Zimowe witaminy
Choć do wyboru mamy mniej jarzyn niż latem, możemy z nich przygotować wiele przysmaków. Oto nasze propozycje.
Gdy na dworze chłód, nic tak nie wzmocni organizmu dziecka, jak codzienna porcja witamin. O tej porze roku znajdziesz je w marchwi, burakach i ziemniakach. Sprawdź, jakie dania warto z nich przygotować, by malec chętnie je jadł.
Ziemniak (po 4. miesiącu)
Ma delikatny smak i rzadko wywołuje alergię. Maluszkowi warto go podawać najpierw w postaci papki, a później regularnie dodawać do zup. Z kolei 2-latkowi można zaproponować np. kluski. Aby je zrobić, ugotowany, zmielony ziemniak wymieszaj z łyżką twarogu i żółtkiem, wyrób ciasto, a gotowe kuleczki ugotuj na parze.
Nasza propozycja:
Kolorowe kluseczki (po 1. roku)
Zmiel 1 kg ugotowanych kartofli. Dodaj 4 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki ziemniaczanej i 4 żółtka. Zagnieć ciasto i podziel je na cztery porcje. Do jednej dodaj po łyżeczce posiekanego koperku i pietruszki, do drugiej - dwie łyżeczki ugotowanych tartych buraczków, do trzeciej - ugotowaną i rozdrobnioną marchewkę, a czwartą zostaw czystą. Ugnieć każdy kawałek osobno, uformuj z ciasta wałeczki i pokrój je na kawałki o grubości 2-3 cm. Takie kluski wrzucaj na wrzątek i mieszaj, by nie przywarły do dna. Podawaj je polane masłem.
Marchewka (po 4. miesiącu)
Zwykle pojawia się jako pierwsze warzywo w diecie dzieci. Rzadko uczula oraz stanowi doskonałe źródło beta-karotenu (prowitaminy A). Dodawaj ją więc do zup i jarzynek, a nawet piecz z niej ciasta. Nasza propozycja:
Marchewkowe ciasto (po 3. roku życia)
Przygotuj 2 szklanki drobno tartej marchewki (lekko wyciśnij sok) i 5 jaj. Oddziel białka od żółtek. Do marchwi dodaj żółtka, łyżkę sody, 1,5 szklanki cukru, pół łyżeczki cynamonu. Wlej szklankę oleju. Połącz składniki, dołóż garść rodzynek. Dokładnie wymieszaj całość. Przesiej 2 szklanki mąki pszennej, połącz ją z marchwiową masą. Dodawaj do niej powoli także białka ubite na sztywną pianę. Mieszaj, aż ciasto nabierze puszystej, jednolitej konsystencji. Wyłóż je na blachę wysmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką tartą. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180oC, na 50-60 minut (po około 50 minutach sprawdź wykałaczką, czy ciasto się upiekło - wtedy się nie przykleja). Gdy ostygnie, udekoruj je polewą czekoladową i bakaliami.
Burak (po 6. miesiącu)
Zawiera sporo żelaza i kwasu foliowego, które chronią przed anemią. Aby smyk polubił buraczki, dodawaj mu je do zup i podawaj w postaci jarzynki do obiadu. Starszemu dziecku zaproponuj (do ryby lub mięsa) słupki pieczonego buraka. Warzywo umyj, osusz, zawiń w folię aluminiową i piecz przez około godzinę w temperaturze 180oC. Gdy będzie miękki, zdejmij skórkę i pokrój go.
Nasza propozycja:
Sałatka palce lizać (po 3. roku życia)
Ugotuj 2 buraczki. Gdy ostygną, obierz je ze skórki. Umyj i obierz duże jabłko i kiszonego ogórka. Ugotuj dwa jaja, obierz ze skorupki, pokrój w kostkę. Wymieszane składniki polej sosem z łyżeczki majonezu i łyżeczki jogurtu naturalnego. Posyp siekaną pietruszką i pestkami dyni uprażonymi na patelni.