Gigantyczna monstera i ogromne liście? To zasługa tych domowych nawozów

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Monstery to rośliny, które zaskarbiły sobie sympatię ludzi na całym świecie. Uprawa nie jest trudna, ale trzeba spełnić ich warunki uprawowe, ponieważ tylko wtedy odwdzięcza się monstrualnymi liśćmi oraz dziurami, które są znakiem rozpoznawczym tej przepięknej rośliny. Co zrobić, aby monstera była zawsze w pełnej krasie? Oprócz zapewnienia jej odpowiednich warunków uprawowych kluczem do sukcesu jest solidna dawka nawozów. Czym nawozić monsterę? Przedstawiamy garść inspiracji.

Monstera przestała rosnąć? Oto sposoby, by pobudzić ją do wzrostu
Monstera przestała rosnąć? Oto sposoby, by pobudzić ją do wzrostu123RF/PICSEL

Uprawa monstery: Tylko tak się uda

Nawet solidna dawka najlepszych nawozów nie pomoże, jeśli nie spełnimy podstawowych warunków uprawy monstery. Wtedy staje się karłowata, trapią je choroby, nie wypuszcza nowych liści, a o pożądanych dziurach można tylko pomarzyć. Aby monstera przepięknie rosła, potrzebuje jasnego miejsca z rozproszonym światłem. Tylko to może sprawić, że nasza roślina będzie się wyróżniać na tle innych okazów, a z czasem stanie się naprawdę pokaźna.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu rośliny. Monstera potrzebuje nie tylko stałych dawek nawodnienie w doniczce w regularnych odstępach czasu, ale także zraszania. To ważne, ponieważ roślina w naturalnych warunkach porasta tropikalne lasy deszczowe, więc solidna dawka wilgoci aplikowana wprost na liście jest jak najbardziej wskazana. Jeśli chodzi o podlewanie, warto przyjrzeć się jej atrakcyjnym liściom. Czasami na jej końcach można dostrzec krople wody: to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ w ten sposób, monstera pozbywa się nadmiaru wilgoci. Pamiętajmy, jeśli krople pojawiają się często, to może być to sygnał, że w doniczce jest za mokro, przelanie monstery może skończyć się jej gniciem.

Nawożenie monstery: Po co to robić?

Ustawiliśmy monsterę w docelowym, dogodnym miejscu? Fakt, takie warunki już mogą sprawić, że roślina będzie rosła bujnie, ale czasami potrzebuję solidnej dawki pierwiastków, m.in. azotu, potasu i wapnia. One właśnie zapewniają prawidłowy wzrost, ale nie tylko. Nawozy wzmocnią roślinę, a to zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych, a także ataku pasożytów, takich jak przędziorki, wciornastki lub mszyce. Warto wiedzieć, że nawozy także zapewniają żywy i soczysty kolor liści, które są znakiem rozpoznawczym monstery. Oczywiście, można kupić preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po domowe specyfiki.

Jak przygotować domowe nawozy do monstery? Ich wykonanie jest banalne, a zastosowanie takich preparatów na pewno wyjdzie roślinom na korzyść. Co warto mieć na uwadze?

  • Nawóz z banana: skórkę owocu wystarczy umieścić w dużym słoju, zalać wodą i poczekać dwa dni.
  • Nawóz z pietruszki: korzeń warzywa trzeba po prostu ugotować, ale bez dodatku soli. Po ostudzeniu warzywo może być składnikiem sałatki, a wywar nawozem. 
  • Nawóz z herbaty: wystarczy zaparzyć czarną herbatę bez dodatków i gotowe.

Jak stosować nawóz do monstery?

Rośliny, które rosną w naszych domach, powinny być nawożone przez cały rok, ale z różną częstotliwością. Od wiosny do jesieni minimum raz w miesiącu, a zimą raz na dwa miesiące. Jak stosować domowe nawozy do monstery? Wystarczy zaaplikować je podczas podlewania, ale domowe specyfiki powinny być rozcieńczone z wodą w stosunku 1:1.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas