Reklama

Kolka: znaki ostrzegawcze i co robić

Kolka najczęściej zaostrza się u dzieci pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia i może ustąpić sama pomiędzy ósmym i czternastym tygodniem życia. To normalne i powszechne, że rodzice czują się wówczas przerażeni i sfrustrowani. Ich dziecko niemal bez przerwy płacze. Należy jednak pamiętać, że zdarza się to prawie wszystkim dzieciom i w końcu przechodzi. Niemowlę wyrasta z kolki wcześniej czy później.

Chociaż specjaliści wciąż nie mają pewności, co powoduje kolkę, przypuszcza się, że może być ona spowodowana niedojrzałym układem nerwowym niemowlęcia lub temperamentem, które powodują, że dziecko łatwo zaczyna płakać i nie może się uspokoić. Wraz z rozwojem coraz łatwiej mu kontrolować płacz. Kolka u niemowląt nie jest stanem chorobowym dotyczącym na przykład układu trawiennego, choć pojawianie się gazów może sprawić, że dziecko będzie bardziej płakało. Kolki nie wywołuje ani ból, ani choroba. Jeśli wydaje ci się, że dziecko płacze, ponieważ jest chore lub cierpi, skonsultuj się z lekarzem tak szybko jak to możliwe.

Reklama

Pamiętaj, na kolkę nie mamy wpływu. Nie oznacza ona, że jesteś złym rodzicem lub że coś jest nie tak z twoim dzieckiem. Jeśli potrzebujesz ochłonąć z emocji związanych z ciągłym płaczem dziecka, policz do 10 lub połóż dziecko w bezpiecznym miejscu i odejdź na pełną minutę, aby głęboko pooddychać.

Ponieważ większość z nas kojarzy kolkę z niemowlęctwem, kolka u dorosłych może zostać przeoczona, bo rzadko się o niej słyszy. Kolka wątrobowa jest stanem, który wywołuje silny ból w górnej części brzucha. Zdarza się to wtedy, gdy powstanie zator w części dróg żółciowych, które obejmują przewód żółciowy, przewód pęcherzykowy i pęcherzyk żółciowy.

Głównym objawem kolki u dorosłych jest uczucie ucisku lub ból górnej części brzucha, które często pojawiają się po prawej stronie, w okolicy wątroby i pęcherzyka żółciowego. Niekiedy ból umiejscowiony jest pod obojczykiem i promieniuje w kierunku prawego ramienia, a zmiana pozycji nie przynosi ulgi. Ból może trwać od kilku minut do kilku godzin, a pojawia się krótko po posiłku, szczególnie obfitującym w tłuste potrawy. Dolegliwości mogą również obejmować wymioty i nudności. Osoby cierpiące na kolkę wątrobową mogą mieć również zażółcone białka oczu i skórę.

W przeciwieństwie do kolki u niemowląt, znamy przyczynę powstawania kolki u dorosłych. Kolka wątrobowa zwykle spowodowana jest przez kamienie żółciowe tworzące zator w przewodzie żółciowym lub pęcherzykowym. Kamienie te sprawiają, że pęcherzyk żółciowy silnie się kurczy, co powoduje nacisk na płyny znajdujące się wokół kamienia. Skurcze te są przyczyną bólu. Taki rodzaj kolki może być również wywołany stanem zapalnym trzustki, pęcherzyka żółciowego lub jelita cienkiego. Może też pojawić się po urazie pęcherzyka żółciowego lub przewodu żółciowego. Sposób leczenia kolki u dorosłych może przybierać różne formy, w zależności od intensywności objawów. Zaleca się wizytę u lekarza tak szybko jak to możliwe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kolka niemowlęca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama