Reklama

Babcia czy opiekunka?

Twoje dzieci są już dorosłe, wkrótce będą miały swoje dzieci, a ty będziesz dumną babcią. Pojawiają się jednak obawy i niepokoje, czy twój czas wolny nie zostanie teraz zdominowany przez nowe zadanie - opiekę i wyręczanie w wychowaniu dzieci zabieganych dzisiaj rodziców.

Boisz się, że swoją pracę zawodową zamienisz na etat babci - opiekunki. Z drugiej strony nie chcesz zawieść swoich dzieci, bo nie chcesz być wyrodną babcią. Cieszą cię wnuki i chcesz spędzać z nimi czas, mając jednak świadomość, że zawsze możesz się wycofać. Chcesz być babcią, nie wynajętą nianią. Boisz się jednak, że twoje dziecko może to źle zrozumieć. Czy da się temu jakoś zaradzić?

Po pierwsze: szczerość

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o dręczących cię obawach. Powiedz, że chcesz opiekować się wnukami, chcesz pomóc i wspierać, ale nie chcesz spełniać wobec swoich wnuków roli niani, czy rodzica. Otwartość na pewno zaprocentuje w waszej relacji i będzie dobrym podłożem na przyszłość. Twoje dziecko będzie wiedziało, że jesteś szczera i prawdopodobnie odwdzięczy ci się tym samym. Będzie też wiedziało, że podejmujesz się opieki nad wnukami wtedy, kiedy naprawdę możesz.

Reklama

Po drugie: zasady i uzgodnienia

Pewne kwestie da się ustalić wcześniej, żeby później uniknąć nieporozumień. Jedną z zasad może być wspomniana wcześniej szczerość. Umówcie się, że nie będziecie stosować między sobą niedomówień czy półsłówek, tylko otwarcie będziecie prosić o pomoc, zgadzać się na nią, czy jej odmawiać. Na pewno ułatwi to między wami kontakty i unikniecie mylących domysłów.

Kolejna zasada może dotyczyć zakresu możliwości babcinej opieki. Na ile zgadzają się obie strony zarówno pod względem czasu poświęconego wnukowi, jak i wyprzedzenia z jakim będzie owa pomoc uzgadniana. Oczywiste jest, że zdarzają się sytuacje awaryjne, które odbiegają od naszych ustaleń, ale na to trzeba być po prostu otwartym i zawsze brać pod uwagę. W takich chwilach cenna będzie uzgodniona wcześniej szczerość.

Tu również można uwzględnić kwestię, czy babcia woli zajmować się wnukiem u siebie, czy u swojego dziecka w domu oraz jak często będziemy korzystać z takiej pomocy. Ponieważ te zagadnienia dotyczą ludzi - nie da się jednoznacznie i sztywno określić ram wsparcia. Zawsze trzeba brać pod uwagę argumenty, sytuację i samopoczucie drugiej strony. Trzeba podchodzić elastycznie.

Na koniec

Inna będzie sytuacja jeżeli babcia i wnuki mieszkają w jednym mieście - wtedy proszenie o pomoc wydaje się bardziej oczywiste. Inna, gdy mieszkają gdzie indziej. Zawsze należy pamiętać, że babcia już swoją rolę wychowawczą spełniła i nie musi wychowywać wnuków. Z drugiej zaś strony, jeżeli chcesz podjąć się codziennej opieki nad wnukami, a twoje dzieci potrzebują opiekunki, to się zdecyduj. Wnuki będą miały najlepszą opiekę z możliwych, a dlaczego ty miałabyś rezygnować z przyjemności czasu spędzonego z maluchami?

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: czas wolny | opiekunka | babcia | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama