Reklama

40. tydzień ciąży

Gratulacje! Oto nadszedł moment oficjalnie uznawany w literaturze medycznej za zakończenie ciąży. Poród może się zacząć w dowolnej chwili, ale może też zdarzyć się tak, że na jego rozpoczęcie trzeba będzie poczekać jeszcze tydzień lub dwa.

Gdy minie wyznaczony termin porodu, ciężarna zostanie poinstruowana, by co dwa dni stawiać się w szpitalu na obowiązkowe badanie KTG.

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

Macica znajduje się teraz pod żebrami (chyba że brzuch już się obniżył), a skóra wydaje się napięta do granic możliwości.

Objawy, które mogą dawać o sobie znać aż do rozwiązania to m.in.:

- gęsta, zwiększona, biaława wydzielina z pochwy,

- dalsze powiększanie się wypełnionych mlekiem piersi,

- wycieki siary z piersi,

- parcie na pęcherz,

- żylaki, hemoroidy, rozstępy (te symptomy nie znikną samoistnie po porodzie i chcąc się ich pozbyć zwykle trzeba będzie zasięgnąć porady lekarskiej),

Reklama

- coraz częstsze i silniejsze skurcze przepowiadające,

- obrzęki stóp, stawów skokowych,

- obniżenie się dna macicy (mogło to nastąpić wcześniej),

- zmęczenie, znużenie, ociężałość,

- wydalenie czopu śluzowego (mogło to nastąpić wcześniej) - w efekcie szyjka macicy zaczyna się skracać, a następnie rozwierać. Śluz na bieliźnie może być podbarwiony krwią (zwykle oznacza to, że na poród nie trzeba będzie długo czekać) lub czysty, bezbarwny i bezwonny.

Objawy zbliżającego się porodu:

- odejście wód płodowych - równie dobrze może być to powolne sączenie się, jak i nagłe wypłynięcie strumienia płynu owodniowego. Oznacza to, że poród zacznie się za kilka godzin. Jeśli wody są czyste i bezwonne, należy spokojnie czekać na pierwsze regularne skurcze i przygotowywać się do wyjazdu do szpitala. Gdy jednak są zielonkawe, żółtawe lub brązowe należy jechać do szpitala natychmiast.

- nasilające się skurcze przypominające "skręcanie" w dole brzucha jak przy miesiączce, które nie mijają po zmianie pozycji czy wejściu pod prysznic. Początkowo są słabsze, nieregularne, z czasem przybierają na sile i pojawiają się co kilkanaście, a potem co kilka minut. Gdy staną się regularne, należy wyjechać do szpitala, bo to niezbity dowód, że akcje porodowa już się rozkręca (nawet jeśli regularne skurcze pojawiają się co 10-15 minut)

Jak rozwija się dziecko?

Płód mierzy ok. 50-56 cm, a rekordziści nawet 60-64 cm. Większość dzieci urodzonych o czasie waży 2750-4000 g, choć zdarzają mniejsze i dużo większe noworodki.

Wszystkie układy i narządy są w pełni gotowe, by podjąć samodzielną pracę poza organizmem matki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama