Pięknie wyglądają i chronią przed wścibskim sąsiadem. Oto najlepsze pnącza na balkon

Pnącza to rośliny, które nie tyko pięknie wyglądają, ciesząc nas swoim wyglądem, ale spełniają także jeszcze jedną funkcję – dbają o naszą prywatność, chroniąc przed wścibskimi podglądaczami. Które pnącza wybrać, by doskonale prezentowały się w ogrodzie lub na balkonie?

Które pnącza wybrać, by doskonale prezentowały się w ogrodzie lub na balkonie?
Które pnącza wybrać, by doskonale prezentowały się w ogrodzie lub na balkonie?123RF/PICSEL

O czym pamiętać podczas wyboru pnącza na balkon?

Miłośnicy "zielonych oaz" bardzo często wybierają pnącza m.in. z uwagi na fakt, że takie rośliny "zabierają" przestrzeń pionowo, nie zajmując tym samym miejsca na powierzchni poziomej. Ponadto dzięki pnączom, można zbudować naturalną zasłonę przed podglądaczami, gdy mowa o balkonach w blokach.

Przed podjęciem decyzji o wybraniu rośliny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłyną prawidłowy rozkwit pnączy, np. czy balkon jest nasłoneczniony i czy roślina ma być tylko sezonowa, czy może wieloletnia. Rzecz jasna, trzeba również pamiętać o sąsiadach, by pnącza nie zajmowały ich terenu i nie były uciążliwe.

Pnącza na balkon - które wybrać?

Jeśli jesteśmy niecierpliwi i jak najszybciej chcemy się cieszyć rośliną, warto wybrać pnącza szybko rosnące. Z takich roślin jednorocznych dużym zainteresowaniem cieszą się: chmiel japoński, groszek pachnący, fasola ozdobna, wilec purpurowy i nasturcja pnąca.

Chmiel japoński może osiągać nawet 6 metrów wysokości, o czym powinniśmy pamiętać, decydując się właśnie na tę roślinę. Nie posiada on bujnych kwiatów, lecz jasnozielone, niewielkie i drobne kwiatki.

Z kolei groszek pachnący, w zależności od odmiany, może mieć barwę żółtą, niebieską, białą, różową lub pomarańczową, ale jego wspólnymi cechami są małe i delikatne liście. Groszek pachnący polecany jest zazwyczaj do balkonów dobrze nasłonecznionych.

Rośliny pnące potrzebują zazwyczaj miejsc dobrze nasłonecznionych
Rośliny pnące potrzebują zazwyczaj miejsc dobrze nasłonecznionych123RF/PICSEL

Fasola ozdobna może mieć 4 metry wysokości, ale do prawidłowego kwitnienia potrzebuje stanowiska nasłonecznionego i ukrytego przed wiatrem. Roślina charakteryzuje się czerwonymi oraz czerwono-białymi kwiatami.

Wilec purpurowy posiada dzwonkowate kwiaty, które w zależności od gatunku mogą być niebieskie, purpurowe, białe, różowe lub fioletowe. Wilec lubi miejsca, gdzie przez większość dnia docierają promienie słoneczne, ale dobrze poradzi sobie również na stanowisku lekko ocienionym.

Natomiast nasturcja pnąca ma spore pąki kwiatowe, które mogą przybierać różne odcienie barwy białej, pomarańczowej, czerwonej czy różowej. Jeśli posiadamy "słoneczny balkon", nasturcja pnąca będzie doskonałym wyborem.

Jeśli chcielibyśmy postawić na roślinę wieloletnią, a nie wyłącznie sezonową, warto przyjrzeć się innemu zestawieniu pnączy, które charakteryzują się niebanalnym wyglądem.

Wyjątkową rośliną jest bez wątpienia męczennica błękitna, nazywana również passiflorą. Posiada ona przepiękne kwiaty, które mienią się kolorami bieli, fioletu, niebieskiego i żółtego. Pamiętajmy jednak, że męczennica błękitna uwielbia doskonale nasłonecznione balkony.

Rodochiton to kolejna propozycja pnącza wieloletniego. Roślina nie tylko wyróżnia się swoim wyglądem, ale i stosunkowo szybko rośnie. Może osiągnąć 2 metry wysokości i posiada przepiękne, kielichowate, fioletowe kwiaty oraz zielone liście kształtem przypominające serce.

Zdecydowanie najwyższym pnączem, bo mogącym osiągnąć nawet 20 metrów wysokości jest hortensja pnąca. Roślina posiada białe kwiaty i seledynowe kwiatostany, a ponadto dobrze znosi mrozy.

A skoro mowa o okresie zimowym, to pnączami, które poradzą sobie w takich warunkach, są m.in. bluszcz pospolity, powojnik, wspomniana hortensja pnąca oraz winobluszcz pięciolistkowy.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas