Reklama

Reklama

Co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że wzrok niemowlaka kształtuje się przez kilka pierwszych miesięcy jego życia. Jego oczy potrzebują ćwiczeń, by zacząć widzieć prawidłowo. O tym, jak i co widzi dziecko oraz o sygnałach, które powinny wzbudzić naszą czujność opowiada dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Jak rozwija się wzrok noworodka?

Reklama

Noworodek w pierwszych czterech tygodniach życia widzi bardzo słabo - ok. 5 proc. tego, co widzi osoba dorosła. Przy czym warto zaznaczyć, że maluch dobrze widzi przedmioty znajdujące się w odległości 20-30 cm od swojej twarzy (np. twarz pochylającej się nad nim mamy czy taty). Wszystko, co znajduje się w dalszej odległości jest rozmyte - przypomina patrzenie przez półprzezroczystą szybę. Jednak jego wzrok rozwija się w bardzo szybkim tempie. Z miesiąca na miesiąc poprawia się także jego ostrość widzenia - u tygodniowego dziecka jest on ona ok. 30 razy gorsza niż u osoby dorosłej.

- Oczy i mózg już od poczęcia rozwijają się razem tworząc niejako jeden organ widzenia - to mózg tworzy obrazy, ale oczy są narzędziem ludzkiego widzenia- tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. \

- Pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko ma już właściwie wykształcone wszystkie elementy gałki ocznej - dodaje dr Styszyński.

Co i jak widzi niemowlak? 

W pierwszym miesiącu życia możemy mówić o widzeniu peryferyjnym - noworodek widzi lepiej to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia niż w centrum. Ok. 2-3 miesiąca zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z rodzicami i reagować na niego np. uśmiechając się. W tym czasie pojawia się także widzenie stereoskopowe - zdolność obu oczu do równoczesnego widzenia tego samego, czyli np. dziecko nie musi już poruszać główką, by śledzić poruszający się przedmiot.

Ponadto wzrasta w tym okresie również jego zdolność widzenia szczegółów (niemowlak dostrzeże np. guziki na sweterku misia). Pełną gamę kolorów dziecko pozna do 4-go  miesiąca życia, wówczas stanie się także wrażliwe na odcienie szarości czy pastele barwy. Natomiast do ósmego miesiąca życia maluszka - jego ostrość wzroku poprawi się aż ośmiokrotnie.

Trening dla oczu

Oczy dziecka potrzebują ćwiczeń, by zacząć widzieć prawidłowo:

- Zarejestrowanie obrazu przez oczy dziecka nie wystarczy - jego mózg musi go jeszcze zinterpretować, a tego uczy się przez wiele miesięcy - podkreśla dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Zabawki mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka, w tym także na rozwój jego wzroku, jednak należy je właściwie dopasować - czyli zgodnie z tym, co aktualnie dziecko widzi. W pierwszych czterech tygodniach życia niemowlak nie rozpoznaje wszystkich kolorów. Dlatego, najlepszym treningiem dla miesięcznego dziecka będzie zabawa przedmiotami o kontrastowych barwach - zabawki powinny mieć duże i kontrastowe wzory jak biało-czarne kropki czy szerokie pasy. 

W drugim miesiącu życia uwagę maluszka przykuwają już jednolite, ale intensywne kolory. Dobrym pomysłem będzie wówczas zawieszenie nad jego łóżeczkiem np. dużych figur geometrycznych w wyrazistych kolorach, takich jak: czerwony, żółty czy zielony. W 3-6 miesiącu życia, dziecko chętnie obserwuje wyrzucane przez siebie zabawki - w tym czasie uczy się przewidywać, gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Ponadto poznaje w ten sposób związki przyczynowo-skutkowe.

Dlatego w tym czasie chętnie będzie bawiło się również kolorową, piszczącą albo grającą grzechotką. To też idealny czas także na zamontowanie nad łóżeczkiem dziecka karuzeli z poruszającymi się zabawkami.

Zabawki manipulacyjne, czyli takie w których trzeba wykazać się koordynacją wzrokowo-ruchową (coś nacisnąć, przekręcić etc.), można zaproponować dziecku ok. 7 miesiąca życia - do tego czasu wzrok malca wyostrza się do tego stopnia, że jest ono w stanie zauważyć nawet mały szczegół na zabawce. Pamiętajmy, że oglądanie i dotykanie różnych przedmiotów to dla dziecka najlepsza lekcja widzenia. 

Kiedy wizyta u specjalisty?

- Jeśli dziecko nie zezuje, prawidłowo reaguje na to, co dzieje się w otaczającej go rzeczywistości to pierwsze badanie u specjalisty powinno odbyć się ok. 3-go roku jego życia. Jeśli natomiast rodzice mają wadę wzroku, wówczas - nawet jeśli maluch nie zezuje i reaguje prawidłowo - jego narząd wzroku powinien być zbadany ok. 12 miesiąca życia - radzi dr Andrzej Styszyński.

W przypadku stwierdzenia wady wzroku, okulista lub optometrysta, może zalecić noszenie okularów - nawet kilkumiesięcznemu dziecku. To szansa na wczesne skorygowanie wady wzroku. 

Dowiedz się więcej na temat: wzrok niemowlęcia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje