Reklama

Sposoby na zaparcia

​Jeszcze przed zajściem w ciążę miałam trudności z regularnym wypróżnianiem, teraz problem tylko się nasilił.

 Wydaje mi się, że wszystko, co zjadam, mój organizm zostawia sobie na zapas. Chciałam sięgnąć po jakiś silny środek przeczyszczający, ale wiem, że w moim stanie nie są one wskazane. Jak mogę sobie pomóc, by wreszcie poczuć się lepiej? Ewa (w 7. miesiącu ciąży).

EKSPERT WYJAŚNIA

- Zaparcia wywołują zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej - mówi Barbara Jaworska, położna.

- Wytwarzany przez łożysko hormon, progesteron, rozluźnia mięśnie, również te znajdujące się w przewodzie pokarmowym. To sprawia, że cały układ trawienny przyszłej mamy "rozleniwia się". Resztki pokarmowe zbyt długo zalegają w jelitach, a w konsekwencji stają się trudne do wydalenia - wyjaśnia ekspert.

Reklama

Problem zaparć może nasilić przyjmowanie przez ciężarną żelaza. - W takiej sytuacji warto rozważyć w porozumieniu z lekarzem zmianę preparatu - radzi położna.

Przedłużające się zaparcia pogarszają samopoczucie mamy i mogą też doprowadzić do powstania żylaków odbytu, czyli tzw. hemoroidów. Dlatego należy z nimi walczyć.

- Nie wolno jednak sięgać po silne środki przeczyszczające, lepiej wypróbować domowe sposoby - mówi ekspert. Oto one.

JAK SOBIE PORADZIĆ

Zacznij dzień od szklanki wody z cytryną. Dla poprawienia smaku możesz dodać łyżeczkę miodu. Taki napój wypity na czczo, na pół godziny przed śniadaniem, podkręca metabolizm i pobudza przewód pokarmowy do pracy.

Wzbogać dietę w błonnik. Produkty, które zawierają dużo błonnika, działają niczym "miotełka", która wymiata złogi zalegające w jelitach oraz pomaga się ich pozbyć. Szczególnie obfitujące w błonnik są warzywa i owoce, płatki owsiane, otręby oraz wszelkie produkty pełnoziarniste (np. kasze).

Zjadaj przynajmniej jedno jabłko dziennie. Surowe jabłka zawierają dużo błonnika, ale także pektyny, które pomagają usunąć toksyny z organizmu.

Zastosuj kurację śliwkową. Suszone śliwki działają silnie przeczyszczająco. Z racji tego, że są dość kaloryczne, należy jadać je z umiarem (wystarczy 3-5 dziennie). Jeżeli jednak nie przepadasz za smakiem suszonych owoców, możesz zrobić sobie z nich napar. Kilka śliwek zalej wieczorem wrzątkiem i pozostaw na noc. Rano wypij napój: pobudzisz przemianę materii.

Zrób kisiel z siemienia lnianego. Dwie łyżeczki siemienia zalej dwiema szklankami ciepłej, przegotowanej wody i wymieszaj. Powstały kisiel wypij przed snem, by usprawnić procesy trawienne.

Często sięgaj po naturalne probiotyki. Są to dobroczynne kultury bakterii, które nasilają procesy fermentacji w jelitach i działają przeczyszczająco. Znajdziesz je np. w jogurtach, kefirach, ale także w soku z kiszonej kapusty.

Pij dużo wody. Jedną z przyczyn zaparć jest niewystarczające nawodnienie organizmu (sprawia, że resztki pokarmowe zbijają się i trudniej je usunąć). Dlatego wypijaj 8-10 szklanek wody dziennie.

Z doświadczenia mam

W czasie ciąży z córeczką byłam w świetnej formie, jednak podczas ostatnich trzech miesięcy miałam duże problemy z wypróżnianiem. Przestrzegałam lekkostrawnej diety, piłam wodę, a mimo to nie było efektów.

Wszyscy radzili mi, by ratować się suszonymi śliwkami, ale nie przepadam za ich smakiem. Na forum dla ciężarnych znalazłam informację, że na zaparcia świetnie działa kiwi. Lubię te owoce, więc postanowiłam spróbować.

Starałam się zjadać przynajmniej trzy kiwi dziennie, jako dodatek do posiłków. Podziałało! Poza tym kiwi ma też dużo witaminy C, więc przy okazji wzmocniłam odporność. Julia, mama Olgi (3 lata)

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zaparcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy