Reklama

Reklama

Starsze kobiety bardziej narażone na depresję poporodową

Badania przeprowadzone przez specjalistów z University of British Columbia w Vancouver wykazały, iż kobiety, które rodzą dzieci w starszym wieku, są bardziej narażone na depresję poporodową.

Główna autorka badań dr Giulia Muraca-Muir twierdzi, że na depresję najbardziej podatne są kobiety w wieku 40-44 lat, u których występuje ona aż pięciokrotnie częściej w porównaniu do matek w wieku 35-39 lat.

Kobiety po czterdziestce są w lepszej sytuacji materialnej, lepiej wyedukowane i bardziej zainteresowane małżeństwem, co zwykle zmniejsza ryzyko depresji. Jednak starsze wiekiem matki bardziej niepokoją się o swoje zdrowie, jak i o zdrowie swych dzieci. Mogą się też obawiać załamania się ich kariery zawodowej - podejrzewa uczona.

Reklama

Nieco inaczej wypadły badania, które w listopadzie 2011 r. opublikowała Catherine McMahon z Macquarie University w Australii. Wynikało z nich, że u kobiet po 37. roku życia depresja poporodowa rzadziej wstępuje w okresie 4 miesięcy od urodzenia dziecka.

Z najnowszych badań kanadyjskiej uczonej wynika, że depresja poporodowa zdarza się średnio u 9 proc. matek bez względu na wiek. Przeprowadziła je na grupie 7 936 kobiet.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja poporodowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy