Reklama

Dyskomfort w czasie ciąży – czego możesz doświadczyć na różnych etapach tej drogi?

Dwie kreski na teście ciążowym, potwierdzenie u ginekologa i możesz świętować – jesteś w ciąży! Oprócz radości z powiększającej się rodziny, prawdopodobnie doświadczysz także kilku zmian typowych dla tego stanu. Które są całkowicie typowe, a które powinny wzbudzić twoją czujność?

Mdłości w ciąży

Ciąża to przede wszystkim znaczące zmiany hormonalne dla organizmu. Rosnący w pierwszych tygodniach poziom m.in. progesteronu czy gonadotropiny kosmówkowej (hCG) znacząco wpływa na samopoczucie kobiety spodziewającej się dziecka. W związku z wyższym poziomem tego hormonu często pojawia się dyskomfort ze strony układu pokarmowego.

Mdłości w pierwszych miesiącach ciąży doświadcza nawet 80 proc. kobiet[1]. Te, wbrew obiegowej opinii, wcale nie ograniczają się do poranka, a mogą trwać cały dzień. Winni? Wcześniej wspomniany progesteron oraz gonadotropina kosmówkowa. Pierwszy hormon wpływa na rozluźnienie zwieracza przełyku, tym samym ułatwiając cofanie się treści żołądkowej. Z kolei podwyższona gonadotropina spowalnia procesy zachodzące w układzie trawiennym, powoduje także drażliwość powonienia. Jak sobie radzić z mdłościami?

Reklama

W tym okresie warto unikać ciężkostrawnych potraw, dbać o ilość wypijanych płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu kobiety ciężarnej. Po konsultacji z lekarzem można także zastosować suplement z imbirem, , który  pomoże łagodzić dyskomfort w postaci mdłości. Warto wybrać produkt, który działa kompleksowo. Wygodna może okazać się forma gumy do żucia - taką właśnie formę ma suplement diety Pregna VOMI. W jego składzie znalazł się nie tylko imbir, znany z właściwości łagodzących mdłości związanych z ciążą,  ale także wysokowchłanialny magnez, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz witamina B6, pomagająca w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, regulacji aktywności hormonalnej oraz zmniejszająca uczucie zmęczenia.

Nieprzyjemne, ale... normalne

Mdłości to nie jedyne z czym może przyjść zmagać się kobietom oczekującym dziecka. Dyskomfort ze strony układu trawiennego to także często zgaga po posiłku, uczucie pełności oraz  zaparcia. W wyniku tych ostatnich często pojawiają się hemoroidy.

Ciąża w pierwszym oraz trzecim trymestrze wiąże się także ze zwiększonym odczuwaniem zmęczenia i senności. Ciężarne odczuwają także znacznie większe parcie na pęcherz, częściej oddają mocz. Początkowo wiąże się to ze zmianami hormonalnymi, później dzieje się tak z powodu coraz większych rozmiarów płodu oraz macicy uciskającej pęcherz. W początkowym etapie może pojawić się także drażliwość i tkliwość piersi, a także bóle głowy przy nagłej zmianie pozycji (np. podczas szybkiego wstawania).

W późniejszym etapie ciąży, w okolicach drugiego trymestru, często pojawiają się także obrzęki kostek oraz nadgarstków, a także skurcze łydek. Nic dziwnego - organizm zatrzymuje wodę, a powiększająca się macica może uciskać naczynia krwionośne. Zazwyczaj dolegliwości powinny przeminąć w ciągu spokojnie przespanej nocy, uważnie jednak monitoruj swój stan.

Zmiany w ciąży - które powinny zaniepokoić?

Oczekiwanie na dziecko to czas, kiedy mocniej przyglądamy się swojemu organizmowi i intensywniej niż zwykle monitorujemy stan swego zdrowia. Szybka reakcja może często pomóc rozwiązać ewentualne problemy, zanim sytuacja stanie się poważna. Co powinno skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem?

Bez względu na to, w którym trymestrze ciąży jesteś, zaalarmować powinny krwawienia lub plamienia, a także skurcze w podbrzuszu. Pojawiające się w pierwszym trymestrze, wraz z bólem barków oraz odbytnicy może sugerować ciążę pozamaciczną. Do kontaktu z lekarzem powinny skłonić także omdlenia czy obrzęki, które nie ustępują w ciągu nocy. Jeżeli opuchliźnie towarzyszy ból głowy czy podwójne widzenie, mogło dojść do zatrucia ciążowego. Niepokojący jest także gwałtowny przyrost wagi (może oznaczać cukrzycę) oraz wysokie ciśnienie.

W ostatnim trymestrze należy uważać także na pojawiający się w okolicy pachwin czy dołu pleców ból - może bowiem sugerować infekcję pęcherza moczowego. Dlatego tak kluczowe jest regularne badanie moczu podczas trwania ciąży. Uważaj także na dokuczliwy świąd! Może nie być alergią, a zwiastować problemy z wątrobą. Pamiętaj, aby każdy niepokojący objaw konsultować z wykwalifikowanym personelem medycznym. W tym szczególnym stanie lepiej dmuchać na zimne, niż ryzykować zdrowiem własnym lub dziecka.

Artykuł z ekspozycją partnera

[1] Nausea and Vomiting of Pregnancy, Gastroenterol Clin North Am. 2013

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama