Widzisz taki nalot na krzewie? Błyskawicznie niszczy rośliny w ogrodzie

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Masz w ogrodzie jałowca? Musisz mieć się na baczności, bo na krzewie może pojawiać się rdza jałowca: groźna choroba grzybowa, która atakuje rośliny znienacka oraz błyskawicznie się rozprzestrzenia. Co gorsza, niszczy ona drzewa ozdobne, ale także owocowe, co może skutecznie pozbawić nas plonów. Co więcej, jałowca nie trzeba mieć w ogrodzie, aby ta choroba zjawiła się i u nas, a później dokonała zniszczeń. Jak rozpoznać rdzę jałowca? Jak z nią walczyć? Sprawdźmy.

Rdza jałowca przypomina galaretowate krople albo maź
Rdza jałowca przypomina galaretowate krople albo maź123RF/PICSEL

Jak wygląda rdza jałowca?

Rdza jałowca jest bardzo charakterystyczna i naprawdę bardzo trudno ją przeoczyć, choć pierwsze objawy mogą przejść niezauważalnie. Na początku, zazwyczaj wiosną, choć to nie reguła, na gałęziach jałowca pojawia się szary lub biały nalot. Jeśli grzyb będzie miał dogodne warunki, czyli będzie panowała wilgoć, to szybko zmieni się w galaretowatą, brązową i zbitą maź. Choć czasem rdza jałowca nie jest jednolita, tylko rozproszona i może przypominać większe krople. Jeśli rdza jałowca nie zostanie szybko rozpoznana, może rozwijać się przez lata, a takim objawem są pomarańczowe, galaretowate wyrośle przypominające języczki, które mocno przykuwają uwagę.

Kania – pyszny i zdrowy grzyb. Jak ją rozpoznać?Interia.tv

Rdza jałowca to groźna choroba!

Myli się ten, kto myśli, że rdza jałowca go nie dotyczy, ponieważ nie ma tej rośliny w swoim ogrodzie. Na nieszczęście, choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia: nawet na kilkaset metrów poprzez rozpylenie przez wiatr grzybni wydostającej się z galaretowatych języczków. Tutaj warto wspomnieć, że rdza jałowca atakuje również inne rośliny, a w szczególności: jarzębinę, głóg, irgę, pigwę oraz gruszę. Wtedy też, jeśli rdza będzie miała nadal sprzyjające warunki, nie tylko zniszczy drzewa w sadzie lub ogrodzie, ale także rozprzestrzeni się na okolicę.

Jak uchronić się przed rdzą jałowca?

Z rdzą jałowca trzeba nie tylko walczyć, ale także zapobiegać. Jakie zabiegi prewencyjne należy stosować? Jeśli uprawiamy w ogrodzie gruszę, głóg, pigwę, jarzębinę lub irgę, to lepiej zrezygnować z nasadzeń jałowca. Ewentualnie można stosować domowe opryski, czyli tzw. gnojówki z cebuli, czosnku lub skrzypu. Niestety, jak już wiemy, rdza jałowca może się rozprzestrzeniać na ogromne odległości, więc pole do popisu ochrony jest ograniczone, a czasami nawet niemożliwe.

Jak walczyć z rdzą jałowca?

Rdza jałowca to inwazyjna choroba i na początku trzeba działać zdecydowanie. Przede wszystkim należy usunąć porażone przez chorobę pędy i uciąć je poniżej zainfekowanych części. Taką roślinę nadal trzeba obserwować i sprawdzać, czy nie pojawiają się albo nowe ogniska choroby, albo nie zostają porażone te same pędy, tylko niżej ku korzeniom. Jeśli choroba nie odpuszcza i z czasem pojawiają się nowe ogniska przypominające biały nalot, nie pozostaje nic innego jak specjalistyczne opryski przeciwgrzybicze.

A co zrobić z porażonymi pędami? Przede wszystkim kategorycznie nie wolno ich składować w kompostowniku, ponieważ choroba nadal może się rozprzestrzeniać. W takim wypadku należy fragmenty roślin zniszczyć. Z racji tego, że w Polsce obowiązuje zakaz spalania odpadków na działce, to należy oddać je do utylizacji, ewentualnie można je zakopać w jednym miejscu w ogrodzie, ale bardzo głęboko.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas