Jak zdrowo i wygodnie spać?

Długi i pełnowartościowy sen pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Warto więc zainwestować w idealne warunki do nocnego odpoczynku. Jednym z najistotniejszych aspektów wpływających na jakość snu jest materac. Jak go wybrać, by się właściwie wysypiać?

Krótki sen skraca życie

Jak wykazały badania na temat snu przeprowadzone pod kierownictwem Eileen Leary z kalifornijskiego Stanford University opublikowane w piśmie "JAMA Neurology", jakość snu może mieć wpływ na długość życia. Skrócenie fazy REM o 5 proc. zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci u osób starszych i w średnim wieku nawet o 13-17 proc. Sku

Twardość materaca

tki niedosypiania można odczuć na co dzień. Już po jednej nieprzespanej nocy pojawia się zmęczenie, kłopoty z koncentracją, drażliwość, zaburzenia nastroju i obniżenie odporności, jeśli problemy ze snem występują częściej, mogą doprowadzić do otyłości, chorób serca czy cukrzycy typu 2.

Idealne warunki do spania

O zdrowy sen musimy sami zadbać. Dobre warunki do spania uzyskamy, gdy zaciemnimy i wyciszymy sypialnię. Odpowiednia temperatura do spania powinna wynosić między 18 a 22 stopniami Celsjusza. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, unikajmy w godzinach wieczornym niebieskiego światła emitowanego przez ekrany smartfona, laptopa czy telewizora. Lepiej poczytać książkę lub wyciszyć się przy relaksującej muzyce. Jednym z najistotniejszych elementów zdrowego snu jest również podłoże do spania.

Właściwe podparcie ciała

Nieodpowiednio dobrany materac nie pozwoli naszym mięśniom się całkowicie rozluźnić i nie podeprze właściwie kręgosłupa. Niewygodne podłoże może powodować problemy z zasypianiem i wybudzenia w nocy. Śpiąc na źle dobranym materacu, budzimy się rano "połamani".

- Materac powinien stanowić oparcie dla kręgosłupa, ciało nie może zapadać się pod własnym ciężarem. Z kolei mięśnie muszą się rozluźnić, tylko wtedy mamy szansę właściwie zregenerować organizm i obudzić się wypoczęci — wyjaśniają eksperci sklepu z materacami Senna Materace.

Ważnym aspektem jest również dobór twardości materaca. Podłoże do spania można kupić przez internet, na przykład na stronie Senna Materace. Dobrze jednak najpierw przetestować je w sklepie stacjonarnym marki. Istnieją dwie sprawdzone metody dobierania twardości. Po pierwsze należy kierować się wagą ciała. Osoba ważąca poniżej 60 kg powinna zdecydować się na materac miękki. Jeśli waży pomiędzy 60 a 80 kg, powinna wybrać podłoże średniej twardości. Przy wadze powyżej 80 kg najlepiej zakupić materac twardy. Drugi ze sposobów to tzw. test płaskiej ręki. Wystarczy położyć się na wybranym materacu i spróbować wsunąć dłoń w przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowym a materacem. Jeśli jesteśmy w stanie zrobić to bez problemu, oznacza to, że materac jest zbyt twardy, gdy z kolei dłoń nie mieści się wcale, materac jest za miękki. Pamiętajmy jednak, że podłoże do spania powinno być przede wszystkim dla nas wygodne, dlatego kierujmy się własnymi preferencjami.

Bogata oferta materaców

Senna oferuje doskonałej jakości materace marki Sleepmed, wśród których znajdziemy materace z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej, dopasowującej się do kształtu ciała śpiącej na niej osoby. Takie podłoże pozwala utrzymać higienę, dlatego to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa, ale także dla alergików. Doskonałym wyborem dla osób z uczuleniami są także materace lateksowe, które wyróżnia trwałość i elastyczność, a także właśnie antyalergiczne właściwości. Warte uwagi są też materace sprężynowe: zwykłe, kieszeniowe lub multipocket. Te ostatnie podzielone są na siedem stref, które idealnie dopasowują się do ciała użytkownika bez względu na przyjętą przez niego pozycję w czasie snu. Dzięki temu zapewniają optymalne wsparcie każdemu fragmentowi ciała i gwarantują swobodę ruchu. Do wyboru są także materace hybrydowe będące połączeniem tych piankowych oraz sprężynowych. Dobrym rozwiązaniem dla osób wymagających twardego i antyalergicznego podłoża do spania jest materac z kokosem, czyli połączenie sprężyn lub pianek z matą z włókien kokosowych, które go utwardzają i sprawiają, że podłoże jest odporne na odkształcenia.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje