Niski indeks glikemiczny – wsparcie w procesie odchudzania i nie tylko!

Artykuł sponsorowany

Co zrobić, aby zrzucić nadmierne kilogramy i cieszyć się szczupłą sylwetką? Wiele osób odpowie, że należy kontrolować kaloryczność spożywanych produktów. To prawda, ale nie cała. W redukcji masy ciała i dbaniu o zdrowie pomaga znajomość indeksu glikemicznego (IG) spożywanych produktów. Wyjaśniamy, czym jest IG i dlaczego wiedza na jego temat jest sprzymierzeńcem w procesie odchudzania (i nie tylko).

W celu urozmaicenia jadłospisu warto sięgnąć również po komosę ryżową
W celu urozmaicenia jadłospisu warto sięgnąć również po komosę ryżowąmateriały promocyjne

Czym jest IG i kiedy jest niski?

Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem tego, jak szybko rośnie stężenie glukozy we krwi po spożyciu danego produktu,w porównaniu do tego, jak zmienia się ono po podaniu czystej glukozy. Mówiąc najprościej, niski indeks glikemiczny oznacza mniejszy wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku.

Kiedy można powiedzieć, że produkt ma niski indeks glikemiczny? Podział wygląda następująco:

  • < 55 - produkty o niskim IG, które powinny być podstawą zdrowej diety;
  • 55-70 - produkty o średnim IG, które mogą być uzupełnieniem tych o niskim IG;
  • > 70 - produkty o wysokim IG, których ilość należy znacznie ograniczyć.

Jeśli nie wiesz, które produkty mają niskie IG i jak przygotować z nich pyszne posiłki, z pomocą przychodzi fit catering,np. dieta pudełkowa w Warszawie od LightBox, która dostępna jest również w wersji Low IG czylli z niskim indeksem glikemicznym. Decydując się jego zamówienie, nie musisz martwić się o sprawdzanie indeksu glikemicznego każdego produktu. Zadba o to zespół dietetyków i kucharzy fit cateringu.

Dieta Low IG - sposób na szczupłą sylwetkę i lepsze samopoczucie

Spożywanie produktów o niskim IG pozwala pozbyć się problemu z gwałtownymi wahaniami glikemii. Uczucie sytości utrzymuje się przez dłuższy czas. Dzięki temu nie masz ochoty na niezdrowe przekąski między posiłkami, odpada też problem z ciągłą ochotą na słodkie.

Dieta Low IG bazująca na produktach o niskim IG to dobry sposób na szczupłą sylwetkę - bez efektu jojo, spowolnienia metabolizmu i niedoborów pokarmowych. Jest ona polecana osobom chorującym na cukrzycę typu 2, a także tym, które mają problemy z poziomem trójglicerydów.

Czy to oznacza, że dietę niskoglikemiczną powinny stosować wyłącznie osoby z nadmierną masą ciała, chore na cukrzycę typu 2 czy zmagające się z zaburzeniami gospodarki lipidowej? Nie! Jest to sposób odżywiania polecany również osobom zdrowym, które nie mają problemu z nadwagą czy otyłością. Dzięki stosowaniu się do zasad diety z niskim indeksem glikemicznym, są one mniej narażone na rozwój niektórych chorób, a także nadwagi czy otyłości.

Produkty o niskim IG, czyli jakie?

Co jeść, jeśli chcesz stosować się do zasad diety niskoglikemicznej? Jedną z najważniejszych zasad jest wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych. Zalecane są te, które zostały zrobione z mąki pełnoziarnistej typu 1850 (i wyżej), gryczanej, orkiszowej, żytniej typu 2000 czy owsianej. Z kolei niezalecane są te na bazie mąki ziemniaczanej, kukurydzianej albo białej pszennej.

Co z ryżem i kaszami? Szczególnie polecany jest ryż dziki i brązowy. Z kolei, jeśli chodzi o kasze szczególnie polecane są: gryczana (palona, a także niepalona, która sprawdza się w daniach wytrawnych i fit deserach lub "gryczankach") i perłowa.

W celu urozmaicenia jadłospisu warto sięgnąć również po komosę ryżową. Nie dość, że ma niski IG to jeszcze jest dobrym źródłem białka roślinnego, witamin z grupy B, a także potasu. Jej zaletą jest szerokie zastosowanie kulinarne. Możesz przygotować z niej zarówno sałatkę, jak i "komosankę", czyli zamiennik popularnej owsianki.

Szczególną uwagę należy zwrócić na warzywa i owoce. Te pierwsze powinny być podstawą zdrowej diety. Przy czym uważaj, aby ich nie rozgotować, ponieważ ma to negatywny wpływ na indeks glikemiczny.

Owoce to wzbudzają sporo kontrowersji. Wynika to z faktu, że są źródłem cukrów prostych. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie owoce mają wysoki IG. Poza tym są źródłem wielu cennych składników: błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych, polifenoli. W związku z tym nie należy z nich rezygnować, a jedynie wybierać te o niskim IG i podawać we właściwy sposób. Najlepsze są te o niskim stopniu przetworzenia, podawane ze źródłami białka lub zdrowych tłuszczów.

Pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce o niskim IG to ważne elementy diety niskoglikemicznej. Oczywiście należy spożywać je wraz z białkiem i zdrowymi tłuszczami. Mogą być to ryby, chude gatunki mięs, fermentowane produkty mleczne, orzechy, rośliny strączkowe, pestki i nasiona.

Nie masz czasu na komponowanie dań o niskim IG? Bez obaw! Możesz jeść zdrowo, nawet jeśli prowadzisz intensywny tryb życia. Zajmij się swoimi sprawami, a bilansowanie i przygotowywanie pysznych i zdrowych posiłków o niskim IG zostaw cateringowi dietetycznemu LightBox!

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas