Zapewnij dzieciom cudowne wspomnienia z dzieciństwa

Kiedy jest się małym dzieckiem, wydaje się, że rodzice są obdarzeni magicznymi mocami - wszystko mogą i wszystko wiedzą. I chociaż nie sposób zapewnić dzieciom sukcesów i powodzenia w ciągu całego życia, to tę jedną moc rodzice posiadają naprawdę - mogą sprawić, że ich pociechy będą miały cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

Najcenniejsze, co możesz dać dzieciom, to twój czas
Najcenniejsze, co możesz dać dzieciom, to twój czasmateriały prasowe

Największy skarb, jaki możesz ofiarować swojemu dziecku, to twoja obecność.

Czas spędzony wspólnie

Nie przegap momentu, kiedy ono potrzebuje cię najbardziej. Kiedy podrośnie, może się okazać, że towarzystwo rówieśników jest bardziej atrakcyjne i coraz trudniej nawiązać wam kontakt. Postaraj się więc wygospodarować jak najwięcej czasu, który możesz spędzać wspólnie z dzieckiem. Mogą to być wyjazdy na wspólne wycieczki w interesujące miejsca, ale równie ważne są codzienne wspólne zabawy, gry, uprawianie sportu.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, czytaj mu, żartuj z nim i pokazuj mu świat. Dzięki temu nawiążecie doskonały kontakt, a proces wychowawczy stanie się łatwiejszy. To inwestycja nie tylko we wspomnienia twojego dziecka, ale również w twoje wspomnienia. Możesz zajmować się ważnymi sprawami i przesiedzieć w biurze czas, kiedy twoje dziecko ma 5 lat, ale wtedy utracisz coś bezpowrotnie.

Słowa, które zapamiętuje się na całe życie

Nie szczędź swojemu dziecku pochwał i ciepłych słów. Czasami wydaje się, że tylko krzykiem i karceniem można wpłynąć na zachowanie dziecka, ale to nieprawda. Pochwały są niezwykle skuteczne z bardzo prostej przyczyny - kto nie lubi być chwalony? Dziecko będzie chętnie powtarzać pożądane zachowania, o ile będzie wiedziało, że czeka je nagroda - choćby właśnie w postaci pochwały. Niestety często zapominamy o tej metodzie, chociaż ma ona prawdziwie magiczną moc. A zaklęcie zamieniające dzieci niegrzeczne w grzeczne zaczyna się od słów: "Jestem z ciebie dumna/y...".

Ludzie z czasem obojętnieją na opinie innych i to zarówno na krytykę, jak i na pochwały, w których dorośli często wyczuwają nutkę pochlebstwa. Jednak słowa uznania usłyszane w dzieciństwie napawają dzieci niekłamaną dumą i często zapamiętuje się je na całe życie.

Warto także unikać sytuacji, które mogą przerodzić się w przykre wspomnienia. Nie krytykujmy dziecka przy świadkach, szczególnie przy jego rówieśnikach. Jeśli musimy upomnieć dziecko, lepiej zrobić to dyskretnie.

Wsparcie procentuje w przyszłości

Wspieraj pasje i zainteresowania swojego dziecka. Pomagaj mu w ich rozwijaniu i nawet jeśli zauważysz, że dziecko nie osiąga takich sukcesów, jakich sobie życzysz, powstrzymaj się od krytyki i postaraj się podtrzymać jego entuzjazm. Dzięki temu twoja pociecha nabierze większej pewności siebie i będzie lepiej radzić sobie w życiu. Chociaż niektórzy rodzice uważają, że przeciwności losu hartują charaktery i wypróbowują na swoich dzieciach zasadę "co cię nie zabije, to cię wzmocni", to drakońskie metody mogą prędzej doprowadzić do gabinetu psychoterapeuty niż do sukcesu.

Dzieci, które mogą liczyć na wsparcie i szacunek swoich rodziców, nie tylko będą z rozrzewnieniem wspominać swoje szczęśliwe dzieciństwo, ale będą miały zapewniony lepszy życiowy start.

Prezenty już nigdy nie cieszą tak, jak w dzieciństwie!

Oczywiście konsekwencja i nieco dyscypliny to nieodłączne elementy procesu wychowawczego, ale nie bójmy się też trochę porozpieszczać nasze maluchy! Prezenty już nigdy nie cieszą tak, jak w dzieciństwie! Pomyślcie o najlepszych podarunkach, jakie dostaliście w życiu - ile mieliście wtedy lat?

Marzenia dzieci łatwiej spełnić niż marzenia dorosłych. Zanim człowiek zacznie marzyć o zakupie domu i samochodu, pragnie domku dla lalek i resoraka. Czasami warto przełożyć inne wydatki, aby podarować dziecku atrakcyjną zabawkę. Przecież niektórymi z nich jest sens bawić się tylko w dzieciństwie. Można bawić się w piaskownicy w wieku 40 lat, ale to już naprawdę nie to samo.

Wspaniałe prezenty dzieci zapamiętują na długo - obdarowanie nimi to najprostszy sposób, aby w oczach swojej pociechy stać się bohaterem. Jeśli są dobrze przemyślane mogą być również doskonałym pretekstem do wspólnego spędzania czasu. Gra w siatkówkę plażową w grze Sport Champions na PlayStation3 albo wycieczka rowerowa mogą być idealnym "mostem międzypokoleniowym", atrakcją, którą będzie się długo wspominać.

Warto pracować nad wspaniałymi wspomnieniami, jakie wyniosą z rodzinnego domu nasze dzieci. Dodatkowo każdy z podanych wyżej sposobów przynosi korzyści również rodzicom - ułatwia proces wychowawczy, pomaga nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem i przeżyć razem więcej szczęśliwych chwil.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas