Jak dbać o rośliny podczas upałów?

Wysokie temperatury na zewnątrz dają się we znaki. Upały zniechęcają do wykonywania codziennych obowiązków oraz utrudniają wypoczywanie na świeżym powietrzu. Gorące dni i susza to również najwięksi wrogowie większości roślin. Latem wiele z nich traci walory ozdobne i użytkowe, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby pomóc im przetrwać ten trudny okres.

article cover

Jak dbać o rośliny podczas upałów?

Latem jeszcze większą uwagę powinniśmy zwrócić na rośliny balkonowe i doniczkowe, stojące na parapetach wewnątrz. Utrzymanie ich w dobrej kondycji podczas upałów to nie lada wyzwanie. Ich przestrzeń życiowa jest dużo bardziej ograniczona, ale istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które pomogą im przetrwać gorące dni.    Przede wszystkim, zanim kupimy rośliny na balkon, musimy się upewnić, że gatunki te są odporne na wysokie temperatury. Dobrym wyborem będą pelargonie rabatowe i bluszczolistne czy begonie bulawiaste.   Podobnie jak w przypadku roślin rabatowych, w doniczkach kwiatów balkonowych możemy umieścić pochłaniacze wilgoci (żele zatrzymujące i stopniowo uwalniające wodę), a także osłaniać je za pomocą parasola ogrodowego. Można też przykryć ziemię trocinami lub korą drzewną, by ograniczyć parowanie wody z podłoża.
Podlewając rośliny pokojowe w trakcie upałów musimy pamiętać, by robić to codziennie – tylko duża ilość wody pozwoli im normalnie funkcjonować. Mimo, iż na dworze jest gorąco, to nie należy nawadniać ich zbyt zimną wodą, bo mogą doznać szoku termicznego. Kwiaty podlewajmy najlepiej wodą letnią, wcześnie rano lub wieczorem – gdy spadnie temperatura. Kierujmy strumień bezpośrednio do bryły korzeniowej, a także unikajmy moczenia liści, by zapobiec ich „przypaleniu” przez słońce.
Latem rośliny balkonowe wymagają częstego, codziennego podlewania, jeśli jednak nie możemy im tego zapewnić (bo np. wyjeżdżamy na kilka dni), konieczne będzie posadzenie ich w doniczkach samonawadniających lub umieszczenie w podłożu plastikowych butelek z wodą. W dnie butelki należy zrobić mały otwór, wypełnić ją wodą i wcisnąć w podłoże do góry dnem. Woda z naczynia będzie stopniowo się uwalniać i przesiąkać do podłoża. Należy jednak pamiętać, by zabezpieczyć butelkę przed słońcem – inaczej woda w jej wnętrzu będzie mocno się nagrzewać.  

Warto również zlikwidować metalowe oraz czarne osłonki – nagrzewają się bardzo szybko, przez co rośliny w krótkim czasie mogą się po prostu „usmażyć”.
Jeśli posiadasz lub planujesz zasadzić w ogrodzie rośliny wrażliwe na brak wody, dobrze będzie zastosować preparaty absorbujące wilgoć (np. specjalne hydrożele) i umieścić je w okolicach korzeni, a podczas sadzenia spód dołka wyścielić warstwą gliny. Zapobiegnie ona szybkiemu odpływowi wody w głębsze warstwy gleby.  

Dobrym sposobem na złagodzenie skutków upałów i suszy będzie system nawadniania kropelkowego. Możemy zamontować gotową instalację lub spróbować wykonać ją samodzielnie, montując kranik w dolnej części beczki na deszczówkę, a następnie doczepiając do niego podziurawiony wąż ogrodowy. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie jest możliwe, należy pamiętać o częstym, obfitym podlewaniu roślin – nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. 
W przetrwaniu upałów roślinom w ogrodzie pomogą również specjalne siatki cieniujące, rozciągnięte nad rabatami w godzinach największego promieniowania.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas