Poznaj skuteczne zioła na kobiece dolegliwości

Zapalenie pęcherza, bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, przekwitanie – na wszystkie te dolegliwości medycyna ludowa miała swoje sprawdzone sposoby. Choć dziś w aptekach można kupić leki, które mają łagodzić niepożądane objawy, warto sprawdzić, czy natura nie oferuje nam lepszych „zamienników”, które są mniej szkodliwe i tańsze. Jeśli jednak zamiast przyrządzania naparów i nalewek wolicie łykać tabletki, sprawdźcie, czy nie mają w składzie polecanych przez nas roślin.

Niepokalanek mnisi
Niepokalanek mnisi123RF/PICSEL

Niepokalanek, bardzo popularny w Azji, a także niektórych krajach Europy (np. Włoszech, Hiszpanii) to typowo "kobiece" zioło. Dlaczego? Przed i w trakcie okresu często zmagamy się z szeregiem dolegliwości, które skutecznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Do najbardziej bolesnych objawów należą m. in. obrzmienie i ból piersi, okolicy krzyża, w ciągu kilku dni odczuwamy coraz większy dyskomfort związany z mimowolnymi skurczami mięśni narządów rodnych. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów, nudności, spadek libido. Niepokalanek mnisi przypomina działanie estrogenu (nie jest hormonem, ale skutecznie reguluje pracę przysadki mózgowej). W efekcie łagodzi skutki napięcia przedmiesiączkowego (po kilkutygodniowej kuracji bóle ustępują, kobieta odzyskuje wewnętrzną równowagę), osłabiają objawy związane z  przekwitaniem oraz - co bardzo ważne - regulują cykle miesiączkowe, stwarzając w organizmie kobiety środowisko przyjazne zajściu w ciążę.

Żurawina
Żurawina123RF/PICSEL

Żurawina

Owoce żurawiny są bogate w wiele minerałów (m.in. fosfor i wapń)  oraz witamin. Dzięki dużej zawartości witaminy C żurawina (w formie naparów, nalewek, suszonych owoców) skutecznie pomaga w walce z zapaleniem pęcherza moczowego: sprawia, że bakterie szybciej odklejają się od ścianek pęcherza moczowego i są, wraz z moczem, wydalane
z organizmu. Dodatkowo żurawina lekko zakwasza mocz, a tym samym zapobiega namnażaniu się bakterii.

Jałowiec
Jałowiec123RF/PICSEL

Jałowiec

Obok żurawiny najbardziej popularna roślina pomagająca w walce z chorobami pęcherza. Substancje zawarte w skórce owoców są bakteriobójcze, a ponadto wykazują właściwości moczopędne. To dlatego regularne (2-3 razy dziennie podczas zaostrzenia infekcji) przyjmowanie nalewki lub naparu z jałowca szybko pomaga złagodzić objawy zapalenia pęcherza. 

Pokrzywa
Pokrzywa123RF/PICSEL

Pokrzywa

Trudno wymienić wszystkie zdrowotne właściwości pokrzywy. Tradycyjnie była stosowana jako środek oczyszczający krew, poprawiający stan cery i... uspokajający. Dziś powszechnie stosuje się ją w chorobach układu moczowego - dzięki delikatnemu działaniu moczopędnemu pomaga usuwać z pęcherza bakterie powodujące infekcję.

Rumianek
Rumianek123RF/PICSEL

Rumianek

Dzięki zawartości olejku eterycznego, rumianek ma potwierdzone działanie bakteriobójcze, sprawdza się więc doskonale w walce z infekcjami, np. zapaleniem pęcherza. Przyspiesza gojenie się ran, ma działanie przeciwzapalne. Działa łagodząco w przypadku alergii skórnych, w schorzeniach układu oddechowego, ma właściwości detoksykujące. Od wielu wieków rumianek znany jest również jako doskonały składnik produktów pielęgnujących skórę twarzy i całego ciała.

Melisa
Melisa123RF/PICSEL

Melisa

Napary z melisy to znany od lat lek na walkę z bezsennością i podenerwowaniem. Melisa, o lekko cytrynowym smaku i zapachu, dzięki swojemu rozluźniającemu działaniu, łagodzi bóle migrenowe, skutecznie uspokaja i ułatwia zasypianie. Znane są również jej właściwości wspomagające trawienie, a regularnie przyjmowana obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając w ten sposób znacznie ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ma również działanie antybakteryjne, więc wspiera układ odpornościowy i pomaga zwalczać drobne infekcje.

Poznaj przyczyny PMS (tutaj hiperłącze do osobnego artykułu)

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas