Reklama

Reklama

Złe zachowanie - jest na nie sposób!

Podpowiemy ci, jak przerwać błędne koło wychowawczych pomyłek i umiejętnie wpłynąć na zmianę postępowania swojego malucha.

Kiedy patrzysz, jak twoje dziecko po raz kolejny terroryzuje otoczenie swoim zachowaniem, zaczynasz zastanawiać się, co nim kieruje, dlaczego jest takie niegrzeczne. Tymczasem przyczyn niewłaściwego zachowania powinnaś doszukiwać się nie w dziecku, ale... w sobie. Wystarczy mały błąd popełniony z wielkiej miłości lub w imię świętego spokoju, żeby malec zakodował sobie sposób zachowania, który tobie w pewnym momencie zaczyna przeszkadzać. Jeśli nie chcesz być mamą małego tyrana, posłuchaj rad specjalistów. Przedstawiamy typowe sytuacje, w których mamy nie dają sobie rady, i proste metody wyjścia z opresji. Sprawdź, co robić, gdy twoje dziecko:

Reklama

Nie śpi w nocy, tylko w dzień
Moja pięciomiesięczna córeczka śpi w dzień, natomiast nie przespała jeszcze żadnej nocy. Godzinami domaga się, by nosić ją na rękach, a ja nie mam już siły.

Gdzie popełniłaś błąd: Pewnie przyzwyczaiłaś dziecko do spania głównie w dzień, bo było ci z tym po prostu wygodnie. Kiedy maluch zasypiał, miałaś czas na zajęcie się domem, rozmowę z mężem, itp.

Jak to zmienić: Musisz pokazać dziecku różnicę między dniem a nocą. W ciągu dnia, gdy kładziesz je na drzemkę, nie zasłaniaj okna, nie przyciszaj radia. Cisza i ciemność są zarezerwowane wyłącznie dla nocy. W dzień baw się z córką, niech uczestniczy w twoich zajęciach: ustaw jej leżaczek tam, gdzie masz coś do zrobienia i mów do niej. Wprowadź stałe pory spacerów, zabawy, kąpieli. Gdy córka obudzi cię w środku nocy, zachowuj się po cichu i nie zagaduj jej, aby dodatkowe bodźce ograniczyć do minimum. Po pewnym czasie zegar biologiczny dziecka w końcu się przestawi.

Jada jedynie kilka potraw

Mój czteroletni syn jada wyłącznie frytki i bułkę z nutellą. Staram się, przygotowując wymyślne, dania, ale kiedy stawiam przed nim talerz, nie chce spróbować.

Gdzie popełniłaś błąd: Może starałaś się... za bardzo? Jeśli nowe dania mają zbyt wiele składników, dziecku trudniej się do nich przekonać. Czasem jeden składnik, np. zapach, zniechęca malca do zjedzenia całego dania. Poza tym jedzenie w samotności nie jest dla niego żadną przyjemnością, dlatego nie ma na to ochoty.

Jak to zmienić: Najpierw ustal, czego twój smyk tak naprawdę nie lubi. Pobawcie się w: "Co mi smakuje?". Przygotujcie na stole bufet z różnych produktów w niewielkich ilościach. Sięgając po nie kolorowymi widelczykami, mówcie, co wam odpowiada, a co nie. Dzięki temu dziecko pozna wiele smaków. Potem spróbujcie przygotować z nich jakieś danie - kanapki, sałatkę, a na koniec usiądźcie naprzeciwko siebie i wspólnie delektujcie się wybranymi pysznościami.

Bez przerwy walczy z bratem

Mam dwoje dzieci: trzy- oraz pięcioletnie. Nie potrafią razem się bawić. Po pięciu wspólnie spędzonych minutach rwą się do bicia. Kupuję im jednakowe zabawki, ale i tak wybuchają awantury. Jeśli któreś chwalę, drugie robi na złość i mnie, i rodzeństwu.

Gdzie popełniłaś błąd:
Chciałaś zdusić konflikt w zarodku, więc kupowałaś wszystko podwójnie. Jednak w ten sposób nie nauczy się dzieci dzielenia się zabawkami. Podobnie jak rozdzielanie ich i zamykanie w oddzielnych pokojach nie uczy maluchów rozwiązywania sytuacji konfliktowych i godzenia się.

Jak to zmienić: Pokaż, jak się dzielić i stwarzaj do tego okazje, np. kup dzieciom jedną czekoladę zamiast dwóch batoników. Póki konflikt nie przerodzi się w awanturę, nie ingeruj i pozwól malcom dojść do porozumienia. Gdy jednak dochodzi do wyzwisk i rękoczynów, powiedz: "Nie pozwalam na takie zachowanie. Za bicie (plucie, kopanie itp.) winowajcę ukarzę", i zawsze dotrzymuj słowa. Wymagaj, by dzieci przepraszały się nawzajem i naprawiały wyrządzone szkody (np. niech zbudują od nowa zburzoną wieżę z klocków).

Dowiedz się więcej na temat: błąd | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje