Reklama

Reklama

Badania, które musisz wykonać w czasie ciąży

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Przed tobą czas na gromadzenie wyprawki, oczekiwanie na pierwsze kopniaki malucha i odliczanie dni do porodu. Pamiętaj, że to także szczególny okres, w którym warto uważnie monitorować swój stan. Jakie badania wykonać, aby mieć pod kontrolą swoje zdrowie oraz rozwój płodu? Podpowiadamy!

Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają, że powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Nie tylko potwierdzisz tam swój stan, lecz także dostaniesz zlecenia na badania, które odgrywają kluczową role w ocenie prawidłowego rozwoju ciąży. Jakie konkretnie? Co robić na dalszych etapach ciąży? Podpowiadamy przyszłym mamom.

Jakie badania wykonać na początku ciąży?

Pierwsze badania powinnaś zrobić u ginekologa do dziesiątego tygodnia ciąży. Lekarz przeprowadzi nie tylko ogólne badanie ginekologiczne, lecz także cytologię (w przypadku, gdy poprzedni wynik jest starszy niż pół roku) oraz badanie bakteriologiczne pochwy. Kluczowe jest także ustalenie grupy krwi matki i płodu oraz oznaczenie odczynu Rh. W przypadku niezgodności grup krwi dojdzie do konfliktu serologicznego, a wczesne badanie pozwoli w razie potrzeby podać przeciwciała.

Reklama

Podczas pierwszej wizyty zostanie ci także zlecona podstawowa morfologia, badanie glukozy na czczo w celu wykluczenia cukrzycy oraz badania w kierunku kiły, nosicielstwa wirusa HIV i zapalenia wątroby typu C (HCV). Lekarz powinien także zlecić oznaczenie odporności na toksoplazmozę, cytomegalię oraz różyczkę. Konieczne będzie oznaczenie hormonów tarczycy (TSH), aby wkluczyć choroby, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Podczas konsultacji i wywiadu lekarz może zalecić suplementację kwasem foliowym, który na początku ciąży odgrywa istotną rolę, gdyż niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu[1] (zamknięcie cewy nerwowej dochodzi do 30. dnia po zapłodnieniu). Przyczynia się do wzrostu tkanek matczynych w ciąży oraz pomaga w prawidłowej produkcji krwi.Kwas foliowy jest jednym z głównych składników i jego przyjmowanie powinno trwać aż do końca karmienia piersią. Warto wybrać preparat, który oprócz kwasu foliowego zawiera także inne składniki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, m.in. żelazo, jod czy DHA z rodziny omega-3.  Wspomniane składniki powinny być w formach, które charakteryzują się wysoką biodostępnością, łatwą wchłanialnością oraz tolerancją i skutecznością. Pamiętaj, aby wybór suplementu każdorazowo skonsultować z lekarzem prowadzącym i kierować się jego zaleceniami.

Ciąża: po co iść do dentysty?

Wiele kobiet planujących potomstwo zapomina o zdrowiu swoich zębów, tymczasem wizyta u stomatologa powinna być obowiązkowa na liście każdej ciężarnej. Kontrola uzębienia pomoże zapobiegać rozwojowi próchnicy, której sprzyjają zmiany hormonalne oraz ubytek wapnia.

Pierwsze miesiące ciąży wiążą się często także z wymiotami. Te przyczyniają się do powolnego niszczenia szkliwa. Wizyta w gabinecie stomatologicznym to szansa na ograniczenie uszkodzeń oraz naprawę powstających ubytków. Podczas pierwszego spotkania lekarz oceni także jak często potrzebne są kontrole i ustali plan następnych wizyt.

Badanie USG i inne badania prenatalne

Podczas ciąży niezbędna jest również kontrola rozwoju płodu. Pierwsze badanie ultrasonograficzne powinno zostać wykonane pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. To właśnie wtedy lekarz wyklucza najczęściej występujące wady: trisomię 21 (zespół Downa), trisomię 18 (zespół Edwardsa) oraz trisomię 13 (zespół Patau). W przypadku wątpliwości lekarz może zalecić także oznaczenie stężenia hormonu beta-hCG oraz białka PAPP-A we krwi ciężarnej. Jeżeli wszystko jest w porządku, kolejne USG wykonuje się pomiędzy 18. a 22. tygodniem oraz pomiędzy 28. a 32. Od 20. tygodnia sprawdza się także czynność serca u płodu. Jeżeli lekarz widzi wskazanie ku dokładniejszym badaniom, może także zlecić inne badania prenatalne (inwazyjne) jak m.in. amniopunkcja, biopsja kosmówki czy kordocentreza.

Jakie badania wykonywać w ciąży?

Badania kontrolne należy wykonywać przez cały czas trwania ciąży. Oprócz morfologii, badania moczu, należy także powtórzyć badanie bakteriologiczne pochwy, a po 20. tygodniu badanie w kierunku toksoplazmozy. Około 24. tygodnia konieczne jest także wykonanie testu obciążającego glukozą, który pozwoli wykluczyć cukrzycę typu 2.

30. tydzień to z kolei czas na powtórzenie badań w kierunki HIV oraz kiły, a także wykonanie antygenu wirusowego zapalenia wątroby typu B. Ostatnie pozwoli na podanie dziecku przeciwciał w razie potrzeby. Warto także zrobić wymaz na obecność paciorkowca w okolicy pochwy oraz odbytu. Końcówka ciąży (około 39. tygodnia) to obowiązkowa morfologia i badanie moczu, a także wizyta u lekarza położnika oraz ocena czynności serca płodu.

Artykuł z ekspozycją partnera

[1] Rozporządzenie Komisji Europejskiej (EU) nr 1135/2014 z dnia 24.10.2014 warunki stosowania oświadczenia zdrowotnego dla kwasu foliowego - Produkt przeznaczony jest dla kobiet w wieku rozrodczym, a korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu. Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej i zmiana jednego z nich może mieć korzystny wpływ lub nie.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy