Implanty zębowe – dlaczego warto je wszczepić? Jakie są konsekwencje braku uzębienia u pacjentów?
Artykuł sponsorowany
Implanty zębowe stanowią bez wątpienia najlepsze rozwiązanie w uzupełnianiu braków zębowych. Są alternatywą dla tradycyjnych protez oraz mostów protetycznych opartych na zębach własnych. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest przywrócenie prawidłowej funkcji narządu żucia, a także zadowalającej estetyki twarzy pacjenta.
Nie uzupełnione braki zębów, po ich utracie, mają wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim należy podkreślić tu zaburzenie funkcji. Pacjenci często nie decydują się na uzupełnienie braków zębów w odcinku bocznym tłumacząc, że są to miejsca niewidoczne. Tymczasem zęby trzonowe i przedtrzonowe odpowiadają w głównej mierze za utrzymanie wysokości zwarcia oraz rozcieranie pokarmów.
Brak zębów bocznych powoduje obniżenie wysokości zwarcia. U takiej osoby twarz przybiera starczy wygląd oraz pogłębiają się zmarszczki mimiczne. Innym problemem jest niewłaściwe gryzienie pokarmów. Pacjent zaczyna żuć pokarmy zębami przednimi doprowadzając do ich patologicznego starcia, dalszego obniżenia wysokości zwarcia, zaburzenia estetyki tych zębów oraz w dalszej konsekwencji do uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego.
Dolegliwości bólowe ze strony stawu mogą być bardzo uciążliwe i wywoływać uporczywe bóle głowy, natomiast nieprawidłowe rozgryzanie pokarmów w konsekwencji prowadzi do problemów żołądkowo-jelitowych. Utrata zębów przednich w największym stopniu pogarsza wygląd pacjenta, a co za tym idzie negatywnie odbija się na psychice będąc źródłem kompleksów. Braki w odcinku przednim mogą wywoływać także wady wymowy.
Konsekwencje utraty zębów
KRÓTKOOKRESOWE
- Zanik kości wyrostka zębodołowego
- Kłopoty z żuciem pokarmów
- Przesunięcie i przechylenia zębów sąsiednich i przeciwstawnych
- Mało estetyczny wygląd
DŁUGOOKRESOWE
- Utrata kolejnych zębów (sąsiadujących)
- Zaniki kości w zakresie trzono żuchwy
- Starcie zębów przednich w wyniku wcześniejszej utraty zębów bocznych
- Zaburzenia funkcji stawów skroniowo - żuchwowych
- Bóle stawów skroniowo - żuchwowych
Czym właściwie są implanty?
W uzupełnianiu braków zębowych z pomocą przychodzą implanty zębowe, czasem nazywane wszczepami stomatologicznymi. Implant pełni funkcję korzenia, będąc swego rodzaju śrubą, wkręcaną w kość.
Najczęściej wykonane są one z tytanu, który jest materiałem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez organizm (jest biozgodny, nie wywołuje reakcji zapalnej organizmu). Nieco rzadziej spotykane są także implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Tytan pozbawiony jest właściwości magnetycznych, dlatego posiadanie implantów nie jest przeciwwskazaniem do niektórych badań, m. in. do MRI (rezonansu magnetycznego). Implanty zębowe nie kolidują również z podróżowaniem. Detektory na lotniskach nie są w stanie wykryć implantów, ponieważ nie wywołują one efektu magnetycznego.
Implant sam w sobie jest niewidoczny, ponieważ zostaje umieszczony w kości. To co widzimy to odbudowa protetyczna, np. korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu. Korona przyjmuje na siebie funkcje zęba naturalnego. Dzięki odpowiedniemu doborowi koloru i kształtu prace na implantach są niemal nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta.
Jakie są największe zalety implantów?
Implanty zębowe mogą być zastosowane w większości sytuacji klinicznych. Największym ograniczeniem przy ich stosowaniu jest ilość i jakość kości, która pozostała po usunięciu zębów. Aby to ocenić wykonać należy badanie CBCT. Jest to rodzaj tomografii, najczęściej stosowanej w stomatologii, dzięki której lekarz może zobaczyć jak wygląda kość, zmierzyć, ile miejsca na implant zostało, a także ocenić jaka odległość dzieli miejsce, w którym będzie umieszczany wszczep od ważnych struktur anatomicznych, np. od zatoki szczękowej czy kanału nerwu zębodołowego dolnego. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów poszerzających lub rekonstruujących brakujące kości, aby można było skorzystać z implantów.
Zabiegi takie jak np.:
- podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift),
- przeszczepy kości własnej i allogenicznej
Czasem są jedynym sposobem, by można było przeprowadzić implantację. Implanty pozwalają na uzupełnienie braków pojedynczego zęba, braku kilku zębów, a nawet całkowitego bezzębia. Prace na nich wykonane charakteryzują się wysoką estetyką, naturalnym przenoszeniem sił żucia, są wygodne dla pacjenta, pozwalają zachować odpowiednią higienę jamy ustnej.
Implanty to rozwiązanie długoczasowe, ponieważ charakteryzują się ogromną trwałością. Najczęściej wytrzymują w jamie ustnej całe życie, a ich awarie np. złamania są niezwykle rzadkie.
"Zastosowanie implantów w moim przypadku diametralnie zmieniło komfort użytkowania protezy. Wcześniej używałam zwykłą protezę, która była niewygodna i czasem spadała w trakcie mówienia i jedzenia. Dzięki protezie na implantach wszystko trzyma się doskonale"
Zabieg implantacji odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go zupełnie bezbolesnym. Implant musi zostać wkręcony w kość w odpowiednim, wcześniej zaplanowanym miejscu. Implantację rozpoczyna się od odsłonięcia kości. Następnie lekarz przy pomocy odpowiednich wierteł preparuje łoże, w którym umieszczony zostanie implant. Wszczep zostaje wkręcony w kość, potem zabezpieczony śrubą zamykająca, a dziąsło zaszyte. Odsłonięcie implantu następuje po kilku miesiącach, gdy implant jest już zintegrowany z kością. Wtedy też można wykonać ostateczną odbudowę np. pojedynczą koronę lub protezę typu "overdenture" opartą na wszczepach.
Implanty - przeciwwskazania
Najważniejszym przeciwwskazaniem miejscowym, które trzeba tu wymienić jest brak wystarczającej ilości kości do wkręcenia implantu. Nie jest to jednak przeciwwskazanie bezwzględne. Obecnie mamy wiele metod pozwalających na odbudowę i regenerację kości. Zabiegi takie zwiększają jednak cenę wstawienia zęba. Implanty nie mogą być zastosowane u osób z nieuregulowanymi chorobami ogólnymi. Choroby takie jak cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia krzepnięcia wymagają ustabilizowania. Nie należy zapominać o współpracy z lekarzem internistą, dzięki której możliwe jest dobranie odpowiednich leków zapewniających bezpieczeństwo w trakcie zabiegów chirurgicznych.
Implanty - jaka jest cena wstawienia "nowego zęba"?
Niestety implanty zębowe nie są rozwiązaniem tanim. Cena samego wszczepu wynosi około 3 tys. złotych. Do tego doliczyć trzeba cenę uzupełnienia protetycznego. Koszt pojedynczej korony wynosi około 2,5-3 tys. zł. Prace protetyczne bardziej skomplikowane wyceniane są indywidualnie. Na ostateczną cenę zabiegu wpływ ma także ilość procedur dodatkowych, np. cena zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej. Inwestycja w implanty to przede wszystkim inwestycja w zdrowie pacjenta, jego komfort i dobre samopoczucie - a to jest przecież bezcenne.
Czytaj więcej o implantach na naszej stronie: https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/implantologia/
"Implanty zapewniły wielu naszym pacjentom powrót do komfortowego spożywania nawet bardzo twardych pokarmów oraz przywróciły pewność w kontaktach z innymi osobami dzięki perfekcyjnemu uśmiechowi"
Bibliografia
- "Implantprotetyka"- Ezio Bruna, Andrea Fabianelli
- "Implanty. Krok po kroku"- Śliwowski K.T