Rodzaje garniturów męskich. Jaki założyć na daną okazję?
Artykuł sponsorowany
Garnitury to prawdziwy temat rzeka, ale każdy mężczyzna powinien znać przynajmniej podstawy na temat ich wyboru i noszenia. Dziś przyjrzyjmy się na pozór prostemu zagadnieniu, czyli rodzajowi garniturów męskich.
Podział garniturów męskich
Garnitury męskie można podzielić według różnych sposobów (https://milermenswear.com/kategoria/garnitury). Najłatwiej zrobić to, patrząc na liczbę ich części: garnitury dwuczęściowe, czyli spodnie z marynarką i garnitury trzyczęściowe, czyli jeszcze dodatkowo z kamizelką. Poza tym dzieli się je także ze względu na liczbę rzędów guzików w marynarce: garnitur może być jedno- lub dwurzędowy. Dziś jednak skupimy się na podziale ich ze względu na okazję, na jaką się je zakłada. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim 3 kategorie:
- garnitury casualowe albo sportowe,
- garnitury dzienne albo biznesowe,
- garnitury wieczorowe.
Garnitury casualowy albo sportowy
Garnitur sportowy jest najmniej formalnym typem garnituru. O ile raczej nie idzie się w nim na boisko, o tyle doskonale nadaje się na inne okazje. Jego przeznaczeniem są luźne spotkania towarzyskie, które odbywają się w dzień, jak również codzienne dni w pracy, niewymagające eleganckiego ubioru. Są więc idealne np. na wyjście na kawę czy na miasto ze znajomymi oraz na casualowe piątki w biurze.
Garnitury sportowe są zazwyczaj wykonane z lekkich i wygodnych materiałów, nie tylko z wełny, lecz także z bawełny. Często są one wzorzyste, co zmniejsza ich poziom formalności. Popularny jest np. wzór w jodełkę. Do takiego ubioru idealnie pasuje kaszkiet. Jako że jest to mniej formalny typ garnituru, w podobnych zastosowaniach sprawdzi się też zestaw kombinowany.
Garnitur biznesowy
Ten typ garnituru zakładany jest do pracy w środowisku biznesowym i w innych miejscach, w których obowiązuje ścisły dress code. Nadaje się na ważne spotkania z klientami i rozmowę o pracę na wysokie stanowisko. Wybierają go też politycy, zwłaszcza ci przemawiający publicznie. Nie sprawdzi się on raczej na inne okazje, aczkolwiek co bardziej eleganckie modele, np. takie w kolorze granatowym, można założyć też jako garnitur wieczorowy.
Krój takiego garnituru jest bardzo prosty i nie ma tu miejsca na udziwnienia. Nie stosuje się wzorów. Barwy popularne w modzie biznesowej to przede wszystkim: szary, brązowy i granatowy. Ostatnio popularne są też niebieskie garnitury, zwłaszcza wśród polityków.
Garnitur wieczorowy
To najbardziej formalny ze wszystkich garniturów (ale warto zauważyć, że nie najbardziej; ze wszystkich eleganckich strojów męskich istnieje jeszcze smoking black tie i frak — white tie). Jest odpowiedni na okazje wieczorowe, takie jak bale, uroczyste kolacje, premiery w teatrze i operze, a także na ważnych spotkaniach towarzyskich odbywających się wieczorem. W takich garniturach uczęszcza się również na wszelkie gale i rozdania nagród.
Garnitury wieczorowe są proste, ale zawsze wykonane z najwyższej jakości materiałów. Popularne barwy to tutaj granat, grafit i czerń, chociaż ta ostatnia może kojarzyć się z pogrzebami i nie nadaje się do innych dziennych okazji niż te uroczystości, dlatego jest trochę mało uniwersalna.
Czy jednak każdy mężczyzna musi mieć przynajmniej 3 garnitury w swojej szafie? Niekoniecznie. Pewnym rozwiązaniem może być zakup uniwersalnego, granatowego garnituru, który sprawdzi się na różne okazje. Sprawdź sklep Miler Menswear i znajdź swój ulubiony!