Reklama

Reklama

Komfort snu

Czym się sugerować przy kupnie materaca

Lateksowy, piankowy czy może kieszeniowy ze sprężynami? Wybór materaca nie jest łatwy, a wiadomo: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jak wybrać z dostępnych na rynku ten najbardziej dla nas odpowiedni?

Twardy czy miękki

Dobór odpowiedniego materaca zapewnia zdrowy sen. Pokutujące do dziś przekonanie, że dobry materac powinien być twardy pochodzi z czasów, kiedy materace wypełniane były głównie sprężynami, trawą morską lub włóknami kokosowymi.

Przy wyborze materaca ma znaczenie pozycja, w której śpisz. Jeśli zasypiasz na boku, odpowiedni będzie elastyczny, jeśli natomiast preferujesz sen na brzuchu lub plecach, lepszy dla ciebie będzie twardszy model.

Istotnym kryterium przy wyborze materaca są także schorzenia kręgosłupa, wówczas najlepiej skonsultować się z ortopedą, który doradzi odpowiednią jego "twardość".

Możesz wybrać także materac z kilkoma strefami twardości, które w jeszcze większym stopniu umożliwia dopasowanie się łóżka do kształtu ciała. Ich wadą jest jednak to, że projektowane są do średniego wzrostu i przy założeniu, że śpimy w jednej pozycji.

Reklama

Pianka, lateks czy sprężyny?

Dostępne na rynku materace wypełnione są: pianką, sprężynami lub wkładem lateksowym. Jaki wybrać? Z pianki wysokoelastycznej typu "Bultex"® (np. materac Vario Star), pianki termoelastycznej typu ,,Sensipur"®, wkładu w systemie sprężyn kieszonkowych(np. materac Samba) lub też wkładu typu "Multipocket" (np. materac Amber Dream®).

Piankowe czy lateksowe bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, jednak dosyć trudno się na tego rodzaju materacu przewrócić na drugi bok, bo zagłębienie powstaje tam, gdzie następuje obciążenie. W przeciwieństwie do nich, materace sprężynowe uginają się proporcjonalnie, nie zapadamy się w nich jak w piankowych.

Przy większych rozmiarach materaców, od rozmiaru 160x200 lepiej jest wybrać dwa mniejsze, czyli 2x 80x200, niż jeden duży ze względu na zróżnicowanie wagowe osób użytkujących. Znakomitym rozwiązaniem jest materac Dual Sleep, a którym można połączyć preferencje dwóch "współspaczy" bez niewygodnego połączenia dwóch materacy na środku łóżka.

Należy też pamiętać o doborze odpowiedniej twardości materaca do naszej wagi ciała. Skala twardości to: H-2 (do 80 kg), H-3(od 80 do 100 kg) lub H-4 (powyżej 100 kg) dla jednej osoby.

Odpowiedni materac dla ciebie

Nie ma uniwersalnych materacy, bo każdy z nas jest inny i mamy różne upodobania. Wybierając materac należy więc zwrócić uwagę na szczególne właściwości odpowiednie dla osoby, która będzie go użytkowała.

Jeśli szukasz materaca dla młodzieży, dobrym rozwiązaniem będzie piankowy Vario Star posiadający 7 stref twardości, trójwarstwowy wkład piankowy, obustronnie pokryty profilowaną oddychającą pianką wysokoelastyczną Bultex®.

Jeśli lubisz spać na twardym łóżku - wybierz materac, w którym sprężyny kieszeniowe (ponad 250 na m2) są obustronnie obłożone matami kokosowymi (np. Samba).

Jeśli zaś komfortowy wypoczynek oznacza dla ciebie sen na miękkim łóżku, odpowiednie będzie takie, które ma obustronnie obłożone sprężyny "multipocket" (ponad 500 na m2) profilowaną 7-strefową elastyczną pianką poliuretanową (np. Amber Dream®, dostępnym również w wersji partnerskiej Dual Sleep).

Kupując nowy materac zwróć uwagę również na dodatkowe zalety i korzyści, np. 10 lat gwarancji na wytrzymałość sprężyn, 3 lata gwarancji producenta na cały materac, 60 dni gwarancji komfortu, co oznacza, że jeśli w ciągu 60 dni od zakupu materac okaże się za miękki lub za twardy to bezpłatnie możesz wymienić wkład na inny - jak przy zakupie materaca Sembella Life.

Przetestuj go

Zanim kupisz, zapytaj sprzedawcę o grubość materaca, właściwości tkaniny zastosowanej w pokrowcu, z której jest on wykonany (pokrowiec powinien być zdejmowany do prania, co zapewni utrzymanie właściwej higieny).

Żeby kupić dobry materac, trzeba poznać nie tylko jego parametry, skład materiałów, z których został zrobiony, trzeba go także przetestować, czyli po prostu poleżeć na nim.

Większość sklepów udostępnia klientom materace, które mogą wypróbować. Nie krępuj się i połóż na materacu w takiej pozycji, jaką najczęściej przyjmujesz podczas snu. Nie musisz na nim tylko grzecznie leżeć... Możesz z impetem runąć na łóżko tak, jak czasem robisz to w domu.

Poleż na wybranym materacu 10 - 15 minut na boku i na wznak. Podczas leżenia na wznak kręgosłup powinien przyjąć kształt lekko wygiętej litery "S" , zaś w pozycji na boku - linii prostej. Jeśli poczujesz rozluźnienie mięśni i odprężenie, oznacza to, że materac jest odpowiedni dla ciebie.

 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Materac

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy