Reklama

Mycie główki - z nami to proste!

Dzieci uwielbiają pluskać się w wannie, jednak nie chcą moczyć włosów. Sprawdź, co zrobić, by maluszek polubił ten zabieg.

Mycie włosków często wzbudza protesty dziecka. Jeśli jednak od pierwszych dni przyzwyczaisz je do tego, smyk uzna tę czynność za normalną i nie będzie się buntował.

To ważne, bo dbanie o główkę to nie tylko kwestia estetyki. Jest niezwykle istotne np. u malca skłonnego do alergii.

W ciągu dnia, podczas spacerów, na włoskach osiada kurz i pyłki, które mogą podrażniać drogi oddechowe oraz oczka. Częste mycie głowy usuwa te alergeny.

Jak to sprawnie zrobić?

Noworodki i niemowlęta zazwyczaj chętnie poddają się zabiegom higienicznym, bo nie odczuwają jeszcze strachu przed wodą, chyba że ta nagle zaleje im oczy lub buzię.

Reklama

Gorzej jest ze starszymi dziećmi, które rozumieją już, że mycie głowy wiąże się z takim właśnie zagrożeniem.

Dlatego warto nauczyć się, jak sprawnie, szybko i bezboleśnie umyć główkę waszego maluszka.

Niemowlę ułóż w wanience na swoim przedramieniu tak, by jego szyja spoczywała na twojej ręce. Dłonią obejmij malca pod paszką (wtedy ci się nie wyślizgnie). Drugą ręką zmocz włoski malca, a potem namydlij je. Zaczerpnij dłonią wody i polej nią ostrożnie główkę dziecka, starając się, by nie dostała mu się ona do oczu i uszu.

Smyka, który już samodzielnie siedzi w wanience, musisz namówić, by odchylił główkę do tyłu. Jeśli to dla niego trudne, poproś o pomoc tatę. Niech podtrzymuje plecki i szyję dziecka w pozycji półleżącej, a ty w tym czasie zajmij się jego włoskami.

Jakie kosmetyki wybierać?

Główkę noworodka myj mydełkiem dla niemowląt.

U maluszka, który skończył już miesiąc, możesz stosować specjalny łagodny szampon dla najmłodszych (w małych ilościach), który nie pieni się obficie, łatwo spłukuje i nie szczypie w oczy.

Czy suszyć włoski suszarką?

Główkę niemowlęcia powinno się myć co 1-2 dni. Rocznemu maluchowi powtarzaj ten zabieg 2-3 razy w tygodniu.

Natomiast podczas upalnego lata - rób to codziennie. Podczas mycia delikatnie masuj główkę smyka - dostarczysz mu dodatkowej przyjemności. Po kąpieli wytrzyj ręcznikiem główkę dziecka. Jego włoski powinny wyschnąć same.

Jeśli jednak są gęste lub gdy w mieszkaniu jest chłodno, możesz użyć suszarki. Ustaw ją na letnią temperaturę i trzymaj w odległości co najmniej 20 cm od główki dziecka.

Sposoby na opornych

Chociaż większość szamponów zawiera formułę "no more tears" (nie szczypią w oczy), to jednak wiele maluchów krzyczy na ich widok. Gdy dziecko nie chce myć główki, chwyć się sposobu:

połóż malcowi na czole mały ręcznik lub myjkę - woda wsiąknie w nią i nie spłynie mu na twarz;

załóż dziecku okularki pływackie lub specjalne rondo na głowę, chroniące oczy przed zalaniem;

jeśli smyk boi się prysznica, spłukuj mu główkę wodą z kubka lub małej plastikowej konewki;

odwracaj uwagę malca zabawą gumowymi kaczuszkami lub oglądaniem "mokrej" fryzury w łazienkowym lustrze;

zanim przystąpicie do mycia włosów, umyjcie je lalce;

przyzwyczajaj dziecko do moczenia głowy, chodząc z nim na basen.

Co robić z ciemieniuchą?

Skóra na szczycie główki niemowlęcia staje się niekiedy grubsza i tworzą się na niej żółtawe łuski. To objaw ciemieniuchy, czyli zapalenia skóry, wywołanego nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły skóry.

Godzinę przed kąpielą posmaruj malcowi zmienione miejsca oliwką lub specjalnymi preparatami przeciw ciemieniusze (Johnson's baby, Skarb Matki, Mustela).

Po zmiękczeniu łusek, wyczesz je miękką szczotką dla dzieci i dopiero potem umyj główkę malca szamponem dla niemowląt. Zabieg powtarzaj codziennie, aż łuski znikną.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zabiegi | oczy | mycie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy