Ranking prezentów komunijnych

Dawniej większość z nas marzyła o zegarku, rowerze lub aparacie (na klisze!). Dziś dzieci, które przystępują do I Komunii Świętej, proszą o telefony komórkowe, tablety, a nawet quady. Jeżeli w tym roku wybierasz się na przyjęcie komunijne (lub je organizujesz) - zapoznaj się z naszym rankingiem i wybierz najlepszy prezent!

Z okazji Komunii warto spełnić choć niewielkie dziecięce marzenia
Z okazji Komunii warto spełnić choć niewielkie dziecięce marzenia123RF/PICSEL

I. Konsole do gier

Będą idealnym prezentem dla dzieci, które w prezencie komunijnym chcą dostać świetne gry wideo i sprzęt, na którym można je uruchomić. Dodatkowo z takiego podarunku ucieszą się również rodzice. Dlaczego?

Zalety: Nowoczesne konsole do gier, oferowane miedzy innymi przez firmę Sony, producenta konsoli PlayStation 3 nie mają wiele wspólnego z tymi, które sami pamiętamy z dzieciństwa. PlayStation 3 oferuje nie tylko bogatą bibliotekę świetnie wyglądających gier, ale do tego umożliwia w granie w część z nich przy pomocy... własnego ciała. Dzięki kontrolerowi ruchu PlayStation Move i tytułom takim jak Sport Champions 2 czy DanceStar: Party Hits zabawa przy konsoli jest doskonałą okazją do aktywności fizycznej - nawet wtedy, kiedy pogoda nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz.

Konsola do gier wideo i kontroler ruchu, to połączenie prezentów, o których marzą dzieci (gry, gadżety) i które spodobają się rodzicom, ponieważ PlayStation 3 to nie tylko sprzęt do grania, ale prawdziwe domowe centrum rozrywki. Konsola ta może służyć również jako wysokiej klasy odtwarzacz filmów DVD i Blu-Ray oraz muzyki na CD i w plikach MP3. Ponadto PlayStation 3 umożliwia przeglądanie stron internetowych na telewizorze oraz korzystanie z aplikacji wideo na żądanie.

Wady: Bez wątpienia konsole do gier sterowane ruchem nie będą nadawały się dla dzieci, które cierpią m.in. na epilepsję lub z jakichś przyczyn są unieruchomione. Dlatego przed zakupem skonsultuj się z rodzicami. Pamiętaj także, żeby do konsoli PlayStation 3 dobrać grę, która będzie odpowiednia do wieku dziecka.

II. Rower lub quad

Rower, czyli największe marzenie dzieci przystępujących do I Komunii w latach 80. i 90., nadal jest jednym z najbardziej wymarzonych prezentów. Kilka lat temu do roweru dołączył quad. Oba pozwalają na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Czy zatem są prezentami idealnymi?

Zalety: Rower rzeczywiście jest dobrym pomysłem. Jeżeli zdecydujesz się na jego kupno pamiętaj o tym, by był dopasowany do wzrostu dziecka. Dobrym pomysłem będzie również dokupienie ochraniaczy (na kolana i łokcie) oraz kasku. Nieco inaczej wygląda sprawa z quadem...

Wady: O "małym samochodzie" rzeczywiście marzą niemal wszyscy 10-letni chłopcy. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup quada - koniecznie porozmawiaj z rodzicami. W minionych latach zdarzyło się kilka śmiertelnych wypadków (dzieci spadały z pojazdu lub wpadały pod niego), więc możliwe, że rodzice nie będą chcieli, by ich dziecko posiadało taki "gadżet". Poza tym quady naprawdę sporo kosztują, więc wręczenie takiego prezentu może wprawić ich w zakłopotanie.

III. Telefon komórkowy, tablet, laptop

To właśnie te gadżety są najbardziej wymarzonymi prezentami komunijnymi ostatnich lat. Zanim jednak je kupisz - dobrze się zastanów. Może się okazać, że wydasz sporo pieniędzy na podarunek, który przyniesie więcej szkody, niż pożytku.

Zalety: Zwolennicy kupowania gadżetów twierdzą, że dzięki nim dzieci są "na bieżąco" z rozwojem techniki: szybko uczą się obsługiwać nowe urządzenia, które wkrótce staną się niezbędne do życia. To po części prawda: dzięki programom komputerowym dzieci mogą uczyć się m.in. języków obcych, umiejętności szybkiego czytania czy matematyki. Ale nie tylko...

Wady: Nie oszukujmy się: większość dzieci nie będzie wykorzystywała sprzętu w celach edukacyjnych. Smartfony, tablet i laptop będą więc służyły do gier komputerowych. Dlatego, nim podejmiesz decyzję o zakupie, skonsultuj się z rodzicami. Po pierwsze, być może dziecko ma już sprzęt, który chcesz kupić. Po drugie - być może rodzicie nie uważają, że ich dziecko nie potrzebuje telefonu komórkowego lub laptopa. Pamiętaj: nigdy nie kupuj prezentów, których nie życzą sobie rodzice. Może się okazać, że wydasz niepotrzebnie pieniądze na rzecz, która nigdy nie trafi w ręce dziecka.

IV. Biblia, złoty łańcuszek, różaniec

To tradycyjne prezenty, który dostaje każde przystępujące do I Komunii Świętej dziecko. Na ogół ten "żelazny zestaw" prezentują dzieciom babcie lub rodzice chrzestni.

Plusy: Zarówno Biblia (z elegancką dedykacją, najlepiej napisaną na osobnej kartce), jak i złoty łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem będą pamiątką na całe życie. Jeżeli decydujesz się na kupno Biblii pamiętaj, żeby zainwestować w ładne wydanie: wybierz Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, najlepiej w twardej obwolucie. Nie warto inwestować w Biblię w obrazkach, ponieważ dzieci przystępujące do Komunii znają już najważniejsze opowieści biblijne i szybko przestaną interesować się taką publikacją. Kupując złotą biżuterię kieruj się podobną zasadą: wybierz nieco droższy, ale grubszy łańcuszek, który trudniej będzie uszkodzić np. podczas ubierania i zdejmowania ubrań.

Wady: Trudno mówić o wadach  prezentów ściśle związanych z I Komunią Świętą. Bez wątpienia będą pięknymi pamiątkami, dlatego powinny znaleźć się wśród komunijnych podarunków. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, skonsultuj się z babciami i chrzestnymi dziecka - tradycyjnie to właśnie oni wręczają dzieciom "religijne" prezenty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas