Reklama

Reklama

Jak rozpoznać pracoholika?

O czym myśli pracoholik?

Myśli pracoholika krążą wokół pracy, własnych planów i sposobów osiągnięcia celu. Pracoholik jest bardziej skoncentrowany na sobie i obiektach, mniej na ludziach. Ma niską samoocenę - wiele negatywnych myśli na swój temat, swoich kompetencji, nieadekwatnie ocenia swoje możliwości. Cechują go perfekcjonistyczne schematy myślowe, jest nadmiernie skupiony na przewidywaniu porażki, negatywnej ocenie i reakcji innych ludzi.

Reklama

Co czuje pracoholik?

Pracoholicy przeżywają więcej negatywnych emocji takich jak: poczucie winy, lęk np. przed negatywną oceną, utratą kontroli, porażką; irytacja, złość. Wielu uzależnionych nie odczuwa przyjemności i zadowolenia z pracy.

Osoby uzależnione od pracy często skarżą się na zdrowie, a typowym zgłaszanym objawem jest ból w klatce piersiowej.

Typy pracoholików

Tak, jak istnieją różne wzorce picia u osób uzależnionych od alkoholu, tak samo istnieją różne odmiany uzależnienia od pracy. Badacze wymieniają następujące typy pracoholików:

Niepohamowany pracoholik - to osoba, która jest inicjatorem pracy, pracuje kompulsywnie i wytrwale dzień i noc, bez odpoczynków w trakcie weekendów i bez urlopów.

Bulimiczny pracoholik - powolny w inicjowaniu pracy, posiada ekstremalne wzorce pracy, które wahają się od całkowitego zaangażowania i poświęcania się pracy a całkowitym rezygnowaniem z niej.

Pracoholik z deficytami uwagi - poszukujący adrenaliny, który łatwo się nudzi i stale potrzebuje stymulacji. Jest bardzo dobrym inicjatorem pracy, ale dużo gorszy w jej kończeniu. Ma problemy ze skupieniem się na zadaniu, które jakiś czas temu zaczął i skacze do następnego punktu planu, pozostawiając wiele projektów niezakończonych.

Zasmakowany pracoholik - jest metodyczny, analityczny, skupia się nadmiernie na detalach, ponownie sprawdza to, co do tej pory zrobił. Jest perfekcjonistą, ponieważ obawia się, że zakończone produkty nie będą wystarczająco dobre. Jest powolny w inicjowaniu pracy i powolny w jej oddawaniu.

Małgorzata Zwolak-Kamińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje