Najpiękniejsze rośliny pnące do ogrodu
Pnące rośliny w ogrodzie nie tylko pięknie go dekorują, ale spełniają też praktyczne funkcje. Dodają uroku altanom, tarasom, pergolom, czy też ogrodzeniom i murkom. Mogą też wspinać się po pniach drzew lub specjalnie do tego przygotowanych kratownicach. Pnącza mogą przykryć nieestetyczne ściany lub miejsca, a także oddzielić część gospodarczą od ogrodu. Zajmują przy tym niewiele powierzchni, więc sprawdzą się, nawet jeśli mamy do dyspozycji niewiele przestrzeni. Posadzone i pielęgnowane w odpowiedni sposób będą rozrastać się przez wiele lat. Jakie rośliny pnące warto wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować?
Powojnik
Za najpopularniejsze, a przy tym niezwykle efektowne pnącze kwitnące z pewnością można uznać powojnik. Jest to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych, który obejmuje ponad 500 gatunków. Cechują się one dużą różnorodnością, mogą mieć małe lub duże kwiaty o różnych kolorach i kształtach. Szczególnie pięknie prezentują się powojniki wielokwiatowe, których kwiaty osiągają nawet 20 cm średnicy. Ta roślina pnąca lubi żyzną, przepuszczalną glebę i jasne stanowiska (lecz niebezpośrednio nasłonecznione). Należy ją także regularnie podlewać, gdyż źle znosi przesuszenie. Pomóc może wyściółkowanie ziemi wokół pędów korą lub posadzenie wokół innych roślin w celu zacienienia postawy. Powojniki mogą oplatać ogrodzenia, altanki czy ściany budynków, ale są też odmiany, które sadzone bez podpory efektownie płożą się po ziemi.
Glicynia
Jedną z najefektowniejszych roślin pnących jest także glicynia (inaczej wisteria lub słodlin). Posiada ogromne, zwisające w dużych gronach kwiaty. Mogą one być białe, fioletowe, lawendowe, a nawet niebieskie. Kwitną od maja do czerwca. Roślina dorasta do 10-20 cm długości, jej pędy robią się grube i zdrewniałe, wymaga więc solidnych podpór. Może pokrywać altany, garaże, zadaszone tarasy czy ściany budynków. Glicynia wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Lubi żyzną, próchniczą ziemię i należy ją stale nawozić oraz podlewać. Powinno się też przycinać ją dwa razy w roku, by obficie kwitła.
Akebia pięciolistkowa
Niezbyt znanym, ale za to bardzo ciekawym pnączem jest akebia pięciolistkowa. Ma piękne, oryginalne kwiaty o purpurowym i różowym wybarwieniu. Także młode pędy mają fioletowy kolor, a później stają się zdrewniałe. Roślina osiąga docelowo ok. 10 m, wymaga sadzenia przy podporach. Akebia lubi miejsca słoneczne, ale dobrze rośnie też na lekko zacienionych stanowiskach. Nie ma wymagań co do rodzaju gleby, może być to przeciętnie żyzna, wilgotna ziemia. Roślina znosi przejściowe susze, ale tez okresowe zalewanie. Pięknie prezentuje się na pergolach i altanach.
Wiciokrzew
Ogród pięknie udekoruje także wiciokrzew, nazywany też lonicerą lub suchodrzewem. Roślina rozrasta się zazwyczaj na 3-6 m długości. Posiada trąbkowe lub rurkowe kwiaty, które kwitną przez całe lato. Mogą przybierać różne barwy: żółtą, białą, różową, czerwoną lub też fioletową. Pędy wiciokrzewu owijają się wokół podpór, roślina może więc zdobić pergole, trejaże i altany. Nie ma wąsów czepnych, więc nie będzie piąć się po ścianach. Wiciokrzew nie ma dużych wymagań, dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych. Toleruje każdy rodzaj gleby, byle była wilgotna; jest też odporny na mrozy.
Milin amerykański
Piękną dekoracją ogrodu będzie też milin amerykański. Ma czerwone, żółte lub pomarańczowe kwiaty w kształcie trąbek. Porośnięty jest też gęsto ciemnozielonymi liśćmi, przez co kwiaty na ich tle wyglądają jeszcze efektowniej. Milin za pomocą pędów lub czepnych korzeni wije się wokół podpór oraz wspina po ścianach budynku. Dorasta do 10 m, kwitnie od lipca do września – jednak dopiero kilka lat po posadzeniu (po 3-4 latach). Roślina najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym, jest wrażliwa na przemarzanie. Wymaga żyznej, przepuszczalnej ziemi, bogatej w składniki pokarmowe. Należy ją regularnie podlewać i nawozić, a także przycinać wczesną wiosną. Będzie wtedy obficie kwitnąć. Po kilku latach milin staje się bardziej odporny na suszę.