Reklama

Rodzic prawdę ci powie?

Dzieci uczą się świata obserwując innych i zadając pytania. Rodzice nawet, kiedy nie do końca są pewni swojej wiedzy, starają na nie odpowiadać. Jednak od czasu do czasu mijają się z prawdą.

1. Pływaj dopiero godzinę po jedzeniu

Prawie prawda

Pełen żołądek i wysiłek fizyczny może skończyć się kolką lub refluksem. W razie resuscytacji osoba tonąca dławi się treścią, która była w jej żołądku, co utrudnia akcję ratunkową. Dlatego właśnie nie powinno się najadać przed pływaniem.

2. Ubierz czapkę, większość ciepła z organizmu ucieka przez głowę

Figę prawda

Badania przeprowadzone na żołnierzach, wystawionych na mróz bez nakryć głowy, obaliły ten mit. Podobne wyniki potwierdziły badania amerykańskich naukowców mówiące, że tylko 10 proc. ciepła ucieka przez głowę. Twarz i szyja są za to pięć razy bardziej wrażliwe na odczuwanie zimna, stąd wydaje nam się, że szybciej tracimy ciepło. By czuć się komfortowo w chłodny dzień, trzeba mieć cały zestaw ubrań, nie tylko czapkę. Na zimne ręce trzeba nałożyć rękawiczki, na nogi - ciepłe skarpetki, na głowę grubą czapkę i szalik wokół szyi.

Reklama

3. Otul się, bo się przeziębisz

Prawie prawda

Osoby, które w badaniu miały schłodzone nogi przez 20 min, były dwa razy bardziej podatne na przeziębienie w następnym tygodniu, w porównaniu w grupą kontrolną. Samo otulenie nie pomaga, jeśli stopy są wyziębione.

4. Biegnij pomiędzy kroplami deszczu, jeżeli nie chcesz zmoknąć

Być może prawda 

Biegnąc w deszczu, dotrzesz szybciej do domu, ale czy mniej zmokniesz? W Karolinie Północnej niezależni eksperci przeprowadzili dwa badania, polegające na bieganiu i chodzeniu w deszczu, który padał z taką samą intensywnością. Następnie sprawdzili, która marynarka uczestnika eksperymentu była bardziej mokra. Wyniki były sprzeczne. Niestety, nie przeprowadzono badań, dlaczego kiedy mamy parasol, deszcze nie pada, a kiedy go zapomnimy - z pewnością lunie.

5. Nie jesteś gruby, tylko masz grube kości

Figę prawda

Badania przeprowadzone na 121 przypadkach wykazały, że rzeczywiście ludzie otyli mają grubsze kości. Niejako zapracowali na nie, bo organizm musiał sobie jakoś poradzić z ciężarem ciała. Innymi słowy, bycie grubokościstym nie sprawia, że jesteś otyły, tylko otyłość powoduje zwiększenie rozmiaru kości.

6. Siedź prosto, bo będziesz miał krzywy kręgosłup

Figę prawda

Eksperyment polegający na porównaniu rezonansów kręgosłupa pacjentów siedzący prosto, pochylonych i odchylających się pod kontem 45 stopni wykazał, że najgorszą pozycją jest siedzenie prosto. Powoduje przeciążenie pleców, stąd uczniowie w klasie powinni móc siedzieć pod dowolnym kontem tak, by czuć się wygodnie, a plecy miały podparcie. Garbieniu się mówimy "nie", a chodzeniu i każdej formie ruchu duże "TAK".

7. Częste golenie sprawia, że owłosienie jest gęstsze i ciemniejsze

Figę prawda 

Badanie przeprowadzone na trzech kobietach, które goliły owłosienie w interwałach ośmiomiesięcznych pokazało, że włosy nie zmieniły koloru i nie stały się gęstsze, w porównaniu z zapisem startowym. 

Za książką Kena Jenningsa "Because, I said so!"      

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy