Reklama

W Góry Stołowe po zdrowie

Są godne uwagi nie tylko ze względu na niesamowite formy skalne w kształcie... zwierząt i różnych przedmiotów. W Góry Stołowe warto się wybrać także ze względu na znajdujące się tu przepiękne uzdrowiska: Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanicę-Zdrój.

Na czym polega wyjątkowość Gór Stołowych? Na tym, że są miejscami płaskie... jak stół! To niezwykła rzadkość, bo podobnie ukształtowane góry płytowe znajdują się jeszcze tylko w dwóch miejscach na świecie, w Afryce i Ameryce Północnej. Ale nasze Góry Stołowe przybierają też fantastyczne formy - maczug, baszt, zwierząt, a nawet ludzkich postaci. Są wyjątkowe także ze względu na stumetrowe urwiska skalne.

Tajemnicze przejścia i labirynty między skałami nadają tym górom baśniowy charakter. Niektóre skały porośnięte są rzadko występującym mchem świetlikiem, który fosforyzuje w ciemnych szczelinach! Góry Stołowe otoczone są lasami sosnowo- -świerkowymi. To dzięki nim powietrze jest bardzo zdrowe, zwłaszcza że w wielu miejscach nie ma ruchu samochodowego (co ciekawe - do schroniska na Szczelińcu nic nie dojeżdża, a zaopatrzenie jest transportowane dźwigiem towarowym).

Reklama

Jednak zdrowotne znaczenie Gór Stołowych to zasługa przede wszystkim licznie występujących tu źródeł wód mineralnych. Sodowo-wapniowe, żelaziste i arsenowe wody łagodzą wiele dolegliwości. Można je leczyć w okolicznych sanatoriach.

Duszniki-Zdrój

Znane są z wód źródlanych od... XV w., gdy zaczęto je pobierać. Ale dopiero trzy wieki później stwierdzono, że wody te mają niezwykłe właściwości zdrowotne. Klimat w Dusznikach-Zdroju jest porównywalny z podalpejskim. A to dlatego, że miasto jest położone w Kotlinie Kłodzkiej, osłoniętej górami i otulonej lasami. Doskonale tu czują się osoby cierpiące na zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, po przebytych zawałach.

Kudowa-Zdrój

Ma miano uzdrowiska kardiologicznego. Ale leczy się tu też choroby endokrynologiczne, niedokrwistość, schorzenia narządu ruchu. Znajdują się tu szpitale uzdrowiskowe dla dzieci. Leczą u małych pacjentów m.in. choroby przewodu pokarmowego, np. celiakię.

Polanica-Zdrój

Podgórski klimat tej miejscowości, z łagodnymi zimami sprawia, że przybywają tu osoby leczące choroby górnych dróg oddechowych, kardiologiczne, reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe i układu trawienia. Uwaga! Szczegółowe informacje dotyczące profilu leczenia w sanatoriach można znaleźć na stronie: www.sanatoria.org.pl

Ciekawostki turystyczne

Gdy przyjedziemy do sanatorium, to oprócz zabiegów, mamy również sporo czasu na relaks. Wolne chwile warto więc wykorzystać na wycieczki oraz obejrzenie ciekawych miejsc w okolicy. W Dusznikach-Zdroju trzeba zajrzeć do Teatru Zdrojowego, gdzie koncertował Fryderyk Chopin, gdy przebywał tu na leczeniu. Dla upamiętnienia pobytu kompozytora odbywa się w Dusznikach Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Warto obejrzeć też Muzeum Papiernictwa urządzone w XVII- -wiecznym młynie papierniczym. Można tu zobaczyć, w jaki sposób produkuje się papier czerpany.

Kudowie-Zdroju zaś są organizowane Festiwale Moniuszkowskie (dla upamiętnienia pobytów Stanisława Moniuszki). Na przedmieściach znajduje się w Czermnej kaplica czaszek To jedyny tego typu obiekt w Europie. Z Kudowy można się też wybrać na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedziej. Kudowa-Zdrój jest położona nieopodal granicy z Czechami. Można więc zrobić sobie jednodniowy wypad do naszych południowych sąsiadów.

Biura turystyczne w Kudowie oferują wycieczki do Czech, ale też do Austrii i oczywiście po całej Kotlinie Kłodzkiej.

Marta Jaworska

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama