Prawidłowa dieta dziecka — o czym mowa w praktyce?

Prawidłowa dieta dziecka powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów potrzebnych na danym etapie rozwoju. Oznacza to, że musi być dostosowana do wieku malucha oraz jego indywidualnych potrzeb. Jak powinna wyglądać? Podpowiadamy.

Żywienie dziecka od urodzenia do ukończenia 12. miesiąca życia

Przez pierwsze 6 miesięcy dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. W tym okresie wystarcza mu do prawidłowego rozwoju i odpowiedniej podaży witamin, minerałów i składników odżywczych. Po szóstym miesiącu życia mleko matki lub mleko dla dzieci jest nadal głównym źródłem energii i składników odżywczych dziecka, jednak w tym okresie należy zacząć rozszerzanie diety przez podawanie mu pokarmów stałych. Powinniśmy włączyć do jego jadłospisu warzywa i owoce oraz chude mięso i nabiał, głównie w formie łatwej do połknięcia miękkiej papki. W tym wieku żołądek dziecka jest mały, dlatego należy mu podawać 5 małych posiłków dziennie w równych odstępach czasu.

Prawidłowa dieta rocznego dziecka

Żywienie dziecka po ukończeniu 12 miesiąca życia powinno być jeszcze bardziej urozmaicone. Nadal powinno przyjmować 5 posiłków dziennie o stałych porach. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu metabolizm malucha ustala swoje tempo. Również wielkość porcji ma znaczenie. Dietetycy zalecają spożywanie 200 g owoców i 400 - 500 g warzyw dziennie. Warzywa możemy podawać gotowane, na parze, w zupach lub surowe, pokrojone w małe cząstki.

Dieta dziecka po 12 miesiącu życia musi zawierać wszelkie niezbędne składniki i minerały, białka, tłuszcze i węglowodany. Trzy posiłki powinny być główne, a dwa uzupełniające. Odpowiednio skomponowane menu nie tylko sprzyja rozwojowi malucha, ale również pozwala mu uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości, na przykład takich jak otyłość. 

Śniadanie powinno pokrywać 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Warto wówczas wybrać produkt, jakim jest kaszka dla dziecka. Drugie śniadanie powinno odpowiadać za 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie i może być to owoc, na przykład jabłko lub śliwka. Obiad z kolei to największy posiłek, pokrywający 30% porcji kalorii. Możemy zaserwować dziecku zupę jarzynową i drugie danie składające się z mięsa i warzyw. Podwieczorek to około 15% dziennej porcji kalorii — sprawdzi się tu np. owoc. Kolacja powinna być lekkostrawna i pokrywać 20% normy kalorycznej. Może to być kaszka lub np. gotowane, przetarte warzywa.

materiał partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy