14 marca mija trzydziesta rocznica tragicznej śmierci Anny Jantar - jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek, autorki takich przebojów, jak: "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Tyle słońca w całym mieście" czy "Nic nie może wiecznie trwać".
Anna Szmeterling, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko artystki, urodziła się 10 czerwca 1950 r. w Poznaniu. Talent muzyczny dziewczynki odkryto już w przedszkolu - nauczycielka powiadomiła rodziców o tym, że ich córka ma słuch absolutny i powinna kształcić się w szkole muzycznej.
Już jak czterolatka pobierała prywatne lekcje gry na pianinie, które zajmowały jej niemal cały wolny czas.- Ania bardzo lubiła towarzystwo. Często wymykała się z domu, aby spotkać się z koleżankami. Czas miała ograniczony. Musiała dużo ćwiczyć na fortepianie, o co zresztą robiła nam wyrzuty - wspominała Halina Szmeterling, mama Anny.
W szkole średniej Anna bez przeszkód rozwijała swoje kontakty towarzyskie. Była piękną, cieszącą się ogromnym powiedzeniem, dziewczyną.
- Pamiętam zdarzenie ze szkoły średniej - opowiadał brat piosenkarki - kiedy umówiła się z pięcioma chłopcami jednocześnie i w tym samym miejscu[...]. Z tego, co wiem, nie spotkała już nigdy żadnego z tych chłopców.
Podczas nauki w liceum Ania postanowiła porzucić grę na pianinie i skupić się na śpiewaniu. Jako osiemnastolatka zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie za interpretację piosenki "A lipiec grał", zadebiutowała też na antenie poznańskiego radia piosenką "Po ten kwiat czerwony".Po ukończeniu szkoły średniej zdecydowała się kształcić w Akademii Teatralnej, zdała nawet egzamin wstępny Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak z powodu braku miejsc nie została przyjęta. To niepowodzenie tylko utwierdziło Annę w przekonaniu, że jej żywiołem jest scena.
W 1969 roku na Festiwalu FAMA w Świnoujściu zdobyła wyróżnienie za interpretację piosnki "Łąka bez kwiatów", została też wokalistką zespołu Waganci. Liderem zespołu był Jarosław Kukulski, który ostatecznie zdecydował o przyjęciu Anny w szeregi zespołu. Kilka tygodni później Anna i starszy o sześć lat Jarek zostali parą.
- Przed naszą pierwszą wspólną trasą koncertową do autobusu odprowadziła ją babcia. Zwróciła się do mnie z prośbą, bym zaopiekował się Anią - opowiadał o początkach związku Kukulski - Potraktowałem to bardzo dosłownie. Pobraliśmy się rok później, a na antenie radiowej Studia Rytm zaistniała - wielomiesięczna laureatka ówczesnej listy przebojów - piosenka "Co ja w tobie widziałam".
Para pobrała się 15 sierpnia 1970 r. w poznańskim Urzędzie Stanu Cywilnego, rok później, potwierdzając swoją decyzję, w kościele św. Anny w Poznaniu.
Posłuchaj piosenki Anny Jantar: