Reklama

Reklama

Pierwsze objawy ciąży: jak rozpoznać ciążę na wczesnym etapie?

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? U każdej kobiety objawy mogą wyglądać nieco inaczej. Jak zatem rozpoznać, że wkrótce będziesz mamą? Poznaj sześć najpopularniejszych objawów wczesnej ciąży!

Pierwsze obawy ciąży pojawiają się najczęściej dwa tygodnie po zapłodnieniu. Jednak są na tyle subtelne, że łatwo je przeoczyć. Na co zwrócić uwagę? Oto najczęściej występujące objawy ciąży - poznaj je!

Pierwsze objawy ciąży

Znasz to z filmów - bohaterka budzi się rano, zasłania ręką usta i biegnie do toalety. W następnym kadrze prezentuje zaskoczonemu tatusiowi dziecięce buciki. Radości nie ma końca.

Poranne nudności i wymioty są dolegliwościami najczęściej kojarzonymi z wczesną ciążą. Jednak, czy zawsze występują? Szacuje się, że dotyczą 60% przyszłych mam. Jakich jeszcze objawów możesz się spodziewać?

Reklama

Typowe dolegliwości świadczące o wczesnej ciąży:

·       Wyższa temperatura ciała

Jeśli kontrolujesz swój cykl przy pomocy termometru, od chwili zapłodnienia zauważysz wzrost ciepłoty o około pół stopnia Celsjusza. Efektem tego jest ciągłe uczucie ciepła. Jeśli do tej pory byłaś zmarzluchem, w ciąży może być ci ciągle gorąco. Utrzymująca się lekko podwyższona temperatura ciała może błędnie sugerować przeziębienie - jednak nie daj się zwieść, to objaw ciąży.

·       Zmęczenie

Zmęczenie może dolegać ci już od pierwszych chwil ciąży. Nic dziwnego, twój organizm pracuje teraz na najwyższych obrotach. Kobiety ciężarne narzekają również na senność, rozdrażnienie i ogólne zniechęcenie. Jest to prawdopodobnie spowodowane dużym wzrostem progesteronu, który spowalnia metabolizm.

·       Zmiana apetytu

Na wczesnym etapie ciąży możesz być wiecznie głodna, jednak ciężarne częściej skarżą się na brak apetytu - szczególnie przy pojawieniu się porannych mdłości i wymiotów. W pierwszym trymestrze mogą również pojawić się zachcianki. Masz ochotę na ogórka kiszonego z bitą śmietaną?

·       Powiększenie i tkliwość piersi

Kolejna zmiana, która może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży, to powiększone i tkliwe piersi. Większość kobiet ma podobne odczucia przed miesiączką, jednak jeżeli jesteś w ciąży, nadwrażliwość piersi jest większa. Również otoczka piersi powiększa się i ciemnieje. Możesz odczuwać również mrowienie, a nawet bolesność sutków.

·       Częste oddawanie moczu

Już parę tygodni po zapłodnieniu możesz zauważyć u siebie potrzebę częstszego udawania się do toalety. Wynika ona ze zmian zachodzących w twoim układzie hormonalnym i powiększającej się macicy, która uciska na pęcherz moczowy.

·       Brak krwawienia miesięcznego

Mimo wystąpienia dolegliwości, które zwykle zwiastują okres, nie pojawia się miesiączka. Jej brak to najczęstszy objaw wczesnej ciąży, który zwraca uwagę kobiety - jest on jednak miarodajny tylko wtedy, gdy twój cykl jest regularny.

Upewnij się, że jesteś w ciąży - zrób test ciążowy!

Jeśli spóźnia ci się miesiączka i doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów - nadszedł czas na domowy test ciążowy. Warto wykonać go w godzinach porannych, kiedy stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe. Jeśli wynik będzie pozytywny, gratulacje! Czas odwiedzić lekarza, aby potwierdzić ciążę.

Pamiętaj, każda kobieta jest wyjątkowa

Niektóre kobiety doświadczają wszystkich wczesnych oznak ciąży z pełną mocą. Inne mogą przejść przez pierwszy trymestr niepostrzeżenie, a brak okresu jest jedynym znakiem, że w ich macicy rośnie nowe życie.

Niezależnie od tego, czy doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, czy nie, jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, dobrze jest to sprawdzić.

Źródła:

https://www.bebiprogram.pl/ciaza/i-trymestr/pierwsze-objawy-ciazy

https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/planowanie-ciazy/czy-bede-mama-czyli-jak-poznac-pierwsze-objawy-ciazy

https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/dolegliwosci-ciazowe-w-i-trymestrze-co-czeka-cie-na-poczatku-drogi

https://www.aptaclub.co.uk/pregnancy/weeks/pregnancy-weeks-1-4.html

https://nutricia.com.au/careline/pregnancy/health-lifestyle/7-signs-of-pregnancy/

materiały promocyjne partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy