Reklama

Przyjazne przedszkole

Wybór miejsca, gdzie maluch będzie spędzał większość dnia to dla wielu rodziców trudna decyzja. Do tej pory mama i tata byli głównymi opiekunami dziecka. Dbali o jego bezpieczeństwo, wprowadzali w świat zasad, pomagali mierzyć się z otaczającym światem.

Dlatego przedszkole, które będzie pomagało rodzicom w realizacji tych zadań, powinno spełniać kilka podstawowych warunków.

Dogodna lokalizacja

Poszukiwania przedszkola rozpocznij od podjęcia decyzji, czy ma być ono obok miejsca zamieszkania, czy blisko twojej pracy. Gdy musisz zostawać dłużej w firmie zdecyduj się na placówkę w pobliżu domu. Dzięki temu w razie potrzeby ktoś zaprzyjaźniony będzie mógł za ciebie odebrać malca. Jeśli pracujesz w stałych godzinach, wybierz przedszkole niedaleko miejsca pracy. Zyskasz w ten sposób dodatkowe chwile spędzone z dzieckiem w czasie podróży.

Reklama

Dobra opinia

Przeprowadź wywiad wśród znajomych, których dzieci chodzą do przedszkola. Powtarzające się oceny na temat danych placówek pomogą ci dokonać wstępnej selekcji. Każde miejsce powinnaś odwiedzić jednak sama. Większość przedszkoli organizuje dni otwarte, na które rodzice mogą wybrać się ze swoimi dziećmi. Niektóre z nich prowadzą całoroczne zajęcia adaptacyjne, dzięki którym maluchy szybciej zaprzyjaźniają się z nowym miejscem. Zwróć uwagę na swoje pierwsze wrażenie z wizyty w przedszkolu. Jaki był wystrój sali, w jakich była kolorach, czy udekorowana była pracami dzieci? Jaki panował klimat w placówce, czy dzieci były tam radosne i z chęcią podejmowały zabawę?

Bezpieczeństwo

Rodzice wiedzą na jakie dziwne pomysły może wpaść ich dziecko. Dlatego wybierając przedszkole warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenia okien i gniazdek elektrycznych. Podłoga powinna być wyłożona antypoślizgową wykładziną, a dostęp do schodów zablokowany bramką. Książki i zabawki powinny być ułożone na takiej wysokości regałów, aby dziecko bez problemu mogło po nie sięgnąć. Sprawdź miejsce wyznaczone do zabawy dzieci na zewnątrz. Ogrodzenie terenu musi być stabilne, a stan techniczny huśtawek i zjeżdżalni nie może budzić żadnego niepokoju. Plac zabaw powinien być częściowo zacieniony, tak aby dzieci nie przebywały w pełnym nasłonecznieniu. Dla wielu rodziców ważna jest również obecność monitoringu, dzięki któremu łatwiej jest nadzorować grupę.

Zaufana kadra

Przeprowadź wstępne rozmowy z opiekunkami, aby bliżej je poznać. Obserwuj, czy mają dobry kontakt z dziećmi, jak prowadzą zajęcia, czy są wrażliwe na potrzeby grupy.? Czy nie zawstydzają dzieci, czy nie podważają autorytetu rodziców? Porozmawiaj z Dyrektorem przedszkola, jakie wykształcenie ma pracująca tam kadra, czy opiekunki uczęszczają na kursy doskonalące? Zapoznaj się również z programem danej placówki. Wśród zajęć dodatkowych znajdują się: języki obce, muzyka, rytmika, taniec, basen, nauka gry na instrumencie, religia. Zorientuj się jakie są pory karmienia i jakość podawanych posiłków - szczególnie, gdy dziecko jest uczulone na konkretne pokarmy. Zainteresuj się sprawą leżakowania. Obecnie zamiast przymusowego spania proponuje się dzieciom momenty wyciszenia przy relaksacyjnej muzyce.

Posłuchaj także opinii malucha. Jego samopoczucie w danym miejscu może ci pomóc w wyborze odpowiedniego miejsca, w którym będzie się czuł szczęśliwy.

Autor: Mirella Panek

zdronet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy