Reklama

Dlaczego włos się głowy nie trzyma

Kiedy w sposób zauważalny zaczynają wypadać nam włosy, rodzi to niepokój i pytanie: dlaczego tak się dzieje? Boimy się nie tylko o swoją urodę, ale też o zdrowie.

Naszym włosom może zaszkodzić tak prozaiczna rzecz, jak fryzura zwana końskim ogonem. Ściąganie ich gumką napina i męczy skórę głowy, może powodować zanikanie mieszków włosowych! Włosom szkodzą wysokie temperatury (używanie suszarki, prostownicy, lokówki) i agresywna chemia (np. farby, płyny do ondulacji).

Wypadaniu włosów sprzyja silny stres

Rozregulowuje organizm hormonalnie, a to skutkuje przerzedzeniem czupryny. W silnym stresie organizm kieruje krew i do narządów ważnych w walce lub ucieczce, a wycofuje z tych, które w tej sytuacji odgrywają mniejsza rolę. Takie mniej "ważne" narządy to np. układ pokarmowy i skóra - w tym skóra głowy. A gorzej ukrwiona, to gorzej "nakarmione", słabsze mieszki włosowe.

Reklama

Włosy mogą wypadać niemal garściami wskutek drastycznych diet odchudzających

Co ciekawe, dzieje się to nawet 3-6 miesięcy po zakończeniu diety! Dla włosów najgroźniejszy jest niedobór białka, żelaza i biotyny. Tak więc trzeba zapewnić sobie żelazo (jeść wątróbkę, kaszankę, szpinak, suszone morele), biotynę (orzechy włoskie i ziemne, soję, żółtka jaj, pomidory, szpinak, soczewicę, grzyby) i białko (mięso, jaja, ryby, nasiona strączkowe, nabiał).

Nadmierne gubienie włosów może świadczyć o problemach ze zdrowiem

Być objawem niedoczynności i nadczynności tarczycy czy anemii. Włosy mogą wypadać po ostrych chorobach wirusowych (np. grypie) i wysokiej gorączce. Inna przyczyna to zaburzenia hormonalne i obniżenie poziomu estrogenu, który dba o naszą skórę i włosy. Dlatego włosy przerzedzają się w okresie przekwitania, gdy jajniki przestają produkować ten hormon. I w ciąży (poziom estrogenu spada). To także problem pań z zespołem policystycznych jajników i nadmiarem androgenów (męskich hormonów płciowych).

Łyse placki pojawiają się przy grzybicy skóry głowy

Jest też odmiana grzybicy zwana strzygącą - włosy się łamią, wyglądają, jakby ktoś je obciął tuż przy skórze. Jeśli grzyby wnikną do mieszków włosowych, powodują stan zapalny i uniemożliwiają wzrost włosów. Ich atak na cebulki może być przyczyną łojotokowego zapalenia skóry i wypadania włosów. Włosy tracimy też przy łuszczycy. Najczęściej jest to związane z odrywaniem się powstających na skórze łusek.

Leki też szkodzą

Wszyscy wiemy, że włosy wypadają po chemioterapii. Ale mało kto wie, że osłabienie włosów może być spowodowane przez przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, suplementów zawierających witaminę A czy leków rozrzedzających krew. A także preparatów stosowanych w leczeniu zapalenia stawów, chorób serca, tarczycy, nadciśnienia i depresji. Jak również immunosupresyjnych i przeciwwirusowych.

Co robi trycholog?

Nie jest lekarzem. To specjalista zajmujący się zdrowiem włosów i skóry głowy. Analizuje ich stan, ustala przyczyny niepożądanych zmian. Doradza, co robić, gdy skóra głowy nas swędzi, łuszczy się, jest zaczerwieniona lub wydziela za dużo łoju. Bada skórę głowy i włosy za pomocą trychoskopu - urządzenia, które ponad 200 razy powiększa obiekt badania. Wykona trichogram i trichoskopię: wyrwie kilka włosów z różnych miejsc na głowie, po ich zbadaniu określi przyczyny problemów.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy