Reklama

Reklama

3 sposoby na uparciucha

Ty swoje, on swoje. Za nic w świecie nie chce ci ustąpić. Jak reagować i... nie zszargać sobie nerwów?

Relacje z niepokornym dzieckiem nie są łatwe. Co chwila wybuchają konflikty. W każdej kwestii dziecko ma inne zdanie niż ty. Ale to, czego oczekujesz, możesz wyegzekwować bez kłótni, nerwów oraz krzyku.

Reklama

1. Ostrzeżenie o skutkach
Daj dziecku do zrozumienia, co się stanie, gdy ciebie nie posłucha.
Powiedz, co zamierzasz uczynić, gdy np. kilkulatek nie przestanie podczas kąpieli wylewać wodę z wanny (np. nie obejrzy bajki na dobranoc). Uprzedź nastolatka, do czego doprowadzi ignorowanie twoich próśb o wcześniejsze powroty z imprez (np. cofniesz kieszonkowe). Analiza zysków i strat oraz widmo kary powinny skłonić dziecko do odstąpienia od pomysłów, które trudno ci zaakceptować.

2. Spokój da ci przewagę
Nie pozwól, aby pociecha wyprowadziła cię z równowagi.
Uporczywie odmawia zjedzenia obiadu, pomocy w sprzątaniu? Nie irytuj się, nie rób wykładu na temat nieodpowiedniego zachowania. Po prostu... nie zwracaj uwagi na dziecko: wyjdź z kuchni, zacznij sama porządki (z ominięciem pokoju dziecka). Ale na tym nie koniec! Przez pewien czas ignoruj też prośby dziecka, np. o zrobienie kanapek między posiłkami czy pomoc w odszukaniu rzeczy, którą dziecko gdzieś zagubiło. Powiedz: "Niedawno był obiad, kolacja będzie za dwie godziny" albo: "W bałaganie trudno odnaleźć cokolwiek. Nie podejmuję się tego". Taka reakcja mamy raczej skłoni pociechę do zmiany taktyki - jeśli tylko upór jest próbą zademonstrowania dominacji w relacjach z rodzicem.

3. Ustępstwa krok po kroku
Zaproponuj rozwiązania, które uwzględnią i twoje racje.
To się nazywa kompromis! Ty trochę odpuścisz, a trochę ustąpi dziecko. Córka upiera się, że w tym roku nie wybiera się z wami do babci na urodzinowe przyjęcie, bo nudzą ją takie rodzinne spotkania? Nie nalegaj, jeśli córka obieca, że odwiedzi babcię z prezentem na dzień przed planowaną imprezą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje