak i większej wysokości.

Drabina wolnostojąca – jak sama nazwa wskazuje – nie musi być przystawiana do ściany, dzięki czemu możemy z niej korzystać w zasadzie wszędzie
Drabina wolnostojąca – jak sama nazwa wskazuje – nie musi być przystawiana do ściany, dzięki czemu możemy z niej korzystać w zasadzie wszędzie.

Prosta, sprawdzona drabina przystawna? Uniwersalna drabina wielofunkcyjna? A może lekka drabina wolnostojąca? Wszystko zależy od potrzeb. Warto jednak wybrać model renomowanego producenta - to gwarancja jakości i niezawodności.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas