Reklama

Etapy ciąży – jak rozwija się ciąża w każdym trymestrze?

Dokładny przebieg ciąży to w dużej mierze kwestia indywidualna. Jedne mamy czują się wtedy znakomicie i nic im nie doskwiera, innym ciążowe dolegliwości mocno dają się we znaki. Wiele zależy także od stopnia rozwoju ciąży. Czego można się spodziewać w pierwszym, drugim oraz trzecim trymestrze? Oto kilka informacji o tym, jak przebiegają poszczególne etapy w kalendarzu ciąży.

Ciąża krok po kroku, czyli przewodnik po trymestrach


Trymestr pierwszy - będę mamą!

Na tym etapie ciąży w przyszłej mamie buzują emocje: szok, niedowierzanie, ale przede wszystkim wielka ekscytacja. Często jednak w pierwszych tygodniach przyszła mama może nawet nie być świadoma, że wkrótce powita na świecie dziecko. Tym bardziej, jeśli nie planowała ciąży i okazała się ona niespodzianką, a objawy są bardzo łagodne.

Czego można spodziewać się w pierwszym trymestrze? Zacznijmy od tego, co się dzieje z płodem. Otóż na początku z zapłodnionej komórki jajowej, która dynamicznie się dzieli, powstaje zarodek, w którego obrębie dochodzi do szybkiego kształtowania się poszczególnych narządów. Po 6 tygodniach słychać już bicie serca, a po 12 powstają kości, mięśnie oraz uformowane są wszystkie organy. Płód na tym etapie mierzy około 60-65 mm. (1, 2)

Reklama

Co dzieje się z ciałem kobiety? Chociaż brzuszek jeszcze raczej nie zmienia znacznie swoich rozmiarów, ciążę można odczuć poprzez powiększenie i większą tkliwość piersi, a ponadto mdłości, zmęczenie, niestabilny nastrój oraz oczywiście brak miesiączki. (3)

Drugi trymestr ciąży - brzuszek coraz większy

Przebieg ciąży w drugim trymestrze prawdopodobnie wiele mam określiłoby jako najmniej uciążliwy. Płód jednak rozwija się bardzo intensywnie. Pod koniec tego etapu potrafi już złożyć pięść, jego oczy otwierają się i zamykają, reaguje na dźwięk. Waży około 1200 g i mierzy 38 cm. To oznacza, że po kobiecie dobrze widać już ciążowe krągłości, odczuwalne są także ruchy dziecka w łonie. (4,5)

Na tym etapie ciężarna może odczuć przypływ energii, co niewątpliwie stanowi pozytywną odmianę po spadku w pierwszym trymestrze. Poranne mdłości powinny minąć, choć pewnie czasami pojawiają się kulinarne zachcianki. Ważne jednak, aby nie ulegać im zbyt często - zdrowe menu to podstawa!

Trzeci trymestr ciąży - rozwiązanie coraz bliżej!

Kiedy kończy się trzeci trymestr, dziecko jest już przygotowane do życia pozamacicznego. Jego narządy pracują, a w jelitach gromadzi się smółka, która po porodzie będzie wydalona jako pierwszy stolec. Tym, co doskwiera maleństwu, jest częsta czkawka, która może być nawet odczuwana przez mamę. Przed porodem płód waży około 3500 g i mierzy 51 cm. (4)

Jak ten etap odczuwa mama? Czasami bywa ciężko, w sensie dosłownym i przenośnym. Brzuch ma już spore rozmiary, mogą doskwierać obrzęki i bóle nóg. Przed porodem zwiększa się aktywność skurczowa macicy, czyli tzw. skurcze Braxtona i Hicksa, które już wkrótce zamienią się w skurcze porodowe. (4)

Ciąża - trymestry, które czekają przyszłą mamę, mogą być trudne, jednak radość z oczekiwania na dziecko potrafi zrekompensować bardzo wiele. Pamiętaj, żeby w tym szczególnym momencie życia dbać o siebie podwójnie i skorzystać z dostępnych środków, aby złagodzić ciążowe dolegliwości.

Bibliografia:

1. Bacz A., Przebieg ciąży: pierwsze 12 tygodni. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy. Data dostępu: 21.04.2020.

2. First trimester: weeks 1 to 12. https://www.tommys.org/pregnancy-information/im-pregnant/pregnancy-calendar/first-trimester-weeks-1-12. Data dostępu: 21.04.2020.

3. Early Pregnancy Symptoms. https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-am-i-pregnant#1. Data dostępu: 21.04.2020.

4. Bacz A., Przebieg ciąży: od 13. do 40. tygodnia. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia. Data dostępu: 21.04.2020.

5. Second trimester: weeks 13 to 28. https://www.tommys.org/pregnancy-information/im-pregnant/pregnancy-calendar/second-trimester-weeks-13-28. Data dostępu: 21.04.2020.

 

materiały promocyjne partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama