Nauszne czy douszne: wyjaśniamy, czym się różnią słuchawki bezprzewodowe

Artykuł sponsorowany

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że słuchawki bezprzewodowe mają mnóstwo zalet: nie plączą się, nie zahaczają, a w dodatku możemy połączyć je z każdym smartfonem (również tym bez gniazda jack) czy smartwatchem. Pytanie jednak brzmi, jakie słuchawki bezprzewodowe: douszne czy nauszne? Przyjrzyjmy się różnicom.

Słuchawki douszne odpowiadają potrzebom sportowców
Słuchawki douszne odpowiadają potrzebom sportowców 123RF/PICSEL

Nauszne czy douszne - podstawowe różnice

Zanim zaczniemy porównywać parametry poszczególnych modeli, musimy zadać sobie pytanie, jaki rodzaj słuchawek bardziej odpowiada naszym potrzebom. Uogólniając, słuchawki douszne bardziej docenią sportowcy. Są one małe i poręczne, dobrze trzymają się w przewodach słuchowych, dlatego umożliwiają odtwarzanie muzyki, audiobooków czy podcastów w trakcie wysiłku fizycznego. Ze względu na niewielkie rozmiary raczej nie zahaczają o odzież i nie trzeba ich ściągać w trakcie przebierania.

Z kolei słuchawki bezprzewodowe nauszne są duże i zdecydowanie mniej poręczne, dlatego też nie zapewniają takiego komfortu noszenia jak douszne odpowiedniki. Z drugiej strony posiadają spore głośniki, więc gwarantują wysoką jakość odtwarzanego dźwięku, są więc częstszym wyborem wśród osób, które korzystają z nich głównie w domu. Należy jednak podkreślić, że słuchawki bezprzewodowe nie nadają się raczej dla graczy ze względu na opóźnienia w przesyle dźwięku, a w ich przypadku każda milisekunda ma znaczenie i wpływa na czas reakcji.

Słuchawki bezprzewodowe nauszne

Przyjrzyjmy się jednak obydwu rodzajom słuchawek. Jeśli zastanawiamy się, jakie słuchawki bezprzewodowe nauszne sprawdzą się najlepiej, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy wybierzemy te otwarte, półotwarte czy zamknięte. Pierwsze nie obejmują całego ucha, nie izolują go, przez co dociera do nas więcej dźwięków z zewnątrz, a jeśli słuchamy muzyki głośno - dla innych osób również może być ona słyszalna. Takie słuchawki uważane są jednak za zdrowsze dla uszu i zapewniają wyższą jakość odtwarzanych tonów.

Słuchawki nauszne zamknięte dzięki membranom otaczającym uszy izolują je, więc dźwięki nie wydostają się na zewnątrz, a nauszniki wyciszają otoczenie. Takie modele doskonale przekazują bas. W końcu słuchawki półotwarte łączą cechy obydwu: częściowo wytłumiają otoczenie, ale jednocześnie zapewniają przepływ powietrza.

Słuchawki bezprzewodowe douszne

Jak już zostało powiedziane, słuchawki bezprzewodowe douszne cenione są przede wszystkim przez sportowców. Umieszcza się je bezpośrednio w małżowinie usznej, dobrze dopasowane słuchawki nie powinny się przemieszczać w trakcie wykonywania ruchów, nie powinny również powodować dyskomfortu ani ciążyć w uszach. Jakie słuchawki bezprzewodowe douszne wybrać? Dobrze dobrany model będzie niemal niewyczuwalny. Niestety ze względu na to, że takie słuchawki mają niewielkie membrany, jakością dźwięku nie są w stanie dorównać nausznym odpowiednikom (oczywiście jeśli porównujemy najlepsze modele obydwu wariantów). Za to idealnie sprawdzają się jako słuchawki na rower czy do biegania. Najbardziej cenione są te dokanałowe, które dzięki gumowym wkładkom umieszczamy w kanale słuchowym. Takie modele dobrze izolują dźwięki z zewnątrz, te bardziej zaawansowane mają nawet opcję wyciszania otoczenia czy pogłaśniania rozmówcy, dzięki czemu nie musimy wyciągać ich z uszu, gdy ktoś zagadnie nas na ulicy.

Choć słuchawki douszne świetnie sprawdzają się w ruchu, nie są zalecane przez laryngologów -mogą negatywnie wpływać na słuch. Pamiętajmy więc, że bezpieczny poziom natężenia dźwięków wynosi maksymalnie 85 dB.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas