Reklama

Reklama

Zawalcz o swoją witalność!

Wahania nastroju, uderzenia gorąca, problemy ze snem, stany depresyjne. Te dolegliwości oznaczają jedno w życiu kobiety - okres przekwitania. Proces starzenia się gwałtownie przyspiesza! Komfort życia traci na jakości! Jak zatem mądrze walczyć o witalność i dobre samopoczucie?

- Menopauza dla wielu kobiet oznacza utratę sił witalnych oraz zacięcia do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań. Wiąże się także z poczuciem utraty kobiecości - cierpi na tym psychika, która jest siłą napędową do wszelkiej aktywności. Menopauza zmienia życie na wielu płaszczyznach, często kobiety nie radzą sobie z tymi zmianami. Spotykam się z pacjentami, które potrzebują kompleksowej opieki, nie tylko ginekologicznej, ale i psychologicznej - mówi Anna Golka-Leszczyńska, lekarz ginekolog-położnik z Scanmed Universum w Krakowie.

Menopauza bez tajemnic

Reklama

Kobiety dzięki hormonom płciowym są piękne i cieszą się życiem, stają się matkami i czują swoją kobiecość! Wysoki poziom hormonów - estrogenów i progesteronu, są naszą siłą do stawania się mistrzyniami w każdej dziedzinie życia. Menopauza dotyka kobiety w przedziale wiekowym 45-55 lat i dosłownie oznacza wystąpienie u kobiety ostatniej miesiączki. - komentuje dr Anna Golka-Leszczyńska.

Osłabienie funkcji hormonalnej jajników prowadzi do ustania menstruacji, a to z kolei oznacza, że kobieta przestaje być płodna. Ten fakt jest natomiast bezpośrednio związany ze spadkiem poziomu hormonów w organizmie. Zmiana ilości hormonów przyczynia się do zwiększenia tempa starzenia się! Niestety kobiece piękno jest uzależnione od naszych hormonów. Smutny obraz, który się przedstawia nie jest jednak wyrokiem. Życie kobiet bardzo się zmieniło - dziś kobiety w wieku 50 lat są aktywne zawodowo, są ciekawe świata i uprawiają sporty.

Medycyna uwzględniła zmiany w stylu życia kobiet i stwarza sposoby spowolnienia niektórych procesów. Daje szansę na dłuższą hormonalną młodość oraz skutecznie niweluje problemy związane z tym delikatnym zagadnieniem.

Wyjdź naprzeciw swoim oczekiwaniom

Niezależnie od wieku kobiety pragną czuć się piękne i atrakcyjne, choć z biegiem lat zmienia się postrzeganie zarówno piękna, jak i atrakcyjności. Współczesne kobiety są bardziej świadome własnego ciała oraz procesów zachodzących w organizmie. Terapie hormonalne stają się coraz popularniejsze, choć jest to temat nie do końca rzetelnie prezentowany przez media. Warto zatem skupić się na wyczerpującej temat rozmowie z lekarzem ginekologiem.

Kobiety, które zdecydują się na stosowanie hormonów powinny przede wszystkim zrobić odpowiednio wcześniej, tzn. zaraz po 40. roku życia. Daje im to gwarancję lepszego samopoczucia, lecz należy pamiętać o badaniach. Szczególnie ważne są mammografia, cytologia oraz sprawdzenie poziomu hormonów.

- Terapia hormonalna prowadzona pod okiem lekarza daje świetne efekty - kobiety nie odczuwają dyskomfortu tego okresu. Nie mają uderzeń gorąca, nie pocą się w nocy. Inne korzyści płynące z takiej terapii to poprawa zdolności intelektualnych, ochrona przed wieloma chorobami - osteoporozą i co najważniejsze - przed chorobami serca i naczyń krwionośnych.

- Medycyna wprowadza powoli i w polskich realiach tzw. specjalizację przeciw starzeniu się. Ma to związek z faktem, że kobiety żyją dłużej oraz muszą być aktywne zarówno na polu rodzinnym, jak i zawodowym. Mówimy już dziś, że kobieta w wieku 50 lat, to kobieta w sile wieku! Terapie hormonalne mogą być prowadzone tak długo jak kobieta sobie tego życzy. Lekarz dobiera rodzaj terapii odpowiedni do potrzeb kobiety i jej oczekiwań, stanu zdrowia oraz wieku pacjentki - mówi specjalista z Scanmed Universum.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje