Reklama

Dziecko świata

Bardzo ważnym celem Marii Montessori była edukacja dla pokoju. Widziała ona ogromną wartość różnorodności świata i wspólnego szacunku dla dorobku kulturowego, indywidualności, bogactwa świata.

Wierzyła w to, że dzieci są dobre, że wszystko potrafią, mają ogromny potencjał i coś do zrobienia na świecie. Potwierdza to na przykład sentencja na jej nagrobku: "Proszę kochane dzieci, które wszystko potrafią, aby razem ze mną budowały pokój między ludźmi i na świecie".

Swoją metodą odkryła dzieci takie, jakie są. W życiu dążyła do poznania prawdy o nich, słuchała ich i obserwowała, bo w dzieciach tkwi cała wiedza. Obserwacja stała się punktem do konstruowania pomocy rozwojowych, które są naturalną materialną odpowiedzią na fazy wrażliwe, pozwalają dzieciom rozwijać w określonym momencie takie kompetencje, na które ich ciało i mózg są gotowe.

Reklama

Oprócz materialnego aspektu jej metody bardzo ważna jest filozofia wymagająca od dorosłej osoby doskonalenia się, stawania się lepszym człowiekiem. Mając na uwadze to, że dzieci uczą się od nas zachowań, musimy być jak najlepszą wersją siebie, aby wychowankowie przejęli od nas to, co w ludziach jest najpiękniejsze i najwartościowsze.

Wojny, konflikty, przemoc i wszystkie złe uczynki tworzą ludzie. Czas odwrócić tę złą tendencję i uczyć dzieci dobra, dobrego traktowania siebie i innych, szacunku do różnorodności. Wychować dobrego i szczęśliwego człowieka to cel metody Marii Montessori. Nie prestiż, a lepszy świat to była misja jej życia.

Moim życiowym celem jest szkolenie rodziców w tej metodzie, aby mogli we własnym domu z niej korzystać i zmieniać świat na lepszy, piękniejszy i szczęśliwszy. Zapraszam was do czynienia dobra globalnego!  


Beata Wintoch

Autorka o sobie: Pasjonuje mnie holistyczny rozwój człowieka. Ciekawi mnie to, jak dziecko wrasta w strukturę świata i jak tym moderuje przez całe swoje życie. Moją życiową misją jest propagowanie filozofii Marii Montessori wśród rodziców oraz popularyzowanie pomocy rozwojowych jako alternatywy dla zabawek w domach. Zapraszam na mój blog www.nienietak.pl.

https://nienietak.pl/artykuly/blog/  

Rodzina Montessori
Dowiedz się więcej na temat: pedagogika Montessori

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy