Zmiana dostawcy energii elektrycznej - czy warto?

Rachunki za energię elektryczną to dla wielu rodzin poważne obciążenie domowego budżetu. Jednak są sposoby na zredukowanie tych wydatków. Oprócz oszczędzania prądu na co dzień, można podjąć też inne kroki: podpisać umowę z nowym sprzedawcą. Każdy odbiorca prądu może według własnego uznania wybrać firmę sprzedającą energię i podpisać z nią umowę. Zezwalają na to przepisy prawa energetycznego (Dziennik Ustaw z 2012 r., poz. 1059 ze zm.). Czy to się opłaca? Na co zwrócić uwagę porównując oferty poszczególnych dostawców?

zmiana dostawcy energii
zmiana dostawcy energii© Photogenica

Gdzie można znaleźć listę firm, które sprzedają energię w naszym kraju?

.
.123RF/PICSEL

Wykaz sprzedawców energii jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki: www.ure.gov.pl.

Ile możemy oszczędzić, zmieniając sprzedawcę energii?

.
.123RF/PICSEL

Pomoże nam to oszacować specjalny kalkulator energii elektrycznej dostępny na stronie internetowej: www.maszwybor.ure.gov.pl. Po wpisaniu do kalkulatora m.in. informacji o średnim zużyciu energii w swoim mieszkaniu, otrzymamy zestawienie propozycji różnych sprzedawców. Pamiętajmy jednak, że ten kalkulator zawiera tylko dane na określony dzień i mogą się one różnić od aktualnej oferty danej firmy. Warto więc to ustalić na stronie internetowej sprzedawcy lub na jego infolinii.

Na co oprócz ceny należy zwrócić uwagę w ofercie?

.
.123RF/PICSEL

Wybierając nowego sprzedawcę prądu, należy też koniecznie sprawdzić:

– jaki jest okres obowiązywania umowy i wybrać taką na okres nie dłuższy niż 2 lata (bo w dłuższym okresie może spaść cena prądu i pojawią się korzystniejsze oferty);

– czy są przewidziane jakieś kary umowne za wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Czy ze zmianą dostawcy wiąże się dużo formalności?

.
.123RF/PICSEL

Nie. Trzeba tylko upoważnić nowego sprzedawcę na piśmie, by w naszym imieniu wszystko załatwił: wypowiedział poprzednią umowę i zawarł nową oraz dokonał odczytu licznika. W trakcie tej operacji nie możemy pozostać bez prądu! Dotychczasowy sprzedawca energii musi zapewniać nam dostawę prądu do momentu wejścia w życie nowej umowy.

Jak długo trwa zmiana sprzedawcy prądu i podpisanie nowej umowy?

.
.123RF/PICSEL

Termin jest ustawowo regulowany i wynosi: 30 dni, gdy pierwszy raz zmieniamy sprzedawcę prądu lub 14 dni przy kolejnych zmianach. Trzeba też doliczyć okres wypowiedzenia dotychczasowej umowy.

Ile razy i jak często można zmieniać sprzedawcę prądu?

.
.123RF/PICSEL

Prawo nie przewiduje ograniczeń. Można zmieniać sprzedawcę energii tyle razy, ile chcemy (z uwzględnieniem warunków podpisanych umów). Należy więc dokładnie czytać umowę przed podpisaniem, by nie stracić na niekorzystnych zapisach.

Niekorzystne zapisy

.
.123RF/PICSEL

Długi okres wypowiedzenia umowy; wysokie opłaty za odstąpienie od umowy; możliwość zerwania umowy przez sprzedawcę z powodów innych niż niepłacenie rachunków przez odbiorcę; brak klauzuli dotyczącej nieprzestrzegania ustaleń umowy przez sprzedawcę (a jest tylko zapis o odpowiedzialności odbiorcy).

A co zrobić, jeśli nie rozumiemy jakiegoś punktu w umowie?

.
.123RF/PICSEL

Nie podpisywać jej! Trzeba poprosić przedstawiciela handlowego sprzedawcy, by pozostawił druk umowy, a potem ją skonsultować, dzwoniąc do punktu informacyjnego Urzędu Regulacji Energetyki (tel. 22 244-26-36) lub wysłać pytanie mailem na adres: drr@ure.gov.pl

A czy legalna jest akwizycja w tej branży?

Tak, ale zawsze trzeba wylegitymować akwizytora i w razie wątpliwości... nie podpisywać żadnej umowy. Zdarza się też, że akwizytorzy przekazują fałszywe informacje, żeby tylko odbiorca podpisał umowę. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli podpiszemy taką umowę w domu, możemy od niej odstąpić w ciągu 14 dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas