Reklama

Reklama

Kiedy podawać witaminy?

Zanim je kupisz w aptece, sprawdź, czy twój smyk rzeczywiście ich potrzebuje.

Kiedy zbliża się jesień, myślimy o uzupełnieniu diety dziecka w witaminy. Jednak maluch, który normalnie je, a jego jadłospis jest urozmaicony, nie powinien mieć żadnych niedoborów.

Dlatego zanim podasz mu preparat wielowitaminowy, skonsultuj się z pediatrą. Oto, w jakich sytuacjach brzdąc może potrzebować dodatkowej porcji tych cennych składników.

Gdy ma anemię

Jej objawy to m.in. blada cera oraz skłonność do szybkiego męczenia się. Jednak stwierdzić chorobę można tylko na podstawie badań krwi.

Reklama

Jeśli potwierdzą anemię, pediatra może zalecić dziecku uzupełnianie żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego.

Pamiętaj, żeby nie podawać żelaza podczas posiłków, zwłaszcza zawierających mleko, ponieważ utrudniają jego wchłanianie.

Gdy często choruje

Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko łatwo się przeziębia i długo wraca do zdrowia, to znak, że jego układ immunologiczny jest osłabiony.

Odporność organizmu spada najczęściej w sezonie jesienno- -zimowym i w okresach stresu (np. w pierwszych dniach w przedszkolu). Pomagają ją wzmocnić m.in. witaminy A i C oraz żelazo i kwasy omega-3.

Zdarza się też, że dziecko dopada seria infekcji, która wymaga powtórzenia kuracji antybiotykiem. Jeśli leczenie trwało do 10 dni, wystarczy, że uzupełnisz dietę malca w probiotyki (zdrowe bakterie), które pomogą odbudować florę bakteryjną jego układu pokarmowego.

Jeśli jednak dziecko przyjmowało antybiotyk dłużej lub w dużych dawkach, zapytaj lekarza, czy nie byłoby dobrze podać mu preparat wielowitaminowy.

Gdy słabo je

Jeśli maluch ma osłabiony apetyt lub jada tylko to, co zna i lubi, np. kaszkę na zmianę z parówkami, może potrzebować uzupełniania witamin, nawet wtedy gdy jego waga jest w normie.

Podobnie jest z maluchami, które mają ograniczone menu, np. z powodu alergii pokarmowej.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | witaminy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy