Lampy – rodzaje, zasady doboru do wnętrza
Artykuł sponsorowany
Lampy w mieszkaniu stanowią główne źródło doświetlenia. Wiadomo, że najlepsze jest światło naturalne, natomiast nie zawsze na takie możemy liczyć. Lampy sufitowe, kinkiety, lampki nocne albo te stojące mogą nie tylko pełnić funkcję praktyczną, ale z powodzeniem sprawdzają się także jako główny dekor każdego wnętrza. Jak wybierać lampy danego rodzaju i gdzie je montować? Przedstawiamy kompendium wiedzy w tym zakresie.
Lampy podłogowe
Jednym z najczęściej wybieranych modeli lamp, są lampy podłogowe. Te sprawdzają się doskonale jako lampy do salonu albo lampy do sypialni. Rzucają światło punktowe, dlatego z reguły wybierane są jako to dodatkowe źródło światła. Są doskonałe, jeśli postawimy je przy ulubionym fotelu albo przy stoliku kawowym. Można traktować je jako dodatek, ale nie ma wątpliwości, że niektóre modele są na tyle okazałe, że z powodzeniem stają się głównym dekorem wybranego wnętrza.
Wiele zależy nie tylko od modelu samej lampy, ale również doboru żarówki. Białe i zimne światło, a może to cieple i żółte? Ta druga opcja sprawdzi się lepiej, jeśli lampa podłogowa ma dawać wyjątkowy klimat w danej przestrzeni.
Co ważne, lampy podłogowe to najczęściej te stojące, chociaż w nowoczesnych mieszkaniach mogą stanowić elementy tzw. inteligentnego domu. Wbudowane w podłogę elementy oświetleniowe dadzą doskonały komfort mieszkańcom, a padające z dołu światło może eksponować wybrane wyposażenie całej aranżacji.
Lampy stojące
Stylowe lampy stojące stanowią idealny dodatek w salonie albo w sypialni. Można wybierać je wedle stylu wnętrza. Te z okazałym, materiałowym abażurem wybierane są do aranżacji retro albo boho, natomiast w klasycznej odsłonie będą pasować do salonów skandynawskich albo tych nowoczesnych. Warto wiedzieć, że lampy stojące mogą mieć różny kształt i rozmiar, zawsze stanowią świetny wybór, ponieważ bez problemu można je modyfikować, chociażby poprzez zmianę klosza.
Wybierając lampę stojącą, zastanów się, gdzie ta będzie stała, aby nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu. Weź też pod uwagę funkcję, jaką ma pełnić. Chociaż najczęściej jest dodatkowym źródłem światła, to może być też optymalnie praktyczna. Stawiając ją tuż przy fotelu, sprawdzi się idealnie, aby czytać książkę czy ulubioną gazetę.
Lampy nocne
Najlepiej sprawdzają się w sypialni i w pokojach dziecięcych. Mogą być praktyczne i zastępować główne oświetlenie, jeśli światło ma być klimatyczne, odprężające i raczej tylko dodatkowe, aniżeli praktyczne. Lampki nocne najczęściej są niewielkich rozmiarów, stawia się je na stolikach tuż przy łóżku. Nie mogą zajmować dużo miejsca, moc światła również jest w ich przypadku niewielka. Nie przeszkadza to jednak, by były używane na przykład do czytania wieczornej lektury.
W pokojach dziecięcych lampy nocne mają dawać przytłumione światło. Sprawdzają się doskonale w ramach opieki nad niemowlęciem, na przykład jako delikatne oświetlenie pokoiku, kiedy dziecko jest karmione. Dla starszaków sprawdzą się natomiast doskonale w etapie nauki samodzielnego zasypiania. Małe światło daje poczucie bezpieczeństwa, ale zupełnie nie przeszkadza podczas kojącego snu.
Ponieważ tego rodzaju oświetlenie jest wykorzystywane raczej po zmroku i stanowi jedynie dodatek, najlepiej wybierać lampy ledowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu udaje się generować spore oszczędności z tytułu poboru energii elektrycznej. Lampy LED są również przyjazne środowisku.
Lampy ścienne
Lampy montowane na ścianach stanowią uzupełnienie głównego źródła światła, czyli lamp sufitowych i żyrandoli. Zakładane lampy ścienne w sypialni mogą zastąpić typowe lampki nocne, w salonie będą piękną dekoracją, zaś kinkiety w przedpokoju czy przy schodach będą pełnić funkcję typowo praktyczną.
Co ciekawe, lampy ścienne niewielkich rozmiarów sprawdzają się jako uzupełnienie aranżacji w każdym stylu. Wybierać można lampy boho, loftowe, klasyczne albo nowoczesne. Świetne są modele kinkietów, które można regulować, ustawiając kąt i moc padania światła. Dzięki temu mogą tworzyć piękną grę światła i dekorować albo eksponować inne elementy wyposażenia wnętrz.
Montując je tuż pod sufitem, będą dawać światło rozproszone. Kinkiety mogą eksponować dekoracyjną ścianę, rzucać światło na okazałą roślinność, wypoczynek albo utworzoną biblioteczkę, barek albo ramki ze zdjęciami czy efektowne obrazy. Uzupełniają pustą ścianę, tworzą element ozdobny.
Pamiętajmy również, że do wyboru są lampy ścienne nie tylko idealne do użytkowania we wnętrzach. Tego rodzaju źródło światła sprawdza się również doskonale na zewnątrz. Montowane na elewacji domu albo na tarasie pozwoli oświetlić dom lub przestrzeń użytkową, a dodatkową udekoruje budynek. Decydując się na zewnętrzne kinkiety, szczególną uwagę należy zwrócić na ich jakość. Lampy tego rodzaju muszą być odporne na działanie wody, promienie słoneczne oraz mróz. Najlepiej wybierać te ledowe.