Reklama

Piersią najlepiej

- Nie należy pozostawiać mamy z problemami laktacyjnymi samej sobie i mówić, że kamienie piersią jest proste i naturalne. Należy otoczyć ją wsparciem i służyć jej profesjonalną poradą. Karmienie piersią jest bowiem umiejętnością, którą trzeba zdobyć - mówi Anna Kotlińska, mgr położnictwa, Certyfikowany Doradca Laktacyjny

- Karmienie piersią, chodź to naturalny proces, wymaga nauki. Mama i noworodek muszą się nawzajem poznać. Noworodek jest nowym człowiekiem, trzeba go obserwować, rozpoznawać potrzeby, np. gotowość do karmienia. Już w czasie ciąży można się nauczyć m.in. jak wyglądają u dziecka wczesne oznaki głodu, jaka jest prawidłowa technika karmienia, jak przystawiać do piersi czy jak poznać, że dziecko się najadło. Warto też wiedzieć, ile dziecko powinno siusiać, ile robić kup, ile przybierać na wadze w danym miesiącu itp.
Jak krok po kroku wygląda karmienie? 
- Karmienie piersią składa się z etapów. Na początku dziecko jest przystawiane, pobudza pierś do wypływu, jeszcze nie je, ale intensywnie ssie, a mleko nie leci. Następny etap to karmienie odżywcze, czyli jedzenie. To wtedy z piersi zaczyna płynąć mleko, dziecko zasysa, zaczynają się głębokie, rytmiczne ruchy żuchwy, wolne zassania i przede wszystkim słychać, jak dziecko połyka.

Czytaj więcej

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama