Oczyszczacz i nawilżacz powietrza: komu się przyda i jaki wybrać?
Artykuł sponsorowany
W powietrzu, którym oddychamy na co dzień, znajdują się niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje. Polska od wielu lat trafia na niechlubne, czołowe pozycje w rankingach państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Z tego powodu coraz częściej decydujemy się na zakup oczyszczacza. Czym się kierować przy wyborze i jakie modele będą najlepsze?
Zanieczyszczenie powietrza to dziś jedno z największych wyzwań współczesnego świata, z którym musimy się zmierzyć. Problem ten coraz wyraźniej przebija się w debacie publicznej: w telewizji, radiu czy internecie regularnie słyszymy i czytamy o stanie powietrza w poszczególnych miastach i mniejszych miejscowościach. Co więcej, podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń smog jest widoczny gołym okiem, a nieprzyjemny, charakterystyczny zapach staje się wyraźnie odczuwalny. Na komunikaty "Dziś lepiej zostać w domu" natrafiamy nieustannie. Czy w czterech ścianach rzeczywiście jesteśmy bezpieczni?
Smog dusi większość miejsc w Polsce, naszych mieszkań nie musi
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które zasysa powietrze z otoczenia, następnie oczyszcza w swoim wnętrzu dzięki specjalnym filtrom, by wreszcie je uwolnić - już bez szkodliwych substancji. Systemy filtrowania to zatem aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy zapoznawaniu się z ofertą sklepów.
Mówiąc najprościej, chodzi o efektywność działania oczyszczacza, która mierzona jest ilością powietrza, jaką jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu godziny (parametr ten podawany jest w m3/h). Równie ważne pozostają zastosowane filtry, a godne polecenia są zwłaszcza filtry HEPA, ponieważ wyjątkowo skutecznie dają sobie radę ze smogowymi pyłami, wirusami, pyłkami oraz sierścią zwierząt.
Oczyszczacz powietrza - najpopularniejsze modele
Wśród najchętniej wybieranych w sieci sklepów RTV Euro AGD modeli oczyszczaczy powietrza znajdziemy Sharp KC-G60EUW, Dyson Pure Hot + Cool Link HP04, Philips Dual Scan AC3858/51, Electrolux Pure A9 PA91-604DG oraz Samsung AX60R5080WD/EU.
Szczególnie doceniane są trzy pierwsze urządzenia - zdaniem kupujących to najlepsze oczyszczacze powietrza dostępne na rynku. Sharp KC-G60EUW to przede wszystkim jakość i skuteczność potwierdzona licznymi prestiżowymi atestami, na co warto zwracać uwagę, gdyż zdecydowana większość z nas nie ma ani fachowej wiedzy, ani odpowiednich możliwości, by sprawdzić tak zaawansowane urządzenia. A technologii tu nie brakuje, by wspomnieć choćby o sześciu czujnikach regulujących parametry pracy, sensorach zanieczyszczeń czy modułach aktywujących przepływ powietrza. Filtracja odbywa się tu czterostopniowo (filtry HEPA 13-tej klasy, węglowy, wstępny oraz nawilżający).
Dyson Pure Hot + Cool Link HP04 to z kolei idący w parze z funkcjonalnością atrakcyjny design, o czym można przekonać się tutaj. To także ogromna wydajność w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Natomiast Philips Dual Scan AC3858/51 to dobra opcja dla alergików. Na kolorowym ekranie z pomocą czytelnych animacji prezentowany jest poziom zawartych w powietrzu alergenów (ale nie tylko - opcji jest dużo więcej!). Oprócz tego jest to model, który pozostaje tani w eksploatacji - filtr HEPA wymieniany jest co trzy lata.
Nawilżacz powietrza nie tylko na sezon grzewczy
Najważniejszą funkcją nawilżacza powietrza jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. To ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym, ponieważ właśnie wtedy wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc. A zbyt niska wilgotność powietrza to m.in. gorsza koncentracja i większe zmęczenie.
Najlepsze nawilżacze powietrza to te, które będą spełniały nasze wymagania. Większość dobrej jakości produktów to koszt w wysokości ok. 300-500 zł. W tym przedziale znajdziemy najwyżej oceniane nawilżacze, m.in. Stadler Form Oskar, Philips HU4803/01, Smartmi Evaporative Humidifier, Raven EN003 oraz Webber HH3002.
Oczyszczacz i nawilżacz wcale nie muszą być dla siebie konkurencją, gdyż bez problemu znajdziemy urządzenia, które łączą obie funkcje. Jeśli jednak zależy ci na samym nawliżaczu, przed zakupem zobacz, czy posiada on opcję higrostat (automatycznie utrzymanie wybranej wilgotności powietrza) oraz tryb nocny (cicha praca).
Kiedy pada pytanie o zdrowy tryb życia, w pierwszej kolejności wymienimy prawdopodobnie właściwą dietę, regularną aktywność fizyczną oraz rezygnację z używek. Dużo rzadziej zwrócimy natomiast uwagę na powietrze, którym oddychamy, a to pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza o okresie jesienno-zimowym. O ile jednak na jego stan na zewnątrz nie mamy większego wpływu, o tyle poziom zanieczyszczeń i szkodliwych substancji we własnych mieszkaniach oraz domach możemy już sprawnie redukować. A to właśnie tam przebywamy obecnie najczęściej.
Artykuł sponsorowany