Reklama

Ciąża po ciąży

Jeśli niedawno zostaliście rodzicami i marzycie o kolejnym potomku, chcąc mieć dzieci o jak najmniejszej różnicy wieku, prawdopodobnie zastanawiacie się, kiedy można zajść w kolejną ciążę.

Pierwsza owulacja po rozwiązaniu może pojawić się nawet już po upływie trzech tygodni, zwłaszcza, jeśli młoda mama nie karmi piersią lub karmi z dłuższymi przerwami. Z tego powodu, jeśli kobiety nie planują jeszcze ciąży, nie powinny traktować laktacji jako stuprocentowego zabezpieczenia, bo doświadczenie wielu matek pokazuje, że bywa różnie.

Podręcznikowy ścisły połóg trwa około sześciu tygodni, ale zdaniem części lekarzy organizm kobiety w pełni regeneruje się nie wcześniej, niż po upływie sześciu miesięcy od porodu. Wówczas ciało nosi już coraz mniej śladów odmiennego stanu, ale do formy sprzed ciąży na ogół jest daleko. Jeszcze dłużej powinny poczekać mamy, które mają za sobą cesarskie cięcie. Głównie po to, aby powłoki macicy mogły się zagoić. Dlatego optymalnie jest odczekać około dwóch lat, bez znaczenia, czy kolejny poród również ma zakończyć się cięciem, czy będzie rozwiązany drogami natury.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama