Reklama

Reklama

Z noworodkiem w przychodni

Pierwsza wizyta z dzieckiem u lekarza to dla każdej mamy stres. Jeśli jednak dobrze przygotujesz się do tego spotkania, wszystko przebiegnie gładko.

Zwykle, jeśli maluszek jest zdrowy, pierwsze wyjście do przychodni czeka go między 6. a 8. tygodniem życia. Ta wizyta jest połączona z przypadającymi na ten okres szczepieniami. Jednak nie jest to regułą, bo w niektórych przychodniach trzeba pojawić się z dzieckiem już w 4. tygodniu. Czasem też pediatra ze szpitala, w którym odbył się poród, zaleca wcześniejsze spotkanie z lekarzem. Pewne jest jedno: zanim udasz się do przychodni, warto wiedzieć, jak przebiega taka wizyta. Dzięki temu będziesz mogła dobrze się do niej przygotować.

Przed planowanym terminem

Najlepiej jeszcze przed porodem zorientuj się, do której przychodni będziesz chodzić z dzieckiem. Nie ma rejonizacji, możesz więc wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada. Najlepiej, by była blisko twojego domu. To ułatwi ci życie. Jeśli jednak nie zrobiłaś tego przed narodzinami dziecka, jak najszybciej załatw tę sprawę.

Reklama

Zgłoś w rejestracji narodziny dziecka

W niektórych placówkach trzeba to zrobić osobiście, a w innych można telefonicznie. Dlatego tuż po porodzie najlepiej zadzwoń do wybranej przez siebie przychodni i dowiedz się, jakie obowiązują tam zasady. Jeśli trzeba osobiście zgłosić narodziny dziecka, poproś partnera, by poszedł do przychodni. Pochłonięta opieką nad noworodkiem nie będziesz miała na to wszystko czasu.

Twój partner powinien zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, jego kartę szczepień, wydaną przez szpital i dokument potwierdzający ubezpieczenie. Dobrze też, by wziął twój dowód osobisty - w niektórych przychodniach jest on wymagany. W wielu placówkach już podczas rejestracji narodzin noworodka można umówić się na termin wizyty.

Wybierz dogodną godzinę badania

Najlepsza pora na wybranie się z dzieckiem do przychodni to taka, kiedy maluszek jest najedzony i wyspany. Dlatego umawiając termin wizyty, warto wziąć pod uwagę rytm dnia malca. Głodny i zmęczony będzie bardziej niespokojny.

Poproś partnera, by poszedł z wami

Jeśli tata dziecka nie może zwolnić się z pracy, skorzystaj z pomocy mamy, przyjaciółki lub siostry. Samej może być ci trudno poradzić sobie ze wszystkim. Pierwsze wyjście z malutkim dzieckiem do lekarza to tak naprawdę spore przedsięwzięcie i duży stres dla mamy. Maluszek zwykle wtedy płacze, bo to dla niego nowa sytuacja.

A gdy on płacze, ty robisz się bardziej niespokojna. On to wyczuwa i... histeria gotowa. Dodatkowo musisz mieć przy sobie mnóstwo rzeczy, niezbędnych dla niemowlaka, załatwić na miejscu pozostałe formalności, itp. Potrzebny jest więc ktoś, kto część tych spraw weźmie na siebie, kto cię wesprze i ci pomoże.

Spisz na kartce pytania do lekarza

Pierwsze spotkanie z pediatrą to świetna okazja, by omówić z nim wątpliwości dotyczące zdrowia, pielęgnacji i karmienia niemowlęcia. Dlatego przed wizytą zastanów się, o co chcesz zapytać lekarza. Zapisz pytania na kartce, weź ją ze sobą i w trakcie wizyty omów ze specjalistą nurtujące cię problemy. Dzięki temu żadnego wątku nie pominiesz.

Ubierz malca odpowiednio

Najlepsze będą luźne ubranka, rozpinane na całej długości. Lepiej zrezygnuj z takich, które trzeba dziecku wkładać przez głowę. Dzięki odpowiedniej garderobie łatwiej i sprawniej rozbierzesz oraz ubierzesz maluszka w gabinecie. Jeśli karmisz piersią, też zadbaj o odpowiedni strój - taki, w którym będziesz mogła dyskretnie przystawić dziecko do piersi.

Nakarm i przewiń maluszka

Syty i w czystej pieluszce poczuje się komfortowo, będzie spokojniejszy i w lepszym humorze. Oczywiście, w trakcie drogi do przychodni malec i tak może zgłodnieć lub zabrudzić pieluszkę i wtedy te czynności będziesz musiała wykonać na miejscu :)

W poradni dzieci zdrowych

Właśnie w takim miejscu odbywają się badania i szczepienia maluchów, aby uchronić ich przed złapaniem jakiejś infekcji.

Spotkaj się z pielęgniarką

Po załatwieniu formalności w rejestracji zostaniesz skierowana do gabinetu pielęgniarki. Tu będziesz musiała rozebrać maluszka do naga. Pielęgniarka zważy go, zmierzy mu obwód głowy i klatki piersiowej, oceni kolor skóry. Sprawdzi też za pomocą specjalnej miarki lub centymetra długość ciała dziecka.

Po wpisaniu przez pielęgniarkę wyników pomiaru do książeczki zdrowia i karty dziecka zostaniesz poproszona o przejście z maluszkiem do pokoju pediatry. Jeśli jego gabinet znajduje się np. w drugim końcu korytarza lub na wizytę musisz kilka minut poczekać, okryj dziecko kocykiem, żeby nie zmarzło.

Porozmawiaj potem z pediatrą

Lekarz dokładnie zbada niemowlę. Oceni wielkość ciemiączek, osłucha maluszka, obejrzy jamę ustną i oczy malca, pomaca mu brzuszek. Zbada napięcie jego mięśni i skontroluje odruchy noworodkowe. Sprawdzi, czy dziecko interesuje się otoczeniem i jak rozwija się pod względem ruchowym. Zapyta cię o sposób karmienia malucha (pierś czy butelka), jak często je i jaką mieszankę mu dajesz.

Będzie też chciał wiedzieć, jak długo dziecko śpi, jak często się wypróżnia i jak zwykle wygląda zawartość pieluszki. Oprócz tego pediatra obejrzy narządy płciowe u malucha, a u chłopca dodatkowo sprawdzi obecność jąder w mosznie. Jeśli ta wizyta jest połączona ze szczepieniem, po zakończeniu badania będziesz musiała przejść z dzieckiem do gabinetu zabiegowego.

Co ci się przyda?

Oprócz książeczki zdrowia dziecka, dowodu osobistego i ubezpieczenia powinnaś zabrać ze sobą:

● Pieluszkę tetrową i kocyk. Pierwsza będzie potrzebna, by położyć na wadze i rozłożyć na leżance. Kocykiem okryjesz malca, by nie zmarzł.

● Akcesoria do przewijania. Do torby spakuj kilka pieluszek jednorazowych i chusteczki nawilżane.

● Ubranko na zmianę. Przyda się na wypadek, gdy dziecko zasiusia ciuszki albo mu się uleje.

● Sprzęt do karmienia. Jeśli podajesz maluszkowi mleko modyfikowane, zapakuj wyparzoną butelkę, odmierzoną porcję mieszanki i termos z ciepłą wodą.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Iwona Jankowska

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: przychodnia | wizyta | lekarz | szcepionki | wizyta u lekarza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje